facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

W trosce o uczniów – podsumowanie programu profilaktycznego „Falochron” w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu

2018-10-23
A- A +A

17 października w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odbyła się konferencja dotycząca długofalowego programu wczesnej profilaktyki dzieci i młodzieży  w wieku szkolnym.  Podczas spotkania zaprezentowano sposoby i efekty realizacji projektu na terenie województwa mazowieckiego.

Konferencję zorganizowano pod hasłem „Falochron - program wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych. Podsumowanie działań. Przykłady dobrych praktyk”. Zebranych gości powitała Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu Izabela Młyńska. A wśród nich znaleźli się: Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, sierż. szt. Katarzyna Cieślik z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, Anna Kuś – pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki przeciwalkoholowej, jak również dyrektorzy, nauczyciele oraz pedagodzy ze szkół z terenu województwa mazowieckiego, świetlic wychowawczo-profilaktycznych, Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Zwoleniu, a także gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu zwoleńskiego.

Dla bezpiecznego rozwoju

Projekt miał za zadanie chronić dzieci, uczniów i wychowanków przed zagrożeniami wieku dorastania. Głównym celem „Falochronu” była integracja i koordynacja działań różnych instytucji oraz organizacji podejmujących aktywności wobec zjawisk patologicznych i problemów społecznych w lokalnym środowisku, a przede wszystkim ochrona dzieci i młodzieży przed podejmowaniem zachowań ryzykownych – podkreśliła Izabela Młyńska. Tworzenie i realizację szkolnych „Falochronów” poprzedziła diagnoza środowiska szkolnego, która pozwoliła wyłonić czynniki chroniące i czynniki ryzyka, które stanowiły podstawę do opracowania, a następnie realizacji Szkolnych „Falochronów” oraz programów wychowawczo – profilaktycznych – dodała Dyrektor Poradni.

Najlepsze Falochrony w Kazanowie i Łaguszowie

Program „Falochron” to wzmocnienie i wsparcie dla młodego człowieka w trudnym dla niego etapie rozwojowym – wieku adolescencji. W województwie mazowieckim do projektu przystąpiło 20 szkół. Osiem z nich zaprezentowało swoje szkolne „Falochrony” podczas konferencji w Zwoleniu. – Każda ze szkół w swojej prezentacji pokazywała ogrom pracy włożonej przez nauczycieli i specjalistów w realizację założeń programu. Widać było również, z jak wieloma instytucjami każda z placówek współpracuje na rzecz profilaktyki oraz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży – mówiła dyrektor Izabela Młyńska.

W czasie spotkania wyłoniono najlepszy „Falochron” z terenu województwa mazowieckiego. Ten zaszczytny tytuł zdobył Szkolny Falochron „Betonowa Zapora” przygotowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie. Wyróżnienie otrzymał Falochron „Drogowskaz” Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie. Pani Joanna Zubrzycka – instruktor programu podkreśliła, że warto wspierać tego typu projekty, ponieważ są one swoistego rodzaju zaporą ochronną przed licznymi czynnikami ryzyka, którym łatwo ulec w młodym wieku. Zażywanie substancji psychoaktywnych, ucieczki z domu, czy niewłaściwe używanie Internetu, to tylko niektóre z nich. Budowanie przyjaznego środowiska dla młodzieży szkolnej to nasz obowiązek. Cieszymy się, że szkoły z powiatu zwoleńskiego włączyły się w projekt i tak mocno zaangażowały w jego realizację – podkreślił Waldemar Urbański Starosta Zwoleński.

Na zakończenie uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu Pani Wioletty Gębali – pedagoga, terapeuty, psychoprofilaktyka, instruktora Falochronu: „Dom, szkoła – łączenie oddziaływań profilaktycznych”.

 

Warto dodać, że nagrodzone „Falochrony” zostaną zaprezentowane podczas ogólnopolskiej konferencji podsumowującej w Dąbrowie Górniczej, która odbędzie się w dniach 24-25 listopada tego roku.      

Organizatorem wydarzenia była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Konstruktywnych Relacji „Między Ludźmi” w Katowicach. Patronat honorowy objął Starosta Zwoleński oraz Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza