
dla rozwoju Mazowsza
Obelisk z 1621 r.
Tu urodził się sławny poeta Jan Kochanowski z Czarnolasu, tutaj też jeden z jego krewnych wystawił w 1621 roku obelisk upamiętniający zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. W 1525 roku Piotr Kochanowski nabył od Kanimira dwór w Sycynie który stał się domem rodzinnym Jana Kochanowskiego. W trakcie eksploracji (1981-1982) odsłonięto zachowane detale architektoniczne wykonane z piaskowca, fragmenty konstrukcji drewnianych. Wydobyto także 847 przedmiotów zabytkowych, w tym znaczną ilość fragmentów ceramiki naczyniowej, kafli piecowych, okucia, metalowe elementy konstrukcyjne. Dwór służył prawdopodobnie celom administracyjno-reprezentacyjnym i stanowił ważny element całego zespołu zabudowy dworskiej. Z inicjatywy urodzonego w Sycynie prof. dr hab. Henryka Bednarczyka powstało Stowarzyszenie Oświatowe „Sycyna”. To dało początek monografii „Sycyna – wiek XX”. Z jego inicjatywy obchodzone są w czerwcu Dni Sycyny, zmienia się oblicze rodzinnej wsi przez informacyjne oznakowania i porządkowanie otoczenia zabytków. Dzięki zorganizowanym po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Oświatowe SYCYNA w roku 2000 Dniom Sycyny powrócił temat wyeksponowania zarysów odkopanego dworu Kochanowskich w parku nad Przerwańcem. Wraz z umieszczoną przy reliktach tablicą informacyjną i wystawą w pobliskiej szkole podstawowej w Sycyna nabrała nowych walorów o znaczeniu poznawczo-turystycznym. Tablica zawiera krótką informację mówiącą o lokalizacji w tym miejscu domu rodziny Kochanowskich i o badaniach na tym obiekcie. Tekstowi towarzyszy kopia rysunku studyjnego przedstawiającego przypuszczalny wygląd dworu w Sycynie. Tematyce popularyzującej związki Kochanowskich z Sycyną służy wystawa w tutejszej szkole podstawowej zatytułowana: „Gniazdo Kochanowskich”.
Wystawa została oparta w znacznej części na materiałach zgromadzonych do jubileuszowej wystawy „Jan Kochanowski – fakty i hipotezy”. Układ tematyczny ekspozycji charakteryzują tytuły poszczególnych plansz:
Dwór wraz z otoczeniem położony jest w południowej części wsi Sycyna, nad brzegiem stawu Przerwaniec. Na zespół ten, ograniczony z trzech stron drogami oraz stawem, składały się: budynki folwarczne, sad, dwór oraz mały park. Terenem , którym zachowało się najwięcej elementów zabytkowych oraz w którym najlepiej widoczna jest synteza wielowiekowej ewolucji układu, jest właśnie park. Masyw drzew nad brzegiem stawu jest doskonale widoczny z szosy, prowadzącej do Zwolenia. Główne wejście na teren parku prowadzi z szosy, kilkadziesiąt metrów od brzegu stawu. Za bramą droga rozwidla się. Jedna prowadzi równolegle do brzegu i zanika w połowie długości stawu. Druga droga biegnie lekko pod górę przed zachowaną część dworu. Łagodny stok spadający w kierunku stawu, zbudowany jest z polodowcowych glin i piasków. Pierwszym „eksponatem” w parku jest klomb kwiatowy, usytuowany na wprost bramy. Niskie byliny, kontrastujące kolorem z otoczeniem symbolicznie przedstawiają zarys dawnego ogrodzenia. Idąc wzdłuż stawu można oglądać centralną polanę pod koronami drzew. Największą wartość historyczną jako element historii materialnej z epoki Kochanowskiego ma sycyński obelisk. Wykonany został z niebiesko czerwonego piaskowca, ma wysokość blisko czterech metrów, składa się z cokołu, kolumny, kapliczki i kopułki. We wnękach kapliczki znajdują się cztery płaskorzeźby przedstawiające przemiennie Madonnę z Dzieciątkiem i Krucyfiks. W 1980 roku z inicjatywy społeczeństwa i władz gminy Zwoleń powstał pomnik Kochanowskiego.