facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

W Zwoleniu o niepełnosprawności – za nami ważna konferencja zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną

2018-04-25
A- A +A

„Zrozum mnie – świat widziany oczami dziecka z niepełnosprawnością” – pod takim hasłem upłynęła konferencja skierowana zarówno do dyrektorów szkół, specjalistów, nauczycieli oraz instytucji świadczących pomoc na rzecz dziecka i rodziny, jak również rodziców dzieci niepełnosprawnych. Odbyła się 24 kwietnia w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta zwoleński Waldemar Urbański.

Spotkanie otworzyła Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, która powitała przybyłych gości: Waldemara Urbańskiego – starostę zwoleńskiego, Arkadiusza Sulimę – wicestarostę, Renatę Otolińską – starszego inspektora  Kuratorium Oświaty Delegatura w Radomiu, a także dyrektorów i pracowników różnych placówek, jednostek i organizacji z terenu powiatu zwoleńskiego oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Starosta podziękował w imieniu samorządu za cykliczne, ważne społecznie konferencje. –  Te spotkania są bardzo potrzebne, ponieważ rzeczywistość stawia bardzo różne zadania zarówno przed wychowawcami, jak i rodzicami osób niepełnosprawnych. Wiedza merytoryczna jest więc niezbędna – mówił Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Jestem przekonany, że zdobyte dzisiaj umiejętności będą dużą pomocą w realizacji państwa zadań – dodał starosta.

O pracy z dziećmi niepełnosprawnymi

Tematyka konferencji nawiązywała do idei edukacji włączającej, czyli zniesienia barier, które utrudniają dzieciom ze specjalnymi  potrzebami  edukacyjnymi przebywanie w grupie rówieśniczej, a tym samym naukę i rozwój społeczny. - Aby tak się stało, aby dzieciom łatwiej było w placówkach oświatowych ważne są wysokie kwalifikacje nauczycieli oraz ich gotowość do uczenia się przez całe życie – podkreślała Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. – Poradnia podejmuje szereg działań mających na celu wspieranie nauczycieli i specjalistów w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego środowiska jest właśnie dzisiejsze  spotkanie, które mam nadzieję pomoże jego uczestnikom pogłębić wiedzę i wprowadzić ją w życie dążąc do tego, aby młody człowiek, dziecko, zwłaszcza to niepełnosprawne, czuło że jest otoczone właściwą opieką – dodała dyrektor Izabela Młyńska.

Gość specjalny

Gościem specjalnym konferencji była prof. Lidia Klaro-Celej, doradca metodyczny w zakresie kształcenia specjalnego, która podzieliła się wiedzą, doświadczeniem oraz dobrymi praktykami w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. - Nauczyciele stoją obecnie przed ogromnymi wyzwaniami, nie tylko z zakresu nauczania przedmiotowego. W dobie tak wielkich zmian najważniejsze jest to, żeby nauczyć dzieci myślenia, wyciągania wniosków, poszukiwania informacji i co niezwykle ważne, życia w tolerancji – podkreśliła prof. Lidia Klaro-Celej. – To niezwykłe, że na dzisiejszym spotkaniu jest tak duża frekwencja, że przyszło tak wielu nauczycieli, specjalistów, a także rodzice dzieci niepełnosprawnych. Świadczy to o tym, że poszukują metod i rozwiązań problemów w pracy z osobami niepełnosprawnymi i właśnie tego dzisiaj się tu uczymy – dodała prof. Lidia Klaro-Celej.

Wymiana doświadczeń

Jak stwierdzili słuchacze wykładu, było to bardzo wartościowe spotkanie. - Warto korzystać z doświadczeń osoby, która wykorzystuje wiedzę teoretyczną i praktyczną w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Profesor Lidia Klaro-Celej ma kontakt z ośrodkami spoza naszego kraju, gdzie zupełnie inaczej ta niepełnosprawność jest postrzegana. To dla nas cenna lekcja. Poszerzanie horyzontów i poznawanie nowych metod pracy są bardzo istotne w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi – podsumowała Dorota Chołuj-Borowiecka, oligofrenopedagog Szkoły Podstawowej w Zwoleniu.

Organizatorem spotkania była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta zwoleński Waldemar Urbański.  

Mirosława Gregorczyk

   

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza