facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

XVIII Dożynki Powiatowe 2016 uwieńczyły tegoroczne żniwa w powiecie zwoleńskim

2016-09-07
A- A +A

„Zwoleński Festiwal Chleba – XVIII Dożynki Powiatowe 2016” odbyły się w dniu 28 sierpnia 2016 r. w Zwoleniu. Były wyrazem wdzięczności dla rolniczego trudu i okazją do prezentacji bogatych tradycji ludowych naszego regionu.

      Tegoroczne pogodne słoneczne lato umożliwiło rolnikom obfite żniwa. Mieszkańcy całego powiatu w radosnej atmosferze dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i wierność polskiej tradycji.

Święto rolników z powiatu zwoleńskiego rozpoczęło się od niedzielnej mszy dziękczynnej za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie przez ks. Kanonika Bernarda Kasprzyckiego – Proboszcza tejże parafii wieńców dożynkowych i chleba, którym dzielono się z wiernymi.

Dalsze uroczystości odbyły się na terenie Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego w Zwoleniu, gdzie swoim występem uczestników powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia.

Korowód dożynkowy prowadzili Członkowie Zespołu „Grabowianki” z Grabowa n/Wisłą. Za Zespołem dumnie kroczyli Starostowie Powiatowi Dożynek: Pani Ewa Kowalczyk z Czarnolasu, gm. Policzna i Pan Jarosław Zagożdżon z Podzagajnika, gm. Zwoleń z chlebem powiatowym wypieczonym przez Piekarnię Państwa Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa. Powiatowo – gminny wieniec dożynkowy wykonany został przez członków Koła Gospodyń Wiejskich z Wilczego Ługu gm. Tczów.

Następnie korowód tworzyły delegacje wieńcowe z pozostałych gmin powiatu.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Stowarzyszenie WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu  Starostowie z Gminy Tczów: Pani Dominika Anna Suwała z Bartodziej i Pan Piotr Fijołek z Tczowa. Wykonawcą powiatowo-gminnego wieńca dożynkowego było Koło Gospodyń Wiejskich w Wilczym Ługu.

-     z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Państwa Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa Starostowie z Gminy Kazanów: Pani Aneta Majewska  z Miechowa Kolonia  i Pan Przemysław Adamczyk z Kopca.

Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego byli Państwo Teresa i Tadeusz Zych z Kazanowa oraz Państwo Halina i Adam Dąbrowscy z Kazanowa.

-     z chlebem gminnym wypieczonym przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu Starostowie z Gminy Policzna: Państwo Małgorzata i Wojciech Stępień z Władysławowa.

Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego była Pani Teresa Jasińska z Wilczowoli.

-     z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku Starostowie z Gminy Przyłęk: Pani Elżbieta Makuch z Helenowa  i Pan Henryk Madejski z Ławeczka Starego.

Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego był Zespół „Grabowianki” z Grabowa n/Wisłą gm. Przyłęk.

-     z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Pana Tomasza Makucha ze Zwolenia Starostowie z Gminy Zwoleń: Państwo Bożena i Andrzej Stępień z Jasieńca Soleckiego.

Wykonawcą gmino-parafialnego wieńca dożynkowego byli Pani Bożena Kuropieska  Sołtys wsi Józefów i mieszkańcy wsi Józefów.

Na końcu korowodu delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu z wieńcem dożynkowym wykonanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Kazanowa”. 

Najważniejszą częścią Święta Plonów było przekazanie przez Starostów Powiatowych Dożynek Staroście Zwoleńskiemu Waldemarowi Urbańskiemu chleba wypieczonego z mąki z tegorocznego zboża. Piękne bochny otrzymali także z rąk Starostów Gminnych Burmistrz Zwolenia i wójtowie gmin. Wszyscy Gospodarze pełni wdzięczności dziękowali za otrzymane chleby i obiecali sprawiedliwie je podzielić. 

Po ceremonii dzielenia chleba Starosta Waldemar Urbański wraz z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską powitał liczne grono zacnych gości, a wśród nich: Posłów na Sejm RP Annę Kwiecień, Andrzeja Kosztowniaka, Wojciecha Skurkiewicza i Roberta Mordaka, Rafała Rajkowskiego – Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego, Zbigniewa Gołąbka – Radnego Sejmiku Woj. Mazowieckiego i Stanisława Kacperczyka – Prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

 

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Waldemar Urbański. Zauważył m.in., że Dożynki to najważniejsze i najpiękniejsze w roku święto gospodarskie rolników będące podsumowaniem i ukoronowaniem całorocznego trudu. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to dzięki właśnie ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.

O rolnikach tak pięknie powiedział nasz Wielki Rodak Jan Paweł II „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

I jeszcze jedna wypowiedź, przywódcy ludowców Wincentego Witosa :„ W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa.”

Następnie podziękował słowami: Drodzy Rolnicy,  dzisiaj jako Starosta Zwoleński w imieniu władz Powiatu, Pani Burmistrz Zwolenia, Wójtów i władz gmin Kazanów, Policzna , Przyłęk i Tczów, pragnę podziękować wam za codzienny trud i zmagania z warunkami natury, które nie zawsze sprzyjają Waszej ciężkiej pracy. Jesteśmy Wam, drodzy rolnicy wdzięczni za wasz upór i determinację w pokonywaniu codziennych problemów za Waszą ciężką pracę. 

Na zakończenie Starosta życzył rolnikom: dużo zdrowia, satysfakcji z wykonywanego zawodu Rolnika oraz większej stabilizacji ekonomicznej waszych gospodarstw  i jednoznacznej polityki rządu, że gospodarstwa rodzinne są podstawą polskiej gospodarki rolnej .

  

Piękny obrzęd dożynkowy przedstawiający zwyczaje żniwne przedstawił Zespół „Grabowianki” z Grabowa n/Wisłą.

            

Jak co roku Dożynki stały się okazją do wyróżnienia rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. Tego dnia odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowani zostali: Teresa Halina Zawadzak, Aneta Knieć i Teresa Zawadzak ze Zwolenia, Edward Pawelec z Mszadli Dolnej, Ewa Kowalczyk z Czarnolasu, Dominika Suwała z Bartodziej, Andrzej Wojciech Szczypiór z Osuchowa, Marek Kraśkiewicz z Łagowa, Leszek Michalczyk z Podzagajnika oraz Przemysław Adamczyk z Kopca.                  

Tradycyjnie został rozstrzygnięty konkurs „Najestetyczniejsza miejscowość w powiecie zwoleńskim w 2016 roku”. Komisja konkursowa za najestetyczniejszą miejscowość w tym roku uznała Czarnolas w gminie Policzna. Nagrodę na ręce sołtysa zwycięskiej miejscowości wręczył w imieniu sponsora tego konkursu właściciela firmy LOBO Market Dealer firmy STIHL w Zwoleniu dyrektor handlowy Szymon Ciecieląg wraz z Władysławem Piorunem Przewodniczącym Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu. Starosta Zwoleński Waldemar Urbański wręczył puchar dla Gospodarza zwycięskiej miejscowości Tomasza Adamca Wójta Gminy Policzna. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także sołtysi pozostałych miejscowości biorących udział w tym konkursie: Tczowa, Pająkowa, Miechowa Kolonii i Koszar.

 

Po raz dziesiąty został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2016”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wicestarosty Zwoleńskiego Arkadiusza Sulimy oceniła pięciu laureatów tego konkursu wyłonionych na poziomie każdej gminy i przyznała im następujące miejsca:

I nagrodaStarosty Zwoleńskiego dla Pana Wojciecha Molendy z Checheł, gm. Policzna.

II nagrodaBanku Spółdzielczego w  Zwoleniu dla Pana Zbigniewa Wiśniewskiego z Brzezinek Starych, gmina Tczów.

III nagrodaBurmistrz Zwolenia dla Pani Anety Mokrzyckiej z Ignacowa, gm. Przyłęk. IV nagroda dla Pana Grzegorza Majewskiego z Miechowa Kolonii, gm. Kazanów.

V nagroda dla Pani Ewy Pyciarz z Zielonki Starej, gm. Zwoleń.

 

Ponadto na scenie pojawiali się kolejno laureaci takich konkursów jak: „Wiedzy o rolnictwie i BHP w rolnictwie.

 

Tradycyjnie już uczestnicy imprezy mogli posmakować dań regionalnych i pieczywa na stoiskach reprezentujących każdą gminę powiatu zwoleńskiego i Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Pyszne potrawy regionalne zostały przygotowane w tym roku przez: KGW „Strykowianki” ze Strykowic Górnych, KGW „Kukułki” z Bartodziej, KGW z Mierziączki,  Zespół „Sobótka” z Czarnolasu oraz Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki”.

           

Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się degustacja potraw przygotowanych przez gościa specjalnego Paollo Cozza. Ten punkt uroczystości zasponsorował Związek Przedsiębiorców dlaBiznesu zrzeszający przedsiębiorców działających na terenie Zwolenia i powiatu zwoleńskiego. Celebryta, którego większość osób kojarzy z programu telewizyjnego pt. Europa da się lubić gotował posiłki dla uczestników święta chleba. Dzięki zaangażowaniu i pomocy przedsiębiorców możliwe było zapewnienie tak dużej i smakowitej atrakcji podczas tego święta plonów.

 

          Tegoroczne dożynki stały się okazją do zaprezentowania i wyróżnienia laureatów ogólnopolskich konkursów i przeglądów tradycyjnych tańców ludowych. W tym bloku zaprezentowali się: Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych, Zespół „Łaguszowianki” oraz laureaci indywidualni Jan i Joanna Lewikowscy, Maria Janaczek i Leszek Knieć, Joanna Tęcza i Zdzisław Kwapiński i Maria Szczepanowska i Leszek Knieć.

          Za liczne sukcesy na ogólnopolskich konkursach tradycyjnego tańca ludowego i promocję folkloru naszego regionu nagrodzeni zostali: Joanna Tęcza, Wanda Krawiec, Jadwida Maciejewska, Maria Szczepanowska, Kazimiera Lewikowska, Joanna Lewikowska, Maria Janaczek, Stanisław Podsiadły, Jan Lewikowski, Zdzisław Kwapiński i Leszek Knieć.

 

Specjalne miejsce podczas uroczystości zajęło oficjalne ogłoszenie zwycięzców najważniejszego podczas festiwalu konkursu: „Najsmaczniejszy chleb tradycyjny lub wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2016 roku”.

Laureatami tego konkursu zostali:

Kategoria Piekarnie

·         I miejsce Piekarnia Jana Kościelniaka z Sycyny za CHLEB ŻYTNI „MAGNAT”

·         II miejsce Piekarnia Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa za CHLEB „HETMAN WIELOZIARNISTY”

·         III miejsce Piekarnia „Kozłowski” z Osuchowa za CHLEB „100% ŻYTNI”

 

Kategoria KGW, zespoły ludowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe

·         I miejsce Koła Gospodyń Wiejskich „Strykowianki” w Strykowicach Górnych, gm. Zwoleń za „CHLEB WIELOZIARNISTY NA ZAKWASIE”

·         II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach, gm. Tczów za „CHLEB  TRADYCYJNY”

·         III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Wilczym Ługu, gm. Tczów za „CHLEB  WIELOZIARNISTY"

 

Kategoria osoby fizyczne

·         I miejsce Barbara Krawiec ze Strykowic Górnych za „CHLEB TRADYCYJNY”

·         II miejsce Teresa Woźniak z Grabowa n/Wisłą za CHLEB NA ZAKWASIE Z ZIARNAMI I SUSZONYMI POMIDORAMI

·         III miejsce Lidia Kępińska ze Zwolenia za „BOCHENEK  WIELOZIARNISTY”

 

Upalne popołudnie umilił zgromadzonym występ  Grupy Artystycznej  Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która zaprezentowała się w pięknym walcu „I love you”. Podczas ostatnich godzin imprezy na scenie królowała światowa i polska muzyka rockowa w wykonaniu gwiazdy wieczoru zespołu Baby Rock i muzyka disco polo w wykonaniu Zespołu „ShanteL”.           

 

   Edyta Sulima

Sekretarz Powiatu

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza