facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Uczniowie zwoleńskiego liceum wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości

2019-04-25
A- A +A

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu po raz pierwszy włączyło się do ogólnopolskiego programu zorganizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Kancelarii Prezydenta RP. W jego ramach uczniowie odbyli jednodniową wizytę w wybranym miejscu pracy i poznawali tajniki określonych zawodów.

Dzień Przedsiębiorczości ma na celu pomoc uczniom szkół ponadgimnazjalnych w przygotowaniu się do świadomego wyboru zawodowego. – Każda inicjatywa, która rozwija i kształci jest warta zaangażowania, dlatego jako organ prowadzący szkołę cieszymy się, że zwoleńskie liceum przystąpiło do programu. Zadbaliśmy też o to, aby chętne osoby mogły odwiedzić Starostwo Powiatowe w Zwoleniu i zapoznać się z pracą urzędników – mówi Stefan Bernaciak, starosta zwoleński. – Program z pewnością pozwoli rozwiać wątpliwości młodych ludzi związane z tym, jak naprawdę wygląda praca w wybranym zawodzie. Dzięki doświadczonym pracownikom z różnych branży i dziedzin młodzież dowiedziała się, jakie kompetencje, wiedza i umiejętności są niezbędne do wykonywania pracy na upragnionym stanowisku. A to z pewnością pomorze im podjąć świadomą decyzję na temat dalszego kierunku kształcenia – podkreśla starosta.

Stu uczniów uczestniczyło w programie

W programie wzięli udział uczniowie trzech klas pierwszych i dwóch klas drugich zwoleńskiego LO, w sumie 100 osób wyruszyło w 34 różne miejsca, do firm i instytucji. Jak podkreśla dyrektor placówki Bożena Baryła, młodzież miała niepowtarzalną okazję zapoznania się z charakterem danej pracy i sprawdzenia, czy zawód jest dla niej odpowiedni. - Uczniowie poznali wymagania stawiane pracownikom na różnych stanowiskach, zapoznali się z organizacją i zarządzeniem firmą, ale przede wszystkim uświadomili sobie związek między wykształceniem, a karierą zawodową – mówi Bożena Baryła, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. – Młodzież porównała wyobrażenia o wybranym zawodzie z rzeczywistością i przekonała się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy. To bardzo ważne czynniki, które z pewnością ułatwią, w szczególności tym niezdecydowanym uczniom, podjęcie decyzji o swojej przyszłości – dodaje dyrektor.

Poznali zawody pod okiem fachowców

Młodzież odwiedziła między innymi szkoły podstawowe i gimnazja w różnych gminach, komendy straży pożarnej i policji w Lipsku, Zwoleniu i Radomiu, dom pomocy społecznej, przychodnie i szpitale w Radomiu i Kozienicach, urzędy, banki, pocztę, prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne, przychodnie weterynaryjne, zakłady mechaniczne, fryzjerskie i kosmetyczne, spółdzielnie, a nawet Teatr Muzyczny w Lublinie czy 42 Bazę Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. -  W 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z wieloma zawodami w branży lotniczej – mówi Małgorzata Jarosz, koordynator akcji z ramienia Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. – Poznaliśmy między innymi pracę nawigatora, pilota, mechanika samolotowego oraz spadochroniarza. Mechanik przybliżył nam budowę dwóch samolotów, jakie stacjonowały w hangarze: PZL-130 Orlik oraz PZL M28 Bryza. W domku spadochroniarza poznaliśmy proces składania oraz procedurę otwierania spadochronu. Najważniejszym obiektem na terenie lotniska jest wieża kontroli lotów, w której odbywa się kontrola ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej, na polu manewrowym lotniska i w otaczającym lotnisko obszarze. Na osobach, które tam pracują spoczywa ogromna odpowiedzialność bezkolizyjnego startowania i lądowania samolotów. Pod koniec pobytu, poszliśmy do pokoju w którym znajdował się symulator lotu. Każdy miał okazję spróbować swoich sił, jako pilot. Spotkania w innych miejscach pracy były równie owocne i ciekawe. Młodzież zapoznała się z kulisami zawodów jakie ich interesują, co było niezastąpionym doświadczeniem mogącym mieć znaczący wpływ na ich przyszłość – podsumowuje Małgorzata Jarosz.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza