facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Uczniowie zwoleńskiego technikum odbyli dwutygodniowe praktyki zawodowe we Włoszech!

2019-05-08
A- A +A


Zagraniczne praktyki to jeden z elementów Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) realizowanego przez Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Placówka pozyskała na ten cel znaczące dofinansowanie unijne. Dzięki temu młodzież otrzymała ogromną szansę rozwoju zawodowego i zwiedzenia ciekawych miejsc w słonecznej Italii.

Znaczące dofinansowanie

Program jest realizowany od 1 września 2018 roku i potrwa do 31 sierpnia 2020 roku. Placówka pozyskała na ten cel 407 tys. 282 zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Zwoleńskie technikum w jego ramach zgłosiło projekt pod nazwą „Zagraniczne praktyki zawodowe atutem na rynku pracy”. - Szkoła zadbała o to, aby uczniowie otrzymali możliwość udziału w prestiżowym, międzynarodowym projekcie rozwijającym kompetencje zawodowe i dającym szansę na zdobycie cennego doświadczenia – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak. –W ramach programu PO WER dwudziestoosobowa grupa kształcąca się w zawodach technik ekonomista i technik architektury krajobrazu wyjechała na dwutygodniowe praktyki do nadmorskiej miejscowości Rimini we Włoszech. Praca w międzynarodowym środowisku to niepowtarzalna okazja do nawiązywania kontaktów, nabycia nowych umiejętności i przełamywania bariery językowej. Z pewnością te doświadczenia zwiększą szanse uczniów na trudnym rynku pracy – dodaje starosta.

Rekrutacja do projektu

Kandydaci ubiegający się o zagraniczny staż musieli spełnić określone warunki. – Kwalifikacja do projektu miała charakter konkursu. Pod uwagę była brana średnia ocen z przedmiotów zawodowych, ocena z zachowania oraz wynik testu z języka angielskiego. Znacząca była również opinia wychowawcy o danym kandydacie – informuje dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu Arosław Jakóbik.

W kolejnym etapie rekrutacji uczniowie brali udział w kursach branżowego języka angielskiego, warsztatach kulturowych i kompetencji społecznych. Spotkali się także z doradcą zawodowym.

Wyczekiwany wyjazd

Z początkiem kwietnia uczniowie wyruszyli w stronę włoskiego wybrzeża. – Uczestnicy projektu mieli zapewniony bezpłatny transport, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, ubezpieczenie na czas pobytu i podróży oraz kieszonkowe. Oprócz profesjonalnego szkolenia zawodowego, na uczniów czekał także bogaty program kulturalny – mówi Agnieszka Strzelecka, koordynator projektu, nauczyciel ZSR-T w Zwoleniu.

Uczniowie odbywali praktyki u pracodawców na terenie Rimini i San Marino. – Praca za granicą była dla większości naszej młodzieży skokiem na głęboką wodę. Ale wychodząc poza strefę komfortu uczniowie mieli możliwość zdobywania doświadczenia, które z pewnością będzie ważnym punktem w ich CV, ale przede wszystkim też ważnym punktem w ich życiu. Nowe znajomości, nowe sytuacje, nowe smaki i zapachy, nowe zwyczaje i tradycje, to niezapomniane wspomnienia, których nikt im nie odbierze – podkreśla Agnieszka Strzelecka.

Czas wolny od pracy uczniowie spędzali bardzo aktywnie. Były kąpiele w Morzu Adriatyckim, zwiedzanie Rimini, San Marino i urokliwej Wenecji. – Tego miasta na wodzie nie da się łatwo pisać, ani do niczego porównać. Jest jedyne w swoim rodzaju. Wenecja posiada niesamowity urok. Już rozumiemy dlaczego nazywana jest najpiękniejszym miastem świata – zgodnie twierdzą uczestnicy zagranicznego stażu.

Potwierdzenie odbycia praktyki

Co ważne, każdy uczestnik stażu otrzymał indywidualny wykaz osiągnięć oraz potwierdzenie nabytych umiejętności – ECVET w ramach wdrożenia „Europejskiego systemu transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym” oraz dokument Europass Mobilność potwierdzający odbycie szkolenia w innym kraju europejskim. –Międzynarodowe staże są niepowtarzalną okazją do zdobycia praktycznych umiejętności zawodu i poznawania przy tym specjalistycznego słownictwa z zakresu języka angielskiego w określonej branży. Jestem przekonany, że nowe doświadczenia zawodowe, kulturowe i społeczne znacząco wpłyną na zwiększenie ich osobistych kompetencji. Warto dodać, że w ramach projektu kolejna grupa uczniów zwoleńskiego technikum wyjedzie na zagraniczny staż, tym razem do Anglii – podsumowuje wicestarosta Waldemar Urbański.

Mirosława Gregorczyk

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza