facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Sportowcy dopisali – tłumy na starcie biegu przełajowego w Sycynie

2018-06-18
A- A +A

200 osób ustawiło się w blokach startowych biegu „Wokół gniazda ojczystego Jana Kochanowskiego”, który odbył się 17 czerwca w Sycynie. Były dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe, a wszystko okraszone świetną zabawą.

W rodzinnych stronach Jana Kochanowskiego

Bieg odbył się podczas Rodzinnego Festynu Patriotycznego „W gościnnym gnieździe ojczystym Jana Kochanowskiego” zorganizowanego w ramach XIX Dni Sycyny. – W czerwcu 1530 roku w Sycynie, w tutejszym dworze, przyszedł na świat wielki polski poeta doby renesansu, Jan Kochanowski. Dzisiejsze spotkanie to swoista lekcja historii połączona z popularyzacją aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz z dobrą zabawą dla całych rodzin, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych – podkreślił Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, tym samym wykorzystując pełną pulę pakietów startowych przygotowanych dla biegaczy – dodał wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Tłumy na starcie

Zawodnicy tłumnie stawili się na terenie parku nad stawem w Sycynie. Trasa biegu prowadziła z parku w Sycynie drogą przez Sycynę Kolonię w stronę Karolina. Dystanse, jakie uczestnicy mieli do pokonania były różne dla poszczególnych kategorii. Biegacze zostali podzieleni według wieku: kategoria I – rocznik 2008-2010 dziewczęta i chłopcy, dystans 1000 metrów, kategoria II – rocznik 2005-2007 dziewczęta i chłopcy, dystans 2000 metrów, kategoria III – rocznik 2002-2004 dziewczęta i chłopcy, dystans 3000 metrów, kategoria IV OPEN kobiet i mężczyzn bez limitu wieku, dystans 5000 metrów. W ostatniej kategorii organizatorzy wprowadzili dodatkową klasyfikację dla uczniów. Każdy uczestnik miał prawo startu w jednej kategorii.

Dali z siebie wszystko

W pierwszej kategorii dziewcząt najlepsza okazała się Paulina Norowska. Wśród chłopców najszybciej pobiegł Mateusz Guzek W drugiej kategorii dziewcząt wygrała Natalia Rożek. Pierwsze miejsce wśród chłopców zajął Szymon Seremak. W trzeciej kategorii dziewcząt najwyższą lokatę na podium wywalczyła Amelia Słomka. Wśród chłopców najszybszy okazał się Łukasz Serewiś. W IV kategorii OPEN kobiet pierwsze miejsce przypadło Kindze Brzoszkiewicz. Wśród mężczyzn zwyciężył Michał Jagieło. Najszybszą uczennicą w kategorii OPEN okazała się Natalia Marniak. Najszybszym uczniem OPEN został Kacper Kusio. - Trasa bardzo fajna, bez przewyższeń, szybka, warunki dobre – opisywał Michał Jagieło z Lubieni, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii OPEN. - Warto brać udział w tego typu wydarzeniach sportowych, ponieważ każda forma aktywności jest jak najbardziej wskazana i trzeba promować takie imprezy. Ja biegam już 18 lat i jeszcze mi się nie znudziło – dodał.

 Zawodnicy, którzy uplasowali się na pierwszych trzech miejscach w każdej kategorii otrzymali nagrody rzeczowe.  Dodatkowo zdobywcy pierwszych sześciu miejsc odebrali dyplomy. Wszyscy uczestnicy biegu zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami. Zawodnicy zgodnie twierdzili, że warto było biec. - Satysfakcja po ukończeniu biegu jest nie do opisania. Biegać może absolutnie każdy. Wystarczy zacząć małymi kroczkami, krótkie dystanse, a uczucie, kiedy widzi się swój postęp, którego dokonuje się z treningu na trening jest nie do opisania – mówił Adam Suwała ze Zwolenia, zdobywca czwartego miejsca w kategorii OPEN uczniów. - Bieganie jest świetną odskocznią od codziennego życia, Nie wyniki są tu najważniejsze, a pokonywanie własnych słabości - podsumowała Katarzyna Grzeszczyk, uczestniczka biegu.

Warto dodać, że organizatorzy wręczyli nagrodę specjalną wydarzenia dla najwcześniej urodzonego biegacza. Otrzymał ją maratończyk, który ma na swoim koncie ukończone 94 maratony - Zbigniew Jurek. 

Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Urząd Miejski w Zwoleniu, Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna, UMKS „Orlęta” w Zwoleniu, Zarząd Powiatowy ZSZ w Zwoleniu, PSP w Sycynie oraz Stowarzyszenie „Zwoleń Biega”. Sędzią głównym biegu był Włodzimierz Kabus.

 

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza