facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Starostwo Powiatowe w Zwoleniu wspiera niepełnosprawnych

2018-04-17
A- A +A


Pomoc w zakupie autobusu i mikrobusu, a także stałe oraz doraźne wsparcie dla Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wilczowoli – to tylko część działań podejmowanych przez samorząd powiatu zwoleńskiego na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych. Jak podkreśliła kierownik placówki Grażyna Jargot, bez tej pomocy osoby niepełnosprawne byłyby skazane na wykluczenie społeczne.

WTZ w Wilczowoli ze wsparciem PFRON i Starostwa Powiatowego w Zwoleniu

W zajęciach warsztatowych w Wilczowoli uczestniczy 50 osób. – Uczestnicy zajęć to osoby ze znacznym i umiarkowanych stopniem niepełnosprawności z całego powiatu zwoleńskiego. Ze względu na stan zdrowia nie mogą podjąć pracy zawodowej, nie są też w stanie samodzielnie egzystować – poinformowała kierownik WTZ Grażyna Jargot. – Naszym zadaniem jest przygotowanie podopiecznych do życia w społeczeństwie, zapoznanie ich z otaczającym światem i pomoc w zdobyciu nowych umiejętności. Zajęcia mogą odbywać się dzięki finasowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które pokrywa 90% kosztów oraz z budżetu powiatu zwoleńskiego, który finansuje 10% kosztów. Ze strony powiatu możemy liczyć także na pomoc doraźną. W ostatnim czasie otrzymaliśmy 5 tysięcy złotych na zakup czujnika gazu, za co bardzo dziękujemy. Ponadto samorząd pomaga nam w organizacji różnych wydarzeń, jak na przykład kiermaszu z wiązankami przed dniem Wszystkich Świętych,  dla którego udostępnia miejsce przed budynkiem Starostwa w Zwoleniu – dodała kierownik.

Różnorodne zajęcia z pięknymi efektami

Podopieczni przebywają w placówce pięć dni w tygodniu, 7 godzin dziennie. W tym czasie uczestniczą w zajęciach warsztatowych. – Prowadzimy dziesięć pracowni warsztatowych: kulinarną i samoobsługi, ceramiczną, stolarską, muzyczną, haftu, informatyczną, rehabilitacji, witrażowo-biżuteryjną, plastyczno-introligatorską oraz wikliniarsko-tkacką – poinformowała kierownik Grażyna Jargot. - W ramach zajęć powstają piękne prace, które następnie sprzedajemy podczas kiermaszów i festynów, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczamy na organizację wycieczek dla podopiecznych placówki. W tym roku grupa pojedzie na pięciodniową wycieczkę na Mazury i do Wilna. Organizujemy także spotkania, festyny, przedstawienia jasełkowe, a także wyjątkowe Misteria Męki Pańskiej, w których aktorami są uczestnicy zajęć. To doskonała forma rozwoju i integracji – dodała kierownik Grażyna Jargot.

Dwa nowe auta dla niepełnosprawnych

W minionym roku 2017 Warsztat Terapii Zajęciowej w Wilczowoli otrzymał dzięki dobrej współpracy PFRON, Starostwa Powiatowego w Zwoleniu oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie i Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych w Zwoleniu, nowy autobus mieszczący 21 osób. Powiat przeznaczył na ten cel 75 tysięcy złotych, ze środków PFRON pozyskano 210 tys. 999zł, natomiast Stowarzyszenie dołożyło 1 tysiąc 821 zł.

W marcu tego roku zostało zakupione kolejne auto na potrzeby WTZ –dziewięcioosobowy minibus, który jest w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Całkowity koszt zakupu wyniósł 129 tys. 150 zł. Samorząd powiatu zwoleńskiego przeznaczył na ten cel 35 tys. złotych, ze środków pozyskanych z PFRON pokryto koszt w wysokości 72 tys. 600 zł, natomiast Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie i Poszkodowanym dołożyło do zakupu auta 21 tys. 490 zł. – Samorząd powiatu zwoleńskiego rozumie potrzeby osób niepełnosprawnych, dlatego czynnie wspiera działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej – powiedział Waldemar Urbański, starosta zwoleński.- Bardzo ważnym jest, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym rozwój i płynnie wprowadzać je w życie społeczne i zawodowe. Eliminowanie barier ograniczających niepełnosprawnych jest dla nas kluczowe. Liczymy więc na dalszą dobrą współpracę z PFRON i kolejne wspólnie podejmowane działania – dodał starosta.

Ponad 200 kilometrów dziennie

Jak poinformowała kierownik WTZ, nowe samochody nieustannie pracują. Dziennie pokonują ponad 200 kilometrów. – Otrzymane auta to ogromne wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Uczestnicy zajęć codziennie są dowożeni na warsztaty w Wilczowoli, a po ich zakończeniu odwożeni do domu. To ogromna zmiana dla nas wszystkich. Do tej pory mieliśmy dwa stare busy. Bywało, że się psuły i podopieczni nie mieli jak dojechać na zajęcia. Gdyby nie nowe auta, musieliby zostać w domach – poinformowała kierownik Grażyna Jargot.

Auta wykorzystywane są również do przewożenia podopiecznych na zajęcia odbywające się poza miejscem warsztatów. Dowożeni są nimi na festyny, kiermasze czy występy, w których biorą udział. - Chcemy pokazać naszym podopiecznym, że poza murami ich domów istnieje wielobarwny świat. Nie można traktować osób niepełnosprawnych jak kogoś, kto nie czuje, nie widzi, nie myśli i nie ma potrzeb. Osoby niepełnosprawne widzą piękno, mają poczucie estetyki, czują, chcą doświadczać i podejmować wyzwania.  Dlatego zakup aut był dla nas tak bardzo ważny, ponieważ dają nam nowe możliwości rozwoju – podsumowała kierownik Grażyna Jargot.

Mirosława Gregorczyk

 

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza