facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Sprawdzili wiedzę uczniów z zakresu bezpieczeństwa na drodze – Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

2018-04-26
A- A +A

24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Zwoleniu odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Powiatu Zwoleńskiego. Swoją wiedzę i umiejętności praktyczne sprawdziło 8 drużyn, w sumie 28 uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Celem turnieju jest działanie na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej na drodze oraz podnoszenie kultury w ruchu drogowym. -  Szczególną rolę w udziale w zmaganiach odgrywają przygotowania – mówi Waldemar Urbański, starosta zwoleński. - Młodzież nabywa obszerną wiedzę z zakresu podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, przepisów ruchu drogowego oraz kształtowania partnerskich zachowań wobec innych użytkowników dróg. Zdecydowanie jest to wartość nadrzędna turnieju – dodaje starosta.

Zmagania zostały podzielone na dwie kategorie: uczniowie szkół podstawowych oraz uczniowie szkół gimnazjalnych. W kategorii dzieci młodszych do udziału w turnieju zgłosiły się cztery drużyny czteroosobowe.  Byli to uczniowie szkół z Babina, Policzny, Tczowa i Zwolenia. W kategorii dzieci starszych w blokach startowych ustawiły się cztery drużyny trzyosobowe – uczniowie szkół z Tczowa, Policzny, Przyłęka i Zwolenia.

Test pisemny i sprawdzian praktyczny

Zmagania odbyły się pod czujnym okiem komisji sędziowskiej w składzie: st. asp. Cezary Spyra, st. asp. Dariusz Choroś, Agnieszka Dobrowolska i Mirosław Solecki. Turniej składał się z kilku konkurencji. - W pierwszej kolejności uczniowie sprawdzili wiedzę teoretyczną podczas testu pisemnego. Druga część turnieju to sprawdzian umiejętności praktycznych z zakresu jazdy na rowerze po torze sprawnościowym. Uczniowie musieli również wykazać się  praktyczną znajomością z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – wylicza st. asp. Cezary Spyra, przewodniczący komisji sędziowskiej.

Jak poinformowali członkowie komisji, poziom zmagań był bardzo wysoki. – Szczególne słowa uznania należą się uczniom za konkurencję ratownictwa medycznego, ponieważ pierwsza pomoc, jakiej musieli udzielić osobie poszkodowanej, była na bardzo wysokim poziomie – podkreśla Mirosław Solecki, sekretarz komisji sędziowskiej, pracownik Starostwa Powiatowego w Zwoleniu. - Okazuje się, że liczne szkolenia, które organizujemy dla młodzieży, przynoszą wymierne efekty – dodaje.

Najlepsi idą dalej

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce wywalczyła drużyna Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Tczowie. Trzecią lokatę zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Policznie.

W kategorii szkół gimnazjalnych na najwyższym podium stanęli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przyłęku. Drugie miejsce zajęła drużyna z Publicznej Szkoły Podstawowej klasy gimnazjalne w Tczowie.  Trzecia lokata przypadła uczniom z Zespołu Placówek Oświatowych klasy gimnazjalne w Policznie. 

Zdobywcy pierwszych miejsc w obydwu kategoriach będą reprezentowali powiat zwoleński w etapie rejonowym turnieju, który odbędzie się 11 maja w Jedlińsku. – Mamy świetnie przygotowaną młodzież. Dwa lata z rzędu uczniowie z terenu powiatu zwoleńskiego wygrywali etap rejonowy i kwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. W tym roku również liczymy na dobre wyniki i mocno trzymamy kciuki za naszych zawodników – mówi Mirosław Solecki.

Zwycięzcy eliminacji powiatowych otrzymali nagrody, które zostały ufundowane przez: starostę zwoleńskiego, burmistrz Zwolenia oraz  wójtów Tczowa, Kazanowa, Policzny i Przyłęka.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza