facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Wyjątkowa frekwencja podczas Rodzinnego Pikniku Patriotycznego w Sycynie

2018-06-18
A- A +A

Mnóstwo atrakcji dla dzieci, zawody wędkarskie i biegowe, Liczne występy artystyczne, tańce z didżejem, darmowy popcorn, bigos oraz dużo śmiechu i dobra zabawa – tak wyglądał Rodzinny Piknik Patriotyczny, który odbył się 17 czerwca pod hasłem „W gościnnym gnieździe ojczystym Jana Kochanowskiego”, zorganizowanym w ramach XIX Dni Sycyny.

Zebranych gości powitał starosta zwoleński Waldemar Urbański. – Dzisiaj Sycyna, rodzinne miasto Jana Kochanowskiego przeżywa piękne uroczystości – mówił starosta Waldemar Urbański. – W godzinach przedpołudniowych nadano tutejszej Szkole Podstawowej  imię Jana Kochanowskiego oraz przekazano sztandar. Za nami również zmagania sportowe. Obecnie jest mi niezmiernie miło powitać państwa podczas Rodzinnego Festynu Patriotycznego. To jedna z uroczystości związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które w bieżącym roku są organizowane na terenie powiatu zwoleńskiego, stąd biało-czerwone barwy dzisiejszego wydarzenia. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli organizację festynu oraz mieszkańcom za to, że zechcieli odpowiedzieć na nasze zaproszenie – dodał starosta.

Głos zabrała także burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, która pogratulowała pomysłu zmiany konwencji organizacji obchodów Dnia Sycyny. – Pan starosta wraz z kierownictwem powiatu zadecydowali, że obchody Dnia Sycyny będą odbywały się w formie festynu rodzinnego, co jest wspaniałym pomysłem, który doskonale sprawdza się już w kolejnym roku i mam nadzieję na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu zwoleńskiego – podkreśliła burmistrz Bogusława jaworska.

Zmagania sportowe

Spotkanie rozpoczęło się bladym świtem. Już o 4.30 rano nad stawem w Sycynie stawili się miłośnicy wędkarstwa, którzy postanowili powalczyć o Puchar Starosty Zwoleńskiego. Zmagania miały charakter rekreacyjny i były oparte na zasadach rywalizacji fair play. Wzięło w nich udział 19 osób, w tym trzy panie. Pierwsze miejsce przypadło jednak mężczyźnie. Zdobył je Konrad Pastuszka, którzy złowił największa ilość ryb.

Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym Rodzinnemu Piknikowi Patriotycznemu był bieg „Wokół gniazda ojczystego Jana Kochanowskiego”. W blokach startowych ustawiło się dwustu zawodników! Każdy, kto dobiegł na metę otrzymał pamiątkowy medal. Biegacze zgodnie twierdzili, że warto brać udział w tego typu wydarzeniach sportowych i tym samym promować aktywność fizyczną.

W ramach festynu odbył się także mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami z Jasieńca i z Sycyny o Puchar Starosty Zwoleńskiego. Trofeum trafiło do drużyny z Jasieńca, która wygrała z drużyną z Sycyny 6:4.

Nagrody specjalne

Bardzo ważną częścią uroczystości było przyznanie corocznej Nagrody Starosty Zwoleńskiego i Burmistrz Zwolenia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z powiatu zwoleńskiego. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie trafiło do Teatru Wyobraźni działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Sycynie. Młodzi artyści odnoszą ogromne sukcesy na scenie ogólnopolskiej. Dyplomy i nagrody rzeczowe dla dwunastu członków Teatru, reżysera Bartosza Pietrzyka oraz opiekunki Martyny Pietrzyk, wręczył starosta Waldemar Urbański oraz burmistrz Bogusława Jaworska.  

Liczne atrakcje dla małych i dużych

O dobrą zabawę najmłodszych uczestników rodzinnego festynu zadbali profesjonalni animatorzy. – Oferujemy dziś mnóstwo atrakcji zarówno dla małych, jak i tych trochę większych gości festynu. Każdy może wziąć udział w balonowym show z zamykaniem w bańce i pokazem baniek mydlanych, licznych zabawach tanecznych, przenośnym balu maskowym, grach i zabawach z chustą, a także miło spędzić czas w sensorycznym kąciku kreatywnym – mówiła Katarzyna Papiewska ze zwoleńskiej Przygodolandii.

Ogromnym powodzeniem cieszyło się malowanie twarzy, do którego przez cały festyn nie brakowało chętnych. Na buźkach dzieci powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Nie mniejszą popularność zdobył wesoły tor przeszkód. Jak na prawdziwy rodzinny festyn przystało, nie mogło zabraknąć także dmuchanych placów zabaw oraz karuzeli, które są przecież uwielbiane przez dzieci. Wszystkie atrakcje były dostępne nieodpłatnie.

Mali miłośnicy sportów mogli wziąć udział w teście sprawnościowym młodego strażaka, który przygotowała Straż Pożarna z Jasieńca Soleckiego. Każde dziecko po zaliczeniu sprawdzianu otrzymało pamiątkowy dyplom.

Wokół sceny stanęły liczne stoiska gastronomiczne. Była wata cukrowa, lody, gofry, a dla tych, którzy zgłodnieli potrawy z grilla i bigos.

Występy artystyczne

Scena Rodzinnego Pikniku Patriotycznego tętniła życiem. Liczne występy artystyczne na ludową nutę, ale nie tylko, umilały czas uczestnikom spotkania. Publiczność mogła obejrzeć występ zespołu „Wesoła Gromada” z Publicznej Szkoły Podstawowej z Sycyny oraz Kapeli Zdzisława Kwapińskiego. Swoją prezentacją zachwycał również Chór „Sycyna”, a o dobre humory zebranych zadbał Kabaret z Sycyny przedstawiając zabawny skecz pod tytułem „Poczekalnia ZOZ”. Wieczór zakończył się zabawą pod gwiazdami z DJ Piotrkiem.  – To był bardzo udany piknik. Nie mogłem pozwolić, aby tak wspaniała zabawa skończyła się punktualnie o 22.00, dlatego przedłużyliśmy radosne świętowanie o kolejne pół godziny. Dziękuję w imieniu wszystkich współorganizatorów za to, że nam zaufaliście i przyszliście tak tłumnie całymi rodzinami. Mam nadzieję, że przygotowana oferta była tak szeroka, że każdy znalazł coś dla siebie – stwierdził na zakończenie wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Zwoleniu wraz z Urzędem Miejskim w Zwoleniu, Stowarzyszeniem Oświatowym Sycyna, Stowarzyszeniem Nasz Jasieniec oraz Stowarzyszeniem „Zwoleń Biega”.

Mirosława Gregorczyk

 

 


Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza