facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

XVII Dożynki Powiatowe 2015

2015-09-01
A- A +A
XVII Dożynki Powiatowe 2015 uwieńczyły tegoroczne żniwa w powiecie zwoleńskim
 
 
„Zwoleński Festiwal Chleba – XVII Dożynki Powiatowe 2015” odbyły się w dniu 30 sierpnia 2015 r. w Zwoleniu. Były wyrazem wdzięczności dla rolniczego trudu i okazją do prezentacji bogatych tradycji ludowych naszego regionu.
 
Tegoroczne pogodne słoneczne lato umożliwiło rolnikom szybkie i obfite żniwa. Niestety panująca susza stała się przyczyną obniżenia plonów owoców, warzyw i innych upraw. Nie przeszkodziło to jednak, aby wspólnie z mieszkańcami całego powiatu w radosnej atmosferze podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i wierność polskiej tradycji.
Święto rolników z powiatu zwoleńskiego rozpoczęło się od niedzielnej mszy dziękczynnej za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie przez ks. Kanonika Bernarda Kasprzyckiego – Proboszcza tejże parafii wieńców dożynkowych i chleba, którym dzielono się z wiernymi.
Dalsze uroczystości odbyły się na terenie Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego w Zwoleniu, gdzie pokazem musztry paradnej uczestników powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia, która z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Korowód dożynkowy prowadzili Członkowie Zespołu „Kazanowianki znad Iłżanki”. Za Zespołem dumnie kroczyli Starostowie Powiatowi Dożynek: Pani Lucyna Czerwińska z Paciorkowej Woli Nowej, gmina Zwoleń i Pan Wojciech Ziemka z Czarnolasu Kolonii, gmina Policzna z chlebem powiatowym wypieczonym przez Piekarnię Pana Tomasza Makucha ze Zwolenia. Powiatowo – gminny wieniec dożynkowy wykonany został przez członków Zespołu Śpiewaczego „Łaguszowianki” z Łaguszowa gm. Przyłęk.
Następnie korowód tworzyły delegacje wieńcowe z pozostałych gmin powiatu.
Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku Starostowie z Gminy Przyłęk: Pani Henryka Kula z Pająkowa i Pan Ryszard Potucha z Grabowa.
Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Państwa Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa Starostowie z Gminy Kazanów: Pani Barbara Rutkowska z Niedarczowa Dolnego Wieś i Pan Andrzej Sarnecki z Kroczowa Mniejszego. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego byli mieszkańcy wsi Miechów gm. Kazanów.
Z chlebem gminnym wypieczonym przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu Starostowie z Gminy Policzna: Pani Alina Sztamberek z Policzny i Pan Robert Kusio z Władysławowa. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego była Pani Stanisława Alina Baran – kierowniczka Zespołu Ludowego „Sobótka” z Czarnolasu.
Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Pana Tomasza Makucha ze Zwolenia Starostowie z Gminy Tczów: Pani Teresa Agnieszka Korcz z Rawicy Starej i Pan Sylwester Adam Krajewski z Brzezinek Nowych. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego było Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach.
Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” ze Zwolenia Starostowie z Gminy Zwoleń: Państwo Hanna i Leszek Michalczyk z Podzagajnika. Wykonawcą gmino-parafialnego wieńca dożynkowego byli mieszkańcy sołectwa Jedlanka, pod kierunkiem Pani Zofii Kwaśnik Sołtys wsi Jedlanka.
 
Na końcu korowodu delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu z wieńcem dożynkowym wykonanym przez Spółdzielcze Gospodarstwo Rolne w Kazanowie.
 
Najważniejszą częścią Święta Plonów było przekazanie przez Starostów Powiatowych Dożynek Staroście Zwoleńskiemu Waldemarowi Urbańskiemu chleba wypieczonego z mąki z tegorocznego zboża. Piękne bochny otrzymali także z rąk Starostów Gminnych Burmistrz Zwolenia i wójtowie gmin. Wszyscy Gospodarze pełni wdzięczności dziękowali za otrzymane chleby i obiecali sprawiedliwie je podzielić.
 
Po ceremonii dzielenia chleba Starosta Waldemar Urbański wraz z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską powitał liczne grono zacnych gości: Małgorzatę Woźniak – Posła na Sejm RP, Wojciecha Skurkiewicza – Senatora RP, Dariusz Piątka – Wicewojewodę Mazowieckiego, Leszka Ruszczyka – Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, Bożennę Pacholczak – Wiceprzewodniczącą Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Zbigniewa Gołąbka – Radnego Sejmiku Woj. Mazowieckiego, Stanisława Brzózkę – Dyrektora Klubu Parlamentarnego PSL, Stanisława Kacperczyka – Prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Artura Dąbrowskiego – Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Martę Michalską-Wilk - Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu i Włodzimierza Koneckiego – Zastępcę Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
 
Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Waldemar Urbański. Zauważył m.in., że „Duży wpływ na pracę rolnika ma polityka państwa, a także wspólna polityka rolna Unii Europejskiej. Dlatego wielka prośba do naszego parlamentu, rządu i europosłów o mądre decyzje, które będą wzmacniały gospodarkę rolną i eksport, dawały miejsca pracy w rolnictwie i jego otoczeniu, stabilizację ekonomiczną gospodarstw rodzinnych, a w sytuacjach kryzysowych świadczyć pomoc i mądre rozwiązania prawne”.
Następnie podziękował słowami: „Dziękuję wam Drodzy Rolnicy za codzienny trud i zmagania z warunkami natury Dziękuję Wam za wasze osiągnięcia i inwestycje w waszych gospodarstwach. Dziękuję rolnikom starszego pokolenia za zachęcanie swoich dzieci do przejmowania gospodarstw i ich rozwój. Wielkie słowa uznania dla młodych rolników za odwagę, pracę i nowoczesną wizję polskiej wsi”.
Na zakończenie starosta życzył „Wszystkim rolnikom i mieszkańcom powiatu zwoleńskiego oraz dostojnym gościom dużo zdrowia i szczęścia oraz sukcesów zawodowych i osobistych, a także niezapomnianych wrażeń z pobytu na Dożynkach Powiatowych na Ziemi Jana Kochanowskiego”.
 
Tego dnia rolnicy i wszyscy, którzy swoją pracą przyczyniają się do powstania bochenka chleba usłyszeli wiele ciepłych i miłych słów, które skierowali do nich w swoich listach m.in.: Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Karczewski Wicemarszałek Senatu RP, Zbigniew Kuźmiuk Poseł do Parlamentu Europejskiego,  Czesław Czechyra i Dariusz Bąk Posłowie na Sejm RP, Jacek Kozłowski Wojewoda Mazowiecki oraz Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.
 
Piękny obrzęd dożynkowy przedstawiający zwyczaje żniwne przedstawił Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki”, którego kierowniczką jest Beata Przepiórka.
 
           
            Podczas części oficjalnej miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Na mocy Postanowienia Prezydenta RP z dnia 28 lipca 2015 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej odznaczony został Waldemar Urbański Starosta Zwoleński.
Jak co roku Dożynki stały się okazją do wyróżnienia rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. Tego dnia odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowani zostali: Bachanek Michał zam. Zwoleń, Bargieł Lech zam. Jasieniec Solecki, Bicz Marian zam. Zwoleń, Bukalska Barbara zam. Tynica, Chróst Krystyna zam. Grabów, Dziekan Teresa zam. Zwoleń, Kalinowski Tomasz zam. Piątków, Kwiecień Krzysztof zam. Bartodzieje, Małek Wacław zam. Zwoleń, Mężyk Dariusz zam. Zwoleń, Molendowska Jadwiga zam. Zwoleń, Mroczek Tadeusz zam. Grabów,  Pawlak Dariusz Marian zam. Kopiec, Wawrzonek Longin  zam. Zwoleń, Włudarczyk Renata zam. Załazy W imieniu odznaczonych głos zabrał Wacław Małek długoletni Dyrektor Szkoły Rolniczej w Zwoleniu.
 
Tradycyjnie został rozstrzygnięty konkurs „Najestetyczniejsza miejscowość w powiecie zwoleńskim w 2015 roku”. Komisja konkursowa za najestetyczniejszą miejscowość w tym roku uznała Zielonkę Nową w gminie Zwoleń. Nagrodę na ręce sołtysa zwycięskiej miejscowości wręczył sponsor tego konkursu Iwona Paszkiewicz właściciel firmy LOBO, która w tym roku świętuje jubileusz 20 lecia działalności oraz Dariusz Tyczyński właściciel firmy AGROBARD wraz z Władysławem Piorunem Przewodniczącym Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu.
Starosta Zwoleński Waldemar Urbański wręczył puchar dla Gospodarza zwycięskiej miejscowości Bogusławy Jaworskiej Burmistrz Zwolenia. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także sołtysi pozostałych miejscowości biorących udział w tym konkursie: Czarnolasu, Łaguszowa, Kazanowa i Tczowa.
 
Po raz dziewiąty został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2015”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wicestarosty Zwoleńskiego Arkadiusza Sulimy oceniła pięciu laureatów tego konkursu wyłonionych na poziomie każdej gminy i przyznała im następujące miejsca:
I miejsce - Andrzej Sarnecki z Kroczowa Mniejszego gm. Kazanów,
II miejsce - Zbigniew Wiśniewski z Brzezinek Starych, gm. Tczów,
III miejsce - Leszek Michalski z Zielonki Starej, gm. Zwoleń,
IV miejsce - Jacek Kowalczyk z Wilczowoli, gm. Policzna,
V miejsce – Tomasz Małek z Załaz, gm. Przyłęk.
 
Ponadto na scenie pojawiali się kolejno laureaci takich konkursów jak: „Wiedzy o rolnictwie i BHP w rolnictwie” zorganizowanego przez Radę Powiatową Mazowieckiej Izby Rolniczej i Państwową Inspekcję Pracy, „Pracuj bezpiecznie” zorganizowanego przez Placówkę Terenową KRUS w Zwoleniu oraz „120-Lecie Ruchu Ludowego” zorganizowanego przez Zarząd Powiatowy PSL w Zwoleniu.
W ramach rozstrzyganego podczas trwania imprezy dożynkowej Konkursu „Najładniejsze stoisko dożynkowe”,  który odbywał się pod patronatem firmy „LOBO” zwycięstwo przypadło w udziale Zespołowi „Sobótka” z Czarnolasu, gm. Policzna. Nagrody i puchary dla wszystkich stoisk biorących w konkursie ufundowała firma „LOBO”, a wręczyła je przewodnicząca jury – Iwona Paszkiewicz - właścicielka firmy.
 
Temat przewodni dożynek – chleb towarzyszył uczestnikom podczas całej imprezy. Na stoiskach KGW Sycyna z gminy Zwoleń, KGW Bartodzieje z gminy Tczów, Zespołu „Grabowianki” z gminy Przyłęk, Zespołu „Sobótka” z Czarnolasu z gminy Policzna oraz Zespołu „Kazanowianki znad Iłżanki” z gminy Kazanów można było degustować pieczywo z piekarni z całego terenu powiatu zwoleńskiego:
1.      Piekarni Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa,
2.      Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego Piotra Figury z Czarnolasu,
3.      Piekarni Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku,
4.      Piekarni Tomasza Makucha ze Zwolenia,
5.      Piekarni Jana Kościelniaka z Sycyny,
6.      Piekarni Gminnej Spółdzielni ze Zwolenia,
7.      Piekarni „Kozłowski” z Osuchowa,
8.      Piekarni „Złoty Kłos” ze Zwolenia.
Specjalne miejsce podczas uroczystości zajęło oficjalne ogłoszenie zwycięzców najważniejszego podczas festiwalu konkursu: „Najsmaczniejszy chleb tradycyjny lub wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2015 roku”.
Laureatami tego konkursu zostali:
Kategoria Piekarnie
·         I miejsce Piekarnia Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa za CHLEB „ZIOŁA POLSKIEJ ŁĄKI Z ORZECHEM WŁOSKIM”
·          II miejsce Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu za „CHLEB NA ŻYTNIM ZAKWASIE Z PIĘCIOMA ZIARNAMI”
·         III miejsce Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku za „CHLEB HAMBURSKI”
 
Kategoria KGW, zespoły ludowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe
·         I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Sycynie, gm. Zwoleń za „CHLEB WIELOZIARNISTY Z ŻURAWINĄ”
·         II miejsce dla Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach, gm. Tczów za „CHLEB TRADYCYJNY” - WIEJSKI
·         III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Wilczym Ługu, gm. Tczów za „CHLEB TRADYCYJNY"
 
Kategoria osoby fizyczne
·         I miejsce Maria Dąbrowska z Kazanowa za „CHLEB WIELOZIARNISTY NA ZAKWASIE”
·         II miejsce Lidia Kępińska ze Zwolenia za „CHLEB WIELOZIARNISTY NA ZAKWASIE”
·         III miejsce Bożena Bała z Helenowa gm. Policzna za „CHLEB EKOLOGICZNY PEŁNOZIARNISTY”
Zwycięscy otrzymali ufundowane przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych nagrody, statuetki i dyplomy, które wręczali: Stanisław Kacperczyk Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, Waldemar Urbański Starosta Zwoleński i Arkadiusz Sulima Wicestarosta.
 
Upalne popołudnie umiliły zgromadzonym występy gminnych zespołów artystycznych, a takżespektakl słowno-muzyczny pt. „Niedola wiejskiej dziewczyny z wielodzietnej rodziny” w wykonaniu Grupy Artystycznej Zwoleniacy Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podczas ostatnich godzin imprezy na scenie królowała światowa muzyka rozrywkowa w wykonaniu gwiazdy wieczoru zespołu The Beatlmen i muzyka disco polo w wykonaniu Zespołu „Cassino”.
            Dodatkowe atrakcje dożynkowe zapewniła  podczas tegorocznej imprezy firma „LOBO”, która w tym roku obchodzi Jubileusz 20-Lecia swojej działalności. Państwo Iwona i Grzegorz Paszkiewicz przygotowali mnóstwo atrakcji, konkursów i niespodzianek, ufundowali wiele nagród. Na milusińskich  czekała trampolina, malowanie buziek, rodeo oraz gry i zabawy sportowe, za które mogli wygrać wyprawki szkolne, zabawki, mnóstwo gadżetów i słodkości. Dla dorosłych były zawody: sprint farmera ze snopkiem, bieg w gumowcach dla małżeństw, bieg w potrójnych spodniach i wiele innych.
 
Edyta Sulima
Sekretarz Powiatu
 
 
 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza