facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Zwoleński szpital będzie w sieci szpitali

2017-04-06
A- A +A

Wszystko wskazuje na to, że starania, aby Szpital w Zwoleniu znalazł się w tzw. sieci szpitali i miał zagwarantowane dofinansowanie z  NFZ przyniosły oczekiwane efekty. Dodatkowo samorząd powiatu planuje dalsze prawie 3,3 milionowe inwestycje w tą placówkę zdrowia. Jednym z pierwszych, bardzo ważnych kroków, było uzyskanie pozytywnej opinii Wojewody Mazowieckiego o celowości tych inwestycji, którą SPZZOZ otrzymał w dniu 7 marca 2017 roku.

 

Z dużym zainteresowaniem władze powiatu zwoleńskiego śledziły projekt nowych przepisów prawa dotyczących lecznictwa szpitalnego, nad którym pracował resort zdrowia. Propozycje rozwiązań oznaczały złe wieści dla szpitala w Zwoleniu, o czym informowała nawet lokalna prasa (Echo Dnia). Nie dziwił więc fakt, że coraz większy niepokój o nasz jedyny szpital wyrażali mieszkańcy powiatu. Rzeczywiście pierwszy projekt ustawy wprowadzający tzw. sieć szpitali dawał podstawy do obaw o dalsze losy Szpitala w Zwoleniu, gdyż nie spełniał on podstawowych kryteriów, aby znaleźć się w „sieci”.

Zaniepokojeni niekorzystnym planem resortu zdrowia Starosta Zwoleński Waldemar Urbański i Wicestarosta Arkadiusz Sulima wspólnie z Dyrektorem SPZZOZ w Zwoleniu podjęli starania mające na celu przekonanie projektodawców do wyeliminowania tych niekorzystnych zmian.  Swoje i mieszkańców obawy przedstawili m.in. na spotkaniu z Anną Kwiecień Posłem na Sejm RP. Poruszana tematyka spotkała się ze zrozumieniem Pani Poseł, która obiecała przedstawić negatywne konsekwencje  proponowanych rozwiązań zainteresowanym osobom i organom. Tym bardziej, że problem ten dotyczył również innych placówek publicznych w naszym regionie.

Po licznych interwencjach płynących z różnych środowisk resort zdrowia zmienił projekt ustawy. Zmiana ta jest korzystna dla szpitala w Zwoleniu, gdyż zakłada, że znajdzie się on w tzw. sieci szpitali.

Wiadomość taka bardzo ucieszyła władze powiatu zwoleńskiego, gdyż poczynione w latach 2015 – 2016 nakłady finansowe w kwocie ok. 2,7 mln zł i dalsze plany związane z tą placówką zdrowia zmierzały ku poprawie jakości świadczonych przez nią usług, a nie do jej likwidacji.

Warto przy tej okazji wspomnieć, iż w latach 2017 - 2018 r. zaplanowano m.in. modernizację sal chorych, podłóg i konstrukcji schodów, dostosowanie instalacji wodno – kanalizacyjnej do funkcji nowych pomieszczeń, dostosowanie do wymogów ochrony przeciwpożarowej i  BHP a przede wszystkim zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej za łączną kwotę 3,3 mln. Podjęto już starania o pozyskanie tych środków.

Złożony przez SPZZOZ wniosek w sprawie oceny inwestycji w sektorze służby zdrowia, tzw. IOWISZ uzyskał pozytywną ocenę Wojewody Mazowieckiego i powiat zwoleński będzie mógł się ubiegać o środki unijne w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT) na modernizację szpitala oraz zakup sprzętu medycznego do szpitala, poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej.    

Edyta Sulima

Sekretarz Powiatu
Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza