facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Uczniowie zwoleńskiego technikum otrzymali stypendia Marszałka Mazowsza!

2018-09-26
A- A +A

Ogłoszono wyniki projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. O dofinansowanie mogli ubiegać się najzdolniejsi uczniowie z całego regionu radomskiego. W zaszczytnym gronie laureatów programu znalazło się aż jedenastu uczniów z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu!

Szansa na rozwój

Celem projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” jest wsparcie w zakresie kształcenia zawodowego i tym samym wzrost jego efektywności i skuteczności, tak, aby odpowiadał na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. – To bardzo istotny zastrzyk gotówki dla najzdolniejszych uczniów, którzy dzięki niemu mogą rozwijać swoje umiejętności i zdolności w zakresie obranego kierunku rozwoju zawodowego – informuje Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

Pieniądze dla najzdolniejszych

W ocenie wniosków przyjęto określone kryteria dotyczące osiągnięć edukacyjnych uczniów. Pierwsze kryterium to średnia ocen z trzech dowolnie wybranych przedmiotów zawodowych lub modułów zawodowych. Drugie kryterium to średnia ocen ze wszystkich przedmiotów i modułów, na poziomie nie niższym niż 4,5. W trzecim kryterium punktowany był udział w olimpiadach i turniejach przedmiotowych. W ostatnim, czwartym kryterium dodatkowo punktowani byli laureaci konkursów i turniejów o zasięgu co najmniej wojewódzkim.  

W ramach projektu stypendialnego w sumie przyznano 482 stypendia, w tym 11 trafiło do uczniów zwoleńskiego technikum, którzy kształcą się w zawodach: technik agrobiznesu, technik ekonomista, technik spedytor i aż osiem osób z kierunku technik informatyk.

Środki na szkolenia i pomoce dydaktyczne

Stypendium przyznane jest na okres 10 miesięcy i będzie wypłacane comiesięcznie od 1 września 2018 do 30 czerwca 2019 roku. Łączna kwota stypendium dla jednego ucznia wynosi nie mniej niż 4 tys. 200 złotych i może być wydatkowana wyłączne na cele edukacyjne. – Uczniowie dzięki pozyskanym środkom mogą uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych, szkoleniach, kursach zawodowych, przygotowawczych, kwalifikacyjnych, a także w kursach językowych – wymienia Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. – Stypendyści mają prawo także nabyć pomoce dydaktyczne i oprzyrządowanie niezbędne do praktycznego wykorzystania wiedzy. Mogą również opłacić udział w konferencjach, seminariach, obozach naukowych, czy wycieczkach edukacyjnych – dodaje dyrektor

Dodatkowo każdemu stypendyście został przypisany nauczyciel opiekun, który będzie odpowiadał za sprawowanie pieczy dydaktycznej w czasie trwania projektu stypendialnego. Opiekę nad uczniami zwoleńskiego technikum obejmą: Renata Ozga, Izabela Skrzypek-Markiewicz oraz Agnieszka Strzelecka. Wspólnie z uczniami opracują indywidualny plan rozwoju zawodowego. Ich zadaniem będzie również monitorowanie działań podjętych przez uczniów w ramach realizacji tego planu.

Potrzeba specjalistów

Rynek pracy zmienia się i specjaliści z wykształceniem zawodowym są stale poszukiwani. – Jako organ prowadzący Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu obserwujemy wzrost zainteresowania szkołami zawodowymi. Dlatego mocny nacisk kładziemy na sukcesywny rozwój tego obszaru. Zadbaliśmy o powstanie pięknego budynku szkoły, nowych ośrodków kształcenia zawodowego, mamy też wykfalifikowaną kadrę i jak się okazuje bardzo ambitną młodzież, ponadprzeciętnych uczniów ze sprecyzowanymi planami zawodowymi na przyszłość. Serdecznie im gratuluję osiąganych sukcesów i życzę kolejnych – podsumowuje wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza