facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Terenowe spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego

2019-05-28
A- A +A

W związku ze wzrostem poziomu wody rzeki Wisły Wójt Gminy Przyłęk najpierw Zarządzeniem Nr 55/2019 z dnia 24 maja 2019 r. wprowadził stanu pogotowia przeciwpowodziowego a następstwie Zarządzeniem Nr 56/2019 z dnia 25 maja 2019 roku  stanu alarmu przeciwpowodziowego na terenie Gminy Przyłęk.

W tym samym dniu odbyło się w Lucimi terenowe spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego Gminy Przyłęk zorganizowane przez Wójta Przyłęka Eugeniusza Wolszczaka poszerzone o udział przedstawicieli Starostwa Powiatowego i KP PSP w Zwoleniu. Do działań wprowadzono jednostki OSP z terenu gminy Przyłęk (rotacyjnie – OSP Łagów, Mszadla Nowa, Grabów N/Wisłą, Łaguszów, Przyłęk i Ignaców), których strażacy rozpoczęli patrolowanie przeciwpowodziowego wału wiślanego oraz dróg dojazdowych do miejscowości Lucimia i Andrzejów Borowiec. Działania koordynowane przez bryg. Pawła Potuchę Komendanta Powiatowego PSP w Zwoleniu oraz pracowników Komendy, którzy prowadzą dyżury w miejscu prowadzonych działań. Powiadomiono ludność zamieszkałą w obszarze zalewowym o konieczności zabezpieczenia obiektów przed powodzią oraz ewakuacji inwentarza i mienia. Gmina Przyłęk zapewniła dowóz piasku na potrzeby prowadzonych działań przeciwpowodziowych. Ze względu na zatopienie drogi dojazdowej do Lucimi służby PZD w Zwoleniu zamknęły ruch i oznakowały niebezpieczny odcinek drogi. Poziom wody systematycznie podnosił się aż do godz. 10.00 dnia 27.05.2019 r. kiedy nastąpiła kulminacja. W tym czasie strażacy jednostek OSP pomagali mieszkańcom Lucimi w ewakuacji mienia i zabezpieczeniu budynków oraz posesji workami z piaskiem. Prowadzone są patrole oraz uszczelniane miejsca przesiąków wału.

Na miejsce prowadzonych działań przybyli Starosta Zwoleński Stefan Bernaciak, V-ce Starostwa Zwoleński Waldemar Urbański oraz Inspektorzy Wieloosobowego Stanowiska ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zapoznali się sytuacją w poszczególnych miejscowościach.

Zarówno wały jak inne urządzenia przeciwpowodziowe objęte są stałą kontrolą pracowników Nadzoru Wodnego PGW „Wody Polskie”.

 

W godzinach popołudniowych w dniu 27.05.2019 r. fala kulminacyjna przesunęła się w stronę Puław i woda w Wiśle zaczęła wolno opadać. 

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza