Piękna pogoda, staropolskie obrzędy i wspaniała zabawa z gwiazdami wieczoru – tak pokrótce można opisać minione święto plonów, które miało miejsce 1 września przy zwoleńskim zalewie. Mieszkańcy powiatu i goście nie zawiedli i tłumnie zjawili się, aby uczestniczyć w tradycyjnych dożynkach.
Obrzędy i obyczaje
fot. Msza święta dziękczynna odprawiana w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą dziękczynną odprawioną w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Dalsze uroczystości miały miejsce nad zalewem przy ul. Sportowej w Zwoleniu.
fot. Korowód dożynkowy prowadzony przez KGW „Grabowianki” z gm. Przyłęk i Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” z gm. Zwoleń.
Tu barwny korowód dożynkowy przemaszerował pod scenę. Na jego czele szli członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Grabowianki” z gminy Przyłęk i Zespołu Folklorystycznego „Piątkowy Stok” z gminy Zwoleń, którzy nieśli symbol tegorocznego urodzaju, „bukiet dla starosty”. Tuż za nimi podążali starostowie dożynek, Agnieszka Wilk z gminy Tczów oraz Adam Puton z gminy Kazanów niosący tradycyjny, dożynkowy bochen chleba, a także starostowie dożynkowi z pięciu gmin powiatu zwoleńskiego: Kazanowa, Policzny, Przyłęka, Tczowa i Zwolenia. Korowód zamykała delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu.
Po wkroczeniu na scenę przekazano tradycyjne bochny chleba na ręce starosty zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, a także burmistrza Zwolenia oraz wójtów gmin: Kazanów, Policzna, Przyłęk i Tczów.
fot. Starosta Zwoleński – Stefan Bernaciak otrzymuje chleb z rąk Starostów Powiatowych Dożynek – Pani Agnieszki Wilk i Pana Adama Putona.
Następnie samorządowcy podzielili chleb pomiędzy uczestników wydarzenia. Po tej uroczystej chwili przyszedł czas na obrzęd dożynkowy. W tym roku wykonał go zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Grabiowianki” oraz Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok”.
fot. Tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu KGW „Grabowianki” i Zespołu Folklorystycznego „Piątkowy Stok”.
Dostojni goście
Po części obfitującej w staropolskie obyczaje rozpoczęła się część oficjalna. Przybyłych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego powitał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Dożynki, to święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznej, ciężkiej pracy. Dlatego w pierwszej kolejności chciałbym powitać właśnie ich, rolników ziemi zwoleńskiej – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima.
fot. Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia wita przybyłych gości.
Podziękował również za przybycie gościom, wśród których znaleźli się: minister Wojciech Skurkiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, posłowie na sejm RP Anna Kwiecień, Joanna Kluzik-Rostkowska, Leszek Ruszczyk, Dariusz Bąk, wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Radosław Fogiel, wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk, , a także radni powiatu zwoleńskiego i radni gminni, dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele jednostek i urzędów samorządowych oraz rządowych, jak również sponsorzy.
Listy z życzeniami dla rolników z powiatu zwoleńskiego przysłali m.in.: minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin, a także posłowie do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski i Zbigniew Kuźmiuk.
Nastepnie głos zabrał starosta zwoleński Stefan Bernaciak. – Dożynki to święto plonów, to piękna, polska tradycja, radość i odpoczynek po trudach zbiorów zbóż. Od wieków jest to czas do wyrażenia wdzięczności, radości i poczucia dumy z pracy i wysiłku polskiego rolnika. Chylę dziś czoła przed tymi, którzy pomimo przeciwności po raz kolejny zasiali ziarno, by go starannie zebrać – mówił starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
fot. Stefan Bernaciak – Starosta Zwoleński wygłosił okolicznościowe przemówienie.
– W imieniu burmistrza Zwolenia oraz wójtów gmin Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów pragnę podziękować rolnikom za ich trud i zmagania z warunkami natury oraz życzyć zdrowia, satysfakcji z pracy i stabilności ekonomicznej. Wszystkim tu obecnym życzę niezapomnianych wrażeń z pobytu na dożynkach powiatowych w Zwoleniu – dodał starosta.
Konkursy i wyróżnienia
fot. Rolnicy z powiatu zwoleńskiego odznaczeni Odznaką honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Tradycyjnie podczas dożynek zostały wręczone odznaczenia przyznane w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaką honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” zostali odznaczeni: Stanisław Kisio z gminy Zwoleń, Leszek Piotr Rzepa z gminy Kazanów, Łukasz Włodarczyk z gminy Przyłęk, Radosław Figurski z gminy Policzna oraz Grzegorz Bator z gminy Tczów.
fot. Laureaci „Powiatowego Konkurs Producentów Rolnych 2019”.
W trakcie obchodów święta plonów po raz trzynasty został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2019”. Pierwsze miejsce przyznano Adamowi Putonowi z gminy Kazanów. Drugie miejsce otrzymał Jacek Kowalczyk z gminy Policzna, trzecie Bogusław Jemioł z gminy Zwoleń, a czwarte Artur Choroś z gminy Tczów.
fot. „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2019” wykonali mieszkańcy miejscowości Mostki z gm. Zwoleń
Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć też konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2019” o Nagrodę Starosty Zwoleńskiego. Komisja konkursowa oceniała sześć kompozycji. Po naradzie tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego trafił do mieszkańców miejscowości Mostki w gminie Zwoleń.
fot. KGW z Grabowa zwyciężyło w konkursie na „Najładniejsze stoisko na XXI Dożynkach Powiatowych – Zwoleń 2019”.
W trakcie wydarzenia dożynkowego oceniono także tradycyjne stoiska dożynkowe, których było pięć. Przygotowały je: Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa w gminie Przyłęk, Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu w gminie Policzna, Stowarzyszenie „WBW Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu w gminie Tczów, Zespół Ludowy „Kazanowianki znad Iłżanki” z gminy Kazanów oraz Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” przy Kółku Rolniczym „Sosnowica” z gminy Zwoleń. Komisję konkursową najbardziej urzekło stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa z gminy Przyłęk.
fot. Przedstawiciele miejscowości Rudki gm. Przyłęk z pucharem i nagrodami za zajęcie I miejsca w konkursie na „Najestetyczniejszą miejscowość w powiecie zwoleńskim w 2019 roku”.
Kolejnym konkursem, którego wyniki ogłoszono podczas wydarzenia był wybór „Najestetyczniejszej miejscowości w powiecie zwoleńskim w 2019 roku”. Została nią miejscowość Rudki z gminy Przyłęk.
Wspaniała zabawa
fot. Występ dzieci i młodzieży z zespołu „Wolanianki” z Wolanowa.
Po części konkursowej rozpoczęła się część artystyczna. W pierwszej kolejności przed zebraną publicznością zaprezentował się Zespół Ludowy „Wolanianki”.
fot. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia podczas musztry paradnej na zwoleńskich dożynkach.
Po nim wystąpiła znana i lubiana Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. Młodzi muzycy zademonstrowali bardzo widowiskową musztrę paradną.
fot. Występ wokalny zespołu „Wianki znad Krępianki” z Rzeczniowa.
Potem na scenę wkroczył zespół „Wianki znad Krępianki” z Rzeczniowa.
fot. Wspaniałe widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu zespołu Zbóje z Podhala.
Zaraz po nim występ rozpoczął zespół „Zbóje” w Podhala, który nie dość, że swoją muzyką rozgrzał publiczność do czerwoności, to bawił ją też licznymi żartami. Gwiazdą dożynkowego wieczoru był zespół „Defis”.
fot. Koncert zespołu DEFIS.
Pod sceną zebrały się prawdziwe tłumy, które muzycy bez trudu porwali do tańca i wspólnej zabawy.
Warto dodać, że wydarzeniu towarzyszyła prezentacja stoisk firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa, jak i zespołów ludowych, które zapraszały do degustacji smakowitych potraw regionalnych. Zaprezentowane zostały też nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze.
Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, przy wsparciu gmin: Zwoleń, Kazanów, Policzna, Przyłęk i Tczów, a także Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Mazowieckiej Izby Rolniczej.
Mirosława Gregorczyk