facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Spotkanie młodzieży z powiatu zwoleńskiego z ekspertami i doradcami – za nami ważna debata

2018-04-13
A- A +A

„Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga” – pod takim hasłem 11 kwietnia  w Liceum Ogólnokształcącym w Zwoleniu odbyło się spotkanie uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu zwoleńskiego z ekspertami z zakresu uzależnień, policją, kuratorem sądowym i psychologiem. Były prelekcje, prezentacje i odpowiedzi na ważne pytania.

Organizatorami młodzieżowej debaty byli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Komenda Powiatowa Policji w Zwoleniu, Starosta Zwoleński oraz Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. – Było już wiele spotkań i rozmów na temat skutków zażywania substancji psychoaktywnych, uważam jednak, że dopóki problem istnieje, dopóty naszym obowiązkiem jest o nim mówić i szukać rozwiązań - podkreślił Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

Ważny temat, ważny dzień

            Debatę młodzieży otworzyła dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu Bożena Baryła – Dzisiaj ważny dzień, ważna debata. Jestem dumna z naszej młodzieży, która bardzo mocno zaangażowała się w przygotowania do tej rozmowy i w grupach opracowywała pytania do ekspertów – podkreśliła dyrektor Bożena Baryła. - Rola nas, jako dorosłych, to towarzyszenie i wspieranie młodych ludzi, uczniów, którzy stoją już przecież u progu dorosłości i właśnie teraz podejmują decyzje, które mogą zaważyć na ich dalszym życiu. Dlatego organizowanie takich spotkań i towarzyszące im rozmowy są niezmiernie istotne – dodała dyrektor Bożena Baryła.

Po części oficjalnej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu zaprezentowali niezwykle charyzmatyczną pantomimę obrazującą zgubne skutki złych wyborów i zażywania substancji psychoaktywnych.

Liczne pytania i wyczerpujące odpowiedzi

Zaproszeni eksperci opowiadali o szkodliwości zażywania narkotyków oraz odpowiadali na pytania przygotowane przez uczniów. O odpowiedzialności karnej nieletnich i konsekwencjach, jakie grożą młodzieży za posiadanie, przyjmowanie lub sprzedawanie środków odurzających opowiedzieli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. O procedurach postępowania z młodzieżą, która łamie prawo, jak również o środkach stosowanych przez Sąd wobec nieletnich mówił kurator sądowy. Przedstawiciele Sanepidu zapoznali zebranych ze statystykami skali zatruć środkami psychoaktywnymi na terenie powiatu zwoleńskiego. Podczas spotkania poruszono także temat terapii uzależnień i ścieżek wyszukiwania pomocy. – Uzależnienie jest bardzo skomplikowaną chorobą. Dlatego apeluję dzisiaj do wszystkich. Widząc, że coś się dzieje z drugim człowiekiem alarmujcie. Często jesteście pierwszą „instytucją”, pierwszą osobą, która może pomóc w oprzytomnieniu i uświadomieniu koledze, że ma problem z substancjami psychoaktywnymi – mówił Rafał Bielecki, przedstawiciel Ośrodka  Leczenia Uzależnień w Bogucinie i Stowarzyszenia KARAN.

O dobrych praktykach w zakresie przeciwdziałania powszechności dopalaczy opowiedziała psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. – Powodów zażywania dopalaczy jest kilka. Jednym z nich jest chęć podniesienia swoich możliwości. Osoby kierujące się tym motywem chcą osiągać cel tu i teraz, ale bez większego wysiłku. Taka droga prowadzi donikąd – mówiła Ilona Jaworska, psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu.

Rozwijanie talentów jako alternatywa dla narkotyków – występy uczniów

 Po panelu dyskusyjnym przyszedł czas na prezentacje dobrych praktyk. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu przedstawiła liczne talenty, jakimi dysponuje. Była wstawa fotografii, prezentacja pasji związanej z jazdą konną i pokaz karate. – Do zwoleńskiej sekcji karate należę już od dziewięciu lat. Ciężko trenuję, znam smak wyrzeczeń i dążę do wytyczonego celu. W moim życiu nigdy nie było miejsca na żadne podejrzane substancje. Wiem co dla mnie dobre, a co może mieć na mnie tragiczny wpływ – mówił Adam Suwała, uczeń klasy II „C” LO w Zwoleniu.

Publiczność mogła przyglądać się pokazowi tańca w wykonaniu uczennic, a także wysłuchać mini koncertu z muzyką na żywo. Zebrani goście obejrzeli również występ w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwolenia. Jak podkreślali sami uczniowie, była to jednie mała próbka umiejętności i pasji młodzieży ze zwoleńskiego liceum.

Trafne podsumowanie

Na zakończenie spotkania wicestarosta zwoleński Arkadiusz Sulima podziękował uczestnikom debaty za udział w panelu oraz organizatorom za przyczynienie się do poszerzania wiedzy na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy. -  Dzisiejsza debata była wspaniałą lekcją życia, życia, którego scenariusz piszemy sami i to od nas zależy, jak ono będzie wyglądało – mówił wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Spotkanie zostało zakończone mądrym zdaniem skierowanym do zebranej młodzieży: - Bądźcie mocarzami swojego życia, a żaden dopalacz zwany „mocarzem” nie będzie wam potrzebny – podsumowała Ilona Jaworska, psycholog z PPP w Zwoleniu.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza