Społeczność szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu może już cieszyć się z pięknej i nowoczesnej pracowni ekologicznej. Samorząd powiatu pozyskał na jej utworzenie dofinansowanie zewnętrzne, które pokryło aż 90% kosztów realizacji zadania. Uroczyste otwarcie pracowni odbyło się 23 listopada 2023 roku i wzięli w nim udział przedstawiciele WFOŚiGW, samorządu powiatu oraz szkoły.
Pracownia już w dyspozycji uczniów
Pracownia ekologiczna już służy uczniom zwoleńskiego liceum. Przedstawiciele szkoły i samorządu powiatu wraz zaproszonymi gośćmi uroczyście zainaugurowali jej działalność. – W dobie ciągłego postępu technologicznego pracownia ekologiczna to prawdziwy strzał w dziesiątkę i krok naprzód w edukacji naszej młodzieży. Jest ona nie tylko wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne, ale także stwarza przestrzeń do praktycznego uczenia się i eksperymentowania. Liceum kształci uczniów na kierunku biologiczno-chemicznym, po którym kontynuują oni swoją ścieżkę edukacyjną na przykład studiach medycznych, czy biochemicznych. Pracownia z pewnością będzie pomocna w zdobywaniu wiedzy w tym zakresie – powiedział starosta zwoleński Stefan Bernaciak. - Wierzymy, że dzięki realizacji tego projektu młode pokolenie będzie lepiej przygotowane do stawienia czoła ekologicznym wyzwaniom przyszłości. Dziękujemy przedstawicielom WFOŚiGW za przyznane środki, a koordynatorce projektu z ramienia powiatu, Elżbiecie Makuch za dopięcie go na ostatni guzik – dodał wicestarosta Waldemar Urbański.
W wydarzeniu uczestniczyła dyrektor wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Elżbieta Zasada wraz z doradcą energetycznym WFOŚiGW Piotrem Kruszynianem. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem przygotowania pracowni i eksponatów, dzięki którym z pewnością będzie łatwiej zdobywać wiedzę z zakresu biologii i ochrony środowiska. Gratuluję dobrze zrealizowanej inwestycji – mówiła dyrektor.
Nowoczesną pracownię ekologiczną oficjalnie otworzyli m.in.: Stefan Bernaciak - starosta zwoleński, Waldemar Urbański - wicestarosta, Elżbieta Zasada - dyrektor wydziału zamiejscowego WFOŚiGW, Bożena Baryła - dyrektor LO w Zwoleniu, Magdalena Maciejczyk - wicedyrektor LO w Zwoleniu, Elżbieta Makuch - starszy inspektor Wielosobowego Stanowiska Pracy ds. Edukacji, Spraw Społecznych i Zdrowia oraz Elżbieta Fundowicz - nauczyciel biologii w LO w Zwoleniu.
Za pozyskanie środków na utworzenie ekopracowni w imieniu uczniów i nauczycieli podziękowała dyrektor LO. – Dziękujemy organowi prowadzącemu szkołę, Starostwu Powiatowemu w Zwoleniu za wspieranie nas w rozwijaniu oferty edukacyjnej dla naszych uczniów. Dziękujemy też przedstawicielom WFOŚiGW za przekazanie tak znaczących środków finansowych. Ekopracownia z pewnością przyczyni się do pobudzania kreatywności młodzieży i rozwijania postaw proekologicznych – powiedziała dyrektor LO Bożena Baryła.
Starosta zwoleński - Stefan Bernaciak i wicestarosta - Waldemar Urbański oglądają przedmioty edukacyjne w nowej ekopracowni.
Zwoleńskie liceum w wąskim gronie beneficjentów programu dofinansowań
Przypomnijmy, zwoleńskie liceum znalazło się wśród 42 szkół z terenu całego województwa mazowieckiego, które otrzymały środki na utworzenie pracowni ekologicznej. Projekt „EKOSFERA LO ZWOLEŃ” dofinansowano dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 45 tysięcy złotych, co stanowiło aż 90% wartości inwestycji. Środki zostały przyznane z programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”. Łączny koszt utworzenia pracowni to 50 tys. zł. W ramach tych środków zostało wyremontowane pomieszczenie dydaktyczne, zakupione wyposażenie i pomoce naukowe. Zakres projektu obejmuje też zajęcia z ekologii, wyświetlanie filmów promujących tę tematykę i nadawane audycji przez szkolny radiowęzeł. W planach jest również kampania informacyjno-edukacyjna i promocja tych działań w Internecie oraz mediach tradycyjnych.
Od prawej: Waldemar Urbański - wicestarosta, Stefan Bernaciak - starosta zwoleński oraz Elżbieta Zasada - dyrektor wydziału zamiejscowego WFOŚiGW,
Mirosława Gregorczyk