facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Uroczystości Kombatanckie

2014-06-12
A- A +A

 

Coroczne uroczystości kombatanckie w Kazanowie odbywały się tradycyjnie w I niedzielę lipca. Tym razem stało się inaczej. W uzgodnieniu z władzami samorządowymi gminy oraz związkami kombatantów główne uroczystości zostały przeniesione na niedzielę – Zielone Świątki, tj. 8 czerwca 2014r. Decyzja słuszna, wykruszają się kombatanci, a kolejne uroczystości rocznicowe ukierunkowane są głównie na udział i wychowanie młodzieży. Stąd naprawdę piękna część artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Kazanowie, która rozpoczynała dzisiejszą mszę świętą za poległych i zmarłych partyzantów zgrupowania BCh J. Sońty „Ośki”, żołnierzy i zamordowanych w egzekucji mieszkańców okolicznych wsi w dniu 18 marca 1942r. na obrzeżach Kazanowa. Wcześniej, przed głównymi uroczystościami odbyło się poświęcenie tablicy pamiątkowej ulokowanej na kamieniu polnym w Kroczowie Mniejszym przy wjeździe do gospodarstwa rolnego rodziny Gołąbków. Tablica poświęcona jest Wojciechowi Gołąbkowi – seniorowi rodu, który zginął z rąk niemieckiego okupanta na terenie swojej posesji.  Tablicę poświęcił i mszę koncelebrował ks. kanonik Czesław Błaszczykiewicz.                W uroczystości uczestniczyli: Pan Zbigniew Gołąbek – Radny Województwa Mazowieckiego, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Arkadiusz Sulima – Wicestarosta, Stefan Bernaciak – Członek Zarządu Powiatu, Bogusława Jaworska – Burmistrz Miasta i Gminy Zwoleń. Głos zabrali Pan Marian Karolik – Wójt Gminy Kazanów, który powitał gości. W imieniu zaproszonych gości oraz kierownictwa powiatu zwoleńskiego głos zabrał Stefan Bernaciak – Członek Zarządu Powiatu.
Poniżej pełne jego wystąpienie:

 


Księże Kanoniku!
Szanowni Kombatanci!
Żołnierze i Partyzanci!
Panie i Panowie!
 
Z wielką radością uczestniczę w uroczystościach organizowanych zawsze w pierwszą niedzielę lipca, poświęconą wspomnieniom znakomitych, najczęściej już na stałe nieobecnych żołnierzy zgrupowania partyzanckiego Batalionów Chłopskich Jana Sońty „Ośki”. W tym roku wskutek uzgodnień zainteresowanych stron uroczystości odbywają się w Zielone Świątki.
Czyn zbrojny naszego zgrupowania znany jest w całym kraju. Na książkach wspomnieniowych traktujących o tym zgrupowaniu partyzanckim wychowały się już kolejne pokolenia młodych Polaków – patriotów.
Bardzo dobrze pamiętam poprzednie spotkania, w których uczestniczyłem, a które zawsze rozpoczynały się Mszą Św., były świetnie zorganizowane z przepiękną, przejmującą częścią artystyczną w wykonaniu młodzieży miejscowego zespołu szkół. W latach 80-tych i 90-tych kończyły się tradycyjną grochówką na błoniach Kazanowa. Wspomnienia i radość ze spotkania starych druhów z okresu okupacji trwały często do godzin wieczornych. W tych uroczystościach jak szacuję brało udział nawet od tysiąca do dwóch tysięcy osób z terenu całego kraju, w tym płk Jan Sońta „Ośka” , gen. bryd. Władysław Gołąbek „Boryna’, prof. Moll i inni. Często uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich. W ostatnich latach odeszli od nas na zawsze – „Orzeł” – Edward Gołąbek z Kroczowa Mniejszego i Władysław Owczarek „Bula’ z Hotyz. Powoli odchodzą ostatni z wielkich.
W tym roku mija 20-lat od śmierci gen. bryg. Wł. Gołąbka „Boryny” i 20 lat nadania PSP w Kowalkowie im. Jana Sońty „Ośki”.
Dzisiejsza uroczystość winna budzić w nas refleksję nad naszą bardzo skomplikowaną historią, ale również powodować przemyślenia nad przyszłością. Takie daty jak 11 listopada 1918 r. i maj 1945 r. ubiegłego wieku symbolizują odzyskanie naszego suwerennego bytu narodowego przez naszą Ojczyznę. Powstała ona dzięki czynowi Polaków: pokolenia naszych ojców, dziadków i pradziadków.
Czcijmy więc dziś poświecenie i męstwo polskiego żołnierza i partyzanta. Pamiętajmy o tych, którzy nigdy się nie pogodzili z narzuconą rzeczywistością. Bądźmy świadomi jednak, że zawsze mogło i może być gorzej. Czuwajmy nad naszą wolnością, która jest, ale nie jest zapisana bezwarunkowo. Ostatnie wydarzenia na wschodzie tylko tą tezę potwierdzają.
Szanowni zebrani !


Celowo i świadomie nawiązuję do historii. Pokazuje ona jak bardzo o wolną i niepodległą Polskę trzeba dbać. Nic nigdy, nam Polakom szczególnie, nie jest dane za darmo i na zawsze. Egzekucje na ludności cywilnej na obrzeżach Kazanowa, w Karolinie, Podborku, Tczowie i wielu innych miejscach były wkalkulowane w politykę eksterminacji narodu polskiego. Szczególnie dramatycznie brzmią słowa wspomnień Pana Stefana Rybakowskiego cudem ocalałego z egzekucji na obrzeżach Kazanowa w dniu 18 marca 1942 r. i Władysława Gołąbka „Boryny’.
Rodzi się pytanie? – ile nienawiści, ile zła trzeba mieć w sobie żeby człowiek człowiekowi zgotował taki los.

W ten sposób ginął kwiat narodu, ginęła jego przyszłość. Chwała bohaterom zgrupowania Jana Sońty i Władysława Gołąbka, że stanęli po stronie obrony Polski i polskości. Tej daniny krwi polskiej zapomnieć nie wolno. Tego jesteśmy winni wszystkim tym co polegli. Ten dzisiejszy dzień w sposób szczególny niech skłania nas do refleksji nad naszym patriotyzmem i tożsamością narodową. Poległym partyzantom i żołnierzom składamy hołd i podziękowania za to co uczynili dla Polski, jej wolności i godności.

Naród , który nie pamięta swojej przeszłości nie jest godzien przyszłości. Ci, którzy zginęli domagają się od nas pamięci i działań obywatelskich. Budowanie wolniej i silnej Rzeczypospolitej ciągle wymaga cywilnej odwagi i wytrwałości , poświęcenia i wiary. „ Ciała śpią, dusze czuwają”.
Niech bohaterska postawa i życie tych, których zabrała II wojna światowa otworzy serca na prawdę, potrzeby i wyzwania Ojczyzny.

Kończąc, w imieniu Zbigniewa Gołąbka – Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego , kierownictwa Powiatu Zwoleńskiego
Waldemara Urbańskiego – Starosty Zwoleńskiego, Arkadiusza Sulimy – Wicestarosty, oraz Bogusławy Jaworskiej – Burmistrz Miasta Zwolenia
życzę młodzieży by wyciągnęła wnioski z tej przejmującej lekcji historii. Wszystkich uczestników uroczystości serdecznie pozdrawiam i składam życzenia wszelkiej pomyślności. Dziękuję za uwagę.

Stefan Bernaciak
 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza