facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Uczniowie zwoleńskich szkół honorowymi dawcami krwi

2019-03-14
A- A +A


Krew to najcenniejszy dar, którego nie można niczym zastąpić. Doskonale wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, którzy mocno angażują się w każdą akcję krwiodawstwa, która ma miejsce w tych placówkach.

Tradycją w obydwu zwoleńskich szkołach jest organizowanie średnio dwa, a nawet trzy razy w roku akcji polegających na honorowym oddawaniu krwi. Ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce w marcu w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych. – 5 marca w naszej szkole odbyła się kolejna akcja honorowego krwiodawstwa. Są one organizowane cyklinie już od piętnastu lat. Uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły podzielili się z potrzebującymi tym, co mają najcenniejsze, własną krwią. Tym razem oddało ją aż 75 osób i byli to nie tylko uczniowie, ale też osoby z zewnątrz. W sumie udało się zebrać 34 litry krwi – podkreślił Arosław Jakóbik, dyrektor Zespołu Szkól Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.

 – Akcja do tej pory była organizowana w szkolnym internacie. W marcu tego roku po raz pierwszy odbyła się w szkolnej sali konferencyjnej ZSR-T. Jak podkreślali pracownicy Centrum Krwiodawstwa w Radomiu, warunki do poboru krwi były znakomite, a młodzież świadoma i bardzo dobrze przygotowana – poinformowała Katarzyna Borowska, nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu i wieloletni koordynator akcji. – Ten dobrowolny i odważny czyn wynika z życzliwości i empatii młodych ludzi. Nie ma nic piękniejszego, jak bezinteresowna pomoc bliźniemu i pochylenie się nad ludzkim cierpieniem. Nasza szkolna społeczność doskonale rozumie, że najcenniejszą wartością dla każdego człowieka jest zdrowie i życie, a wielkimi są ci, którzy je ratują – dodała Katarzyna Borowska.

W zwoleńskim liceum podobna akcja odbyła się 11 lutego tego roku. – To bardzo ważne, aby uczniowie mieli świadomość, że każdy z nas może kiedyś potrzebować krwi. Dlatego chcemy zaszczepić w młodych ludziach ideę dzielenia się nią. I myślę, że dobrze nam to wychodzi, ponieważ w każdą organizowaną u nas akcję włącza się ok. 40-50 osób, a to bardzo cieszy – powiedziała Bożena Baryła, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. – Dziękuję wszystkim dawcom i osobom zaangażowanym w kolejne akcje. Tu słowa uznania należą się nieżyjącej już nauczycielce Bożenie Pakule, a także Barbarze Mazur, Marii Podsiadłej i Teresie Wrzosek – dodała dyrektor.

Wieloletnia tradycja szkół

Co ważne, zarówno ZSR-T w Zwoleniu, jak i zwoleńskie liceum organizują akcje krwiodawstwa już od kilkunastu lat. W obydwu szkołach w tym czasie zostało oddane po około 1000 litrów krwi. Placówki były wielokrotnie nagradzane dyplomami, statuetkami i wyróżnieniami przyznawanymi przez Centrum Krwiodawstwa za wybitne zaangażowanie w akcje związane z dawstwem krwi.    

Warto podkreślić, że uczniowie i nauczyciele, którzy włączają się w szkolne akcje honorowego krwiodawstwa często bywają długoletnimi dawcami. Do tych osób zalicza się wicedyrektor do spraw szkolenia praktycznego ZSR-T w Zwoleniu Paweł Ozga, który oddał już 12 litrów krwi i otrzymał tym samym srebrną odznakę honorową „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”. – Po raz pierwszy oddałem krew właśnie podczas akcji organizowanej w naszej szkole i tak rozpoczęła się moja przygoda z krwiodawstwem. Uważam, że to dobry przykład dla naszych uczniów, którzy często zadają mi pytania, czy oddawanie krwi boli, jak się czuję po zabiegu i czy warto to robić. Bywa, że boją się też, że podczas poboru krwi zemdleją. Dzięki własnym doświadczeniom mogę z nimi na ten temat szczerze porozmawiać i rozwiać ich wątpliwości – powiedział Paweł Ozga.

Jak podkreślają dawcy, dzielenie się krwią jest wartością samą w sobie. – Krwiodawstwo to nie tylko pomoc innym osobom, ale też lepsze samopoczucie dawcy. Bo czy jest coś piękniejszego od ratowania ludzkiego życia? Siła i poczucie wartości związane właśnie z tą świadomością są bardzo duże i nieocenione – podsumowuje wicedyrektor Paweł Ozga.  

Słów uznania dla zwoleńskich szkół nie szczędzi starosta Stefan Bernaciak. – Każda kropla bezcennej krwi jest źródłem nadziei dla tych, którzy jej potrzebują. Dlatego w imieniu samorządu powiatu zwoleńskiego, jako organu prowadzącego obydwie szkoły, serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w każdą z akcji honorowego dawstwa krwi organizowanych w tych placówkach Rozumienie idei krwiodawstwa jest wspaniałą postawą, godną naśladowania – podsumował starosta Stefan Bernaciak.

Mirosława Gregorczyk

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza