facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Szkolenie z zakresu spraw obronnych

2014-05-05
A- A +A
Istotną częścią procesu przygotowań obronnych państwa jest szkolenie obronne. Organizuje się je i prowadzi, by przekazywać wiedzę, kształtować nawyki i umiejętności, rozwiązywać problemy z zakresu bezpieczeństwa lokalnych społeczności, doskonalić mozliwości praktycznej realizacji zadań obronnych, a takze kształtować odpowiednie postawy społeczne w dziedzinie obronności państwa.
Niezwykle istotnym jest, aby osoby zajmujące kierownicze stanowiska w administracji samorządowej, posiadały niezbędny zasób wiedzy oraz umiejętności współdziałania umozliwiający sprawne wykonywanie zadań obronnych podczas podwyzszania gotowości obronnej i w czasie wojny.
Słuzy temu celowi min. szkolenie obronne, które na przestrzeni kilku ostatnich lat, stało się jednym z najwazniejszych elementów przygotowań obronnych w czasie pokoju.
W dniu 28 lutego 2014 r., Starosta Zwoleński zorganizował szkolenie z zakresu realizacji zadań obronnych i zarządzania kryzysowego, w którym udział wzięła kadra kierownicza Starostwa, naczelnicy wydziałów, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, szefowie słuzb i inspekcji oraz pracownicy samodzielnych stanowisk pracy.
Uczestników szkolenia powitał Pan Waldemar URBAŃSKI - Starosta Zwoleński, zwracając uwagę min. na złozony charakter współczesnych wyzwań i zagrozeń. Podkreślił wpływ sprawnej realizacji zadań przez struktury administracji samorządowej na poziom bezpieczeństwa państwa w tym powiatu zwoleńskiego.
W programie szkolenia uwzględniono następujące  zagadnienia:
1.    Akty prawne wskazujące na rolę administracji rządowej i samorządowej w zarządzaniu kryzysowym.
Organizacja, zadania oraz zasady funkcjonowania zespołów i centrów zarządzania kryzysowego.
2.    Realizacja zadań obronnych na szczeblu powiatu i gminy w poszczególnych stanach gotowości obronnej. Przedsięwzięcia i procedury wynikające z zadań operacyjnych ujętych w Planie operacyjnym funkcjonowania Powiatu Zwoleńskiego w warunkach zewnętrznego zagrozenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
3.    Rola i miejsce Stałych Dyzurów podczas podwyzszania gotowości obronnej.
4.    Rodzaje, charakterystyka oraz monitoring zagrozeń dla ludności i środowiska naturalnego.
Zajęcia poprowadził zaproszony na szkolenie pracownik naukowy Akademii Obrony Narodowej Pan Zenon SOBEJKO.
Nabyta wiedza wraz z praktycznymi umiejętnościami, umozliwią szkolonym zrozumienie interdyscyplinarnego charakteru bezpieczeństwa narodowego, zabezpieczą tworzenie planów i organizowanie działań indywidualnych oraz zespołowych w środowisku bezpieczeństwa. Pozwolą takze sprawnie reagować w razie wystąpienia zagrozenia.

Opracowanie:
Stanisław Gralec
Mirosław Solecki

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza