facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Uroczyste otwarcie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu

2014-09-03
A- A +ASamorząd powiatu zwoleńskiego zrealizował marzenia o budowie nowej szkole rolniczej! Ponad piętnastomilionowa inwestycja została oddana do użytku!

Międzynarodowy mecz piłki ręcznej na nowej hali sportowej, przecięcie wstęgi, poświęcenie nowych obiektów, a następnie część oficjalna – tak przedstawiał się scenariusz oddania do użytku największej inwestycji w dotychczasowej historii powiatu zwoleńskiego – „Budowy budynku dydaktycznego i sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu”

Dnia 30 sierpnia w Zwoleniu odbyło się uroczyste otwarcie nowych obiektów Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych.

Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpiło po dwóch emocjonujących meczach piłki ręcznej. Jako pierwsi na parkiet wyszli chłopcy zwoleńskich Orląt oraz zawodnicy młodzików z Puław. Mecz zakończył się wynikiem 33:19 dla podopiecznych Jerzego Markiewicza.

O godzinie 11:00 na hali zameldowali się zawodnicy klubów z polskiej i litewskiej ekstraklasy. Mecz między KS Azoty-Puławy a Granitasem Kowno był bardzo emocjonujący. Mimo bardzo wyrównanego początku spotkanie zakończyło się różnicą aż 16 bramek, 33:17 dla drużyny prowadzonej przez bośniackiego trenera Dragana Markovicia. Zwoleńscy kibice szczypiorniaka mieli okazję zobaczyć w akcji m.in. Przemysława Krajewskiego oraz Piotra Masłowskiego, obecnych reprezentantów Polski.

Po sygnale syreny obwieszczającej koniec meczu Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński wraz z zaproszonymi gośćmi udali się przed budynek aby dokonać oficjalnego otwarcia.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:
1. Pan Leszek Ruszczyk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego,
2. Pani Bożenna Pacholczak Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego,

3.Pan Zbigniew Gołąbek Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
4. Pan Waldemar Urbański Starosta Zwoleński,
5.
Pan Edward Rybak Przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu,
6. Pan Arkadiusz Sulima Wicestarosta,
7.
Pan Stefan Bernaciak Członek Zarządu Powiatu w Zwoleniu,
8. Pan Piotr Fijołek Członek Zarządu Powiatu w Zwoleniu,
9.
Pan Mirosław Madejski Członek Zarządu Powiatu w Zwoleniu,
10. Pan Jerzy Koziński Starosta Zwoleński I, II i III kadencji,
11. Pan Tomasz Sękiewicz Wiceprezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” S.A. – wykonawca inwestycji,
12. Pan Adam Kukiełka – AMM Instalacje w Puławach, nadzór inwestycji,
13. Pani Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia,
14. Ks. Bernard Kasprzycki Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu,
15. Pan Arosław Jakóbik Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu.

 

Następnie proboszcz zwoleńskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ksiądz Bernard Kasprzycki poświęcił nowe obiekty Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych.

Kolejna część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej, gdzie Arosław Jakóbik – Dyrektor ZSR-T przywitał gości a także przybliżył historię zwoleńskiej „rolniczówki”.

Po wystąpieniu Dyrektora głos zabrał Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński. Mówił o trudnościach i problemach przy powstawaniu inwestycji opiewającej na prawie 15 mln zł., dziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do budowy tego wspaniałego obiektu (pełny tekst przemówienia starosty przedstawiamy poniżej). Swoimi refleksjami na temat historii powstania tej inwestycji podzielił się także z uczestniczącymi w uroczystości Edward Rybak Przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu i Jerzy Koziński były starosta.

W trakcie uroczystości głos zabrali między innymi: Bożenna Pacholczak - Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Leszek Ruszczyk - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek - Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia oraz Włodzimierz Kabus – zastępca Burmistrza. Gratulacje i życzenia popłynęły także z sąsiedniego powiatu lipskiego. Złożyli je Roman Ochyński Starosta Lipski i Paweł Jędraszek Wicestarosta. Pamiątkowy …. przekazał Tomasz Sękiewicz Wiceprezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „KARTEL” S.A. – wykonawca inwestycji.

Słowa podziękowania do wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania nowych obiektów szkolnych wygłosił Arosław Jakóbik Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu. Dziękował m.in. Waldemarowi Urbańskiemu Staroście Zwoleńskiemu, Edwardowi Rybakowi Przewodniczącemu Rady Powiatu w Zwoleniu, Arkadiuszowi Sulimie Wicestaroście i Jerzemu Kozińskiemu byłemu Staroście Zwoleńskiemu.  Podziękował także Bogusławie Jaworskiej Burmistrz Zwolenia za wybudowanie chodnika przy ulicy Sienkiewicza, przy której usytuowane są nowe obiekty. Nie zapomniał również o nauczycielach i uczniach ZSRT, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości otwarcia.

Podziękowania i bukiet kwiatów dla Rady Powiatu w Zwoleniu na ręce Przewodniczącego Rady Edwarda Rybaka za podjęcie decyzji o budowie nowych obiektów i zrealizowanie tej inwestycji oraz podziękowania i bukiety kwiatów dla Starosty Zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego i byłego starosty Jerzego Kozińskiego złożyli uczniowie ZSRT.

 

Na koniec wszyscy zgromadzeni udali się na krótką wycieczkę po nowym budynku dydaktycznym.

Edyta Sulima
Jakub Król

 

Szanowni Dostojni Goście, Panie i Panowie

   Dzisiaj w dniu 30 sierpnia 2014 roku jesteśmy uczestnikami otwarcia nowego budynku dydaktycznego i sali sportowej w ZSRT w Zwoleniu największej  w historii Powiatu Zwoleńskiego inwestycji, która jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz środków własnych powiatu. Całkowita wartość projektu, roboty budowlane i wyposażenie w sprzęt szkolny i sportowy wynosi 14 940 647,88 zł w tym 9 373 265 zł środki unijne, 1 mln dotacji od ministra sportu i turystyki , udział powiatu to kwota 4 567 382,88 zł co stanowi 30% całej inwestycji.
Szanowni Państwo.
BYŁ CZAS ROZGORYCZENIA, TRZY  LATA OCZEKIWAŃ , NADZIEJI,   15 MIESIĘCY OKRESU BUDOWY  I NARESZCIE  SUKCES
   Decyzję o rozbudowie ZSRT podjęto już w drugiej kadencji rady powiatu  zwoleńskiego wpisując rozbudowę bazy dydaktycznej w ZSRT do Strategii Rozwoju Powiatu Zwoleńskiego, czekano na pojawienie się możliwości sfinansowania ze środków unijnych. Rada Powiatu Zwoleńskiego trzeciej kadencji  wprowadziła  tą inwestycję do budżetu na najbliższe lata i podjęła decyzję o wykonaniu dokumentacji projektowej na budynek szkoły a następnie na salę sportową.

         Po ogłoszeniu w II kw. 2008 roku konkursu przez MJWPU z Działania 7.2 Infrastruktura służąca edukacji - RPOWM został złożony wniosek bo już mieliśmy  przygotowaną dokumentację architektoniczno - budowlaną na  kompleks dydaktyczno sportowy ( szkołę i salę sportową)

      Po trzech latach oczekiwań przyszła niespodziewana wiadomość z Mazowieckiej Jednostki Wdrażana Programów Unijnych  w Warszawie, że Powiat Zwoleński może ponownie ubiegać o  środki   na realizację swojego projektu.  Była to wspaniała  wiadomość a decyzja do podjęcia ponownie trudna. Zarząd Powiatu musiał ponownie wynegocjować nowe warunki w umowie, uaktualnić dokumentację projektową, uzyskać nowe pozwolenia na budowę. Wymagało to czasu i dodatkowych środków finansowych oraz wprowadzenia tej inwestycji do budżetu na najbliższe lata. Zarząd powiatu po analizie finansowej podjął decyzję o budowie jednogłośnie.
    Rada Powiatu w Zwoleniu  w dniu 28 lipca 2012 roku  większością głosów wprowadziła do budżet powiatu na lata 2013-14  to zadanie inwestycyjne. Powiat Zwoleński zdecydował  się na tą decyzję nawet kosztem innych zadań, które w najbliższych latach  mogą być nie realizowane
   W dniu 11 grudnia 2012 roku  w Urzędzie Marszałkowskim w  Warszawie  została podpisana umowa między Zarządem Województwa Mazowieckiego a Powiatem Zwoleńskim na realizację projektu  pn. Budowa budynku dydaktycznego i sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.
         Po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym wyłoniono nadzór inwestorski P.U.P.H AMM instalacje Adam Kukiełka z Puław i wykonawcę robót budowlanych PBO Kartel  S.A. z Jędrzejowa.
 W dniu 3 kwietnia 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Zwoleniu została podpisana umowa na wybudowanie nowej szkoły i sali sportowej pomiędzy Powiatem Zwoleńskim a Przedsiębiorstwem Budownictwa Ogólnego KARTEL S.A.
      Głównym celem projektu jest poprawa warunków nauczania oraz możliwości rozwoju uczniów Zespołu Szkół Rolniczo- Technicznych w Zwoleniu poprzez poprawę stanu bazy dydaktycznej i sportowej oraz dostępności dla osób niepełnosprawnych.
       Do wybudowanego nowego obiektu szkoły,  przeniesione są wszystkie oddziały Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych zaś z nowej sali gimnastycznej pełnowymiarowej  korzystać będą uczniowie szkoły, jak również mieszkańcy powiatu zwoleńskiego.

   Piękną bryłę  budynku zaplanowano jako trzykondygnacyjną nie podpiwniczoną,  pokrytą dachem wielospadowym, z windą przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.  Nowa szkoła o powierzchni użytkowej ponad 4000 m² połączona jest łącznikami z istniejącą salą gimnastyczną i  wybudowaną salą sportową o powierzchni około 1900 m²  stanowi zwarty kompleks dydaktyczno sportowy. Zewnętrzną formę zaprojektowanego budynku szkoły dostosowano do otoczenia, nawiązując do obiektu zabytkowego byłej szkoły z roku 1925 a zarazem usiłowano podkreślić współczesny charakter architektury budynku.

      W budynku szkoły  powierzchnię dydaktyczną zaplanowano na I i II piętrze, zaś
na parterze znajduje się zaplecze administracyjne, biblioteka z czytelnią, multimedialne centrum informacji , e- punkty z dostępem do Internetu, dwie sale konferencyjne, które po złożeniu ruchomej ściany tworzą sale widowiskową, bufet oraz zaplecze szatniowe z indywidualnymi szafkami dla ponad 670 uczniów. Cały obiekt jest monitorowany, na korytarzach oświetlenie LED, przestronne sanitariaty dostosowane do ON.
  Szkoła posiada przestronne korytarze i holle oraz klasopracownie dydaktyczne  zajęć ogólnokształcących i przedmiotów zawodowych, zajęć językowych ze stanowiskami komputerowymi, pracownie informatyczne z nowoczesnym sprzętem i oprogramowaniem,  łącznie  jest 28  pracowni dydaktycznych.

   Sala sportowa posiada arenę sportową o wymiarach 26x45 m, przystosowaną do   gry w siatkówkę, kosza, piłkę ręczną i tenisa, zaplecze szatniowe na cztery grupy zajęciowe, salkę siłowni, nowoczesne ogrzewanie promiennikami gazowymi, które w kilka minut nagrzewają pomieszczenie, mechaniczną wentylację  i odzyskiwacze ciepła, bufet i trybuny na 250 miejsc.
Projekt tego kompleksu dydaktyczno sportowego przygotowała Pracownia projektowa Pana Jacka Matuszaka z Poznania.

    W dniu dzisiejszym oddajemy piękny obiekt dydaktyczno sportowy  na miarę XXI wieku o funkcjonalnym rozwiązaniu wnętrz i terenie z układem chodników, skwerów i nowych parkingów. Oddajemy to wszystko  nauczycielom i uczniom,
jednocześnie oczekujemy od dyrekcji szkoły i  nauczycieli  dużego zaangażowania w realizację procesu dydaktyczno wychowawczego i sportowego naszej młodzieży oraz   życzymy Państwu dużo sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.
   
     Dzisiaj mogę powiedzieć , że warto było zabiegać o tą inwestycje i trudy budowania przyćmił blask pięknego kompleksu dydaktyczno sportowego.

Ta inwestycja powstała dzięki żmudnej, ciężkiej ale dobrej pracy wielu zaangażowanych w ten projekt ludzi  oraz dzięki gronu przyjaciół Powiatu Zwoleńskiego.

-Serdecznie dziękuję Marszałkowi WM Panu Adamowi Struzikowi, Wicemarszałkowi Leszkowi Ruszczykowi i całemu Zarządowi WM za przychylność, zmianę warunków umowy, Wiceprzewodniczącej Pani Bożennie Pacholczak  i radnym Sejmiku za pozytywne  zaopiniowanie wniosku o dotację na sale sportową,
-Dziękuję Ministerstwu  Sportu i Turystyki za otrzymaną dotację.
-Dziękuję Radzie Powiatu III i IV kadencji o wprowadzenie tej inwestycji do budżetu. -Podziękowania kieruję  dla byłego Starosty Zwoleńskiego  Pana Jerzego Kozińskiego, dzięki jego wsparciu można było przygotowywać tą inwestycję do realizacji.
- Dziękuję Przewodniczącemu Rady Powiatu  Panu  Edwardowi  Rybakowi za współpracę w realizacji tej inwestycji.
Dziękuję Wicestaroście Arkadiuszowi Sulimie i Członkom zarządu , Stefanowi Bernaciakowi, Mirosławowi Madejskiemu i Piotrowi Fijołkowi za troskę i wsparcie  w realizacji tej trudnej i odpowiedzialnej inwestycji,
-Dziękuję Burmistrz Zwolenia Pani Bogusławie Jaworskiej zaplanowane i wykonywane  inwestycje, budowę  chodnika  i nową nawierzchnie na  ulicy Sienkiewicza przy nowej szkole.
-Dziękuję pracownikom starostwa za zaangażowanie  i realizację projektu;
     * Panu Stanisławowi  Wawrzakowi z którym wspólnie tworzyliśmy koncepcję  funkcjonalno – budowlaną  nowego obiektu,
     *Pani Renacie Wólczyńskiej za przygotowanie studium wykonalności i zarządzanie  projektem,
     *Pani Jadwidze Szarpak za sprawne przeprowadzenie przetargów zamówień publicznych,
    *PaniEdycie Sulima Sekretarz Powiatu za promocję tego projektu oraz               Pani Elżbiecie Lange Skarbnik Powiatu za nadzór finansowy.
- Dziękuję Panu Jackowi Matuszakowi i jego Pracowni projektowej za wykonanie projektu
- Dziękuję inspektorom nadzoru z firmy AMM Adam Kukiełka, Panu Ryszardowi Skwarkowi i  zespołowi inspektorów  
- Dziękuję  wykonawcy inwestycji firmy KARTEL  S.A. i wice prezesowi Panu Tomaszowi Sękiewiczowi, dyrektorowi i kierownikom budowy oraz podwykonawcy robót firmie PEKABUT Panu Kazimierzowi Perłowskiemui, kierownikom robót i jego pracownikom.
- Dziękuję Panu Jerzemu Witaszek Prezesowi KS Azoty Puławy za przychylnośc i zorganizowanie meczu piłki ręcznej na otwarcie sali sportowej pomiędzy drużyną Azoty Puławy a drużyną z Litwy Granitas Kowno
- Dziękuję Panu Jerzemu Markiewiczowi trenerowi UMKS Orlęta za pomoc w zorganizowaniu meczów piłki ręcznej drużyn ligowych i młodzików
- Dziękuję Mediom prasowym za artykuły i informacje prasowe promujące naszą inwestycje


  Z okazji oddania nowego budynku Szkoły wpłynęły listy od:
   - Zbigniewa Kużmiuka  Posła do euro parlamentu,
   - Stanisława Karczewskiego wicemarszałka Senatu RP,
   - Czesława Czechyry  posła na Sejm RP,
   - Marka Sawickiego Ministra rolnictwa i rozwoju wsi,
   - Tadeusza Nalewajka Podsekretarza Stanu MRiRW,
   - Bogusława Ulijasza Podsekretarza Stanu MSiT,
   - Witolda Popiołka Starosty Puławskiego,
 z gratulacjami dla Rady i Zarządu Powiatu za tą wspaniałą inwestycję o dużym znaczeniu dla oświaty zawodowej oraz z życzeniami  sukcesów dla dyrekcji szkoły, nauczycieli, rodziców w wychowaniu  młodzieży oraz satysfakcji z wykonywanej pracy natomiast młodzieży w nowym roku szkolnym wspaniałych wyników w nauce i samych celujących ocen. Dziękuję za te miłe słowa.

Szanowni Państwo
    Warto było podjąć taką decyzję i starania oraz wysiłek finansowy powiatu  dla przyszłych pokoleń naszej młodzieży i spełnienia marzeń wielu pokoleń o nowoczesnej szkole rolniczej i technicznej.
       Dziękuję serdecznie wszystkim, oraz tym których nie wymieniłem a wspierali Powiat Zwoleński w realizacji tej  inwestycji.

                                                                                   Starosta Zwoleński

Waldemar Urbański


 


Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza