facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Spektrum autyzmu to nie temat tabu. Za nami II Konferencja „Autyzm – wyzwanie współczesnej rodziny” w Zwoleniu

2019-04-02
A- A +A

28 marca w Zwoleniu odbyło się drugie spotkanie dla rodziców i wychowawców dzieci z autyzmem. Z inicjatywą poszerzania wiedzy i świadomości na temat całościowych zaburzeń rozwoju wyszła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu przy współpracy z Fundacją follow Me. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Jak podkreśliła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu Izabela Młyńska, poszerzanie świadomości społecznej na temat autyzmu ma ogromne znaczenie. – W ostatnich latach zauważamy drastyczny wzrost przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu – poinformowała dyrektor Izabela Młyńska. – Szacuje się, że w Polsce 1 dziecko na 100 diagnozowane jest z tym zaburzeniem. Należy pamiętać, że im wcześniej postawiona diagnoza i wdrożona właściwa, intensywna terapia, tym większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka. Dlatego w czasie konferencji zwracamy uczestnikom szczególną uwagę na symptomy, które mogą wskazywać na nieprawidłowości rozwojowe. Wierzymy, że te działania przyczynią się do wcześniejszego stawiania diagnozy i szybszego wdrażania działań terapeutycznych – dodała dyrektor.

Tłumy na sali

Wstęp na wydarzenie był otwarty i podobnie, jak w ubiegłym roku, spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności. Przybyłych gości powitała dyrektor PPP w Zwoleniu Izabela Młyńska oraz prezes Fundacji follow Me Iwona Paszkiewicz, która przybliżyła inicjatywę budowania terapeutycznych ogrodów zmysłów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie oraz innych działań wspierających i propagujących tematykę autyzmu i niepełnosprawności.

Oprócz licznie zebranych mieszkańców regionu, wśród gości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych: sekretarz powiatu Edyta Sulima oraz sekretarz gminy Mirosław Chołuj. Słów uznania dla działań i inicjatyw Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu, związanych z problematyką autyzmu, nie szczędził starosta zwoleński Stefan Bernaciak, który ze względu na inne obowiązki służbowe nie mógł w niej uczestniczyć. – Bardzo ważnym jest to, aby rodziny dzieci z zaburzeniami rozwojowymi nie były pozostawiane samym sobie. Dlatego samorząd powiatu, jako organ prowadzący Poradnię, wspiera takie inicjatywy, jak ta konferencja. Cieszymy się, że są one w Zwoleniu podejmowane, ponieważ skłaniają do indywidualnej refleksji dotyczącej tego, że nie każde trudne zachowanie dziecka wiąże się z niewłaściwymi działaniami wychowawczymi, a może wynikać ze specyficznych zaburzeń. Świadomość społeczna w tym zakresie z pewnością będzie ułatwieniem dla funkcjonowania rodzin borykających się z autyzmem, ADHD czy innymi zaburzeniami – podkreślił starosta zwoleński Stefan Bernaciak.

Wystąpienia specjalistów i dyskusje

Głównym prelegentem II Konferencji była mgr Bożena Stępień, która dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z dwóch perspektyw – po pierwsze specjalistycznej, jako wiceprezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Lublinie, po drugie praktycznej, jako matka 23-letniego Marcina z autyzmem. – Pani Bożena jako osoba, która osobiście doświadczyła szerokiego wachlarza różnorodnych emocji związanych z wychowywaniem dziecka z zaburzeniem rozwojowym, poruszyła tematykę diagnozy i emocji towarzyszących rodzicom po usłyszeniu słów: „państwa dziecko ma autyzm”. Podkreśliła ogromną rolę akceptacji zaistniałej sytuacji i zaznaczyła, że z autyzmem trzeba się zaprzyjaźnić, przyzwyczaić się do niego i z nim żyć. Dzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dojrzewania oraz dorosłości osób z autyzmem. W trakcie spotkania wyraźnie wybrzmiało, że wychowywanie dziecka autystycznego jest niezwykle trudnym zadaniem dla rodziców, którzy często czują się bezradni i osamotnieni. Dlatego spotkania, takie jak to dzisiejsze, są dla nich tak bardzo ważne – powiedziała mgr Ilona Sobieraj, psycholog PPP w Zwoleniu, pomysłodawczyni konferencji.

Prelekcję na temat diet eliminacyjnych wygłosiła mgr Aleksandra Szymańska - psycholog, oligofrenopedagog, tyflopedagog, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hucie. W trakcie wykładu przytoczyła badania potwierdzające, że niewłaściwie dobrana dieta, niedobory niektórych substancji czy składników oraz różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, mogą pogłębiać negatywne symptomy zaburzeń u dzieci z autyzmem. Wystąpienia prelegentów przeplatane były dyskusjami zebranych uczestników.

W trakcie konferencji Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Wydawnictwo WIR zaprezentowały materiały edukacyjne i terapeutyczne przeznaczone do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Swoimi zasobami czytelniczymi podzieliła się również Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Zwoleniu. Przedstawicielki placówki, Wiesława Sałek oraz Anna Orłowska zaprezentowały propozycje książkowe o tematyce autyzmu, które dostępne są w jej księgozbiorach.

- II Konferencja „Autyzm-wyzwanie współczesnej rodziny” poprzedzała Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Jest to okres, w którym szczególnie warto pochylić się nad tym tematem. Zainteresowanie lokalnej społeczności omawianym problemem skłania nas do kontynuowania działań na rzecz osób z autyzmem oraz podnoszenia świadomości na ten temat. Chcielibyśmy, aby miesiąc kwiecień stał się miesiącem autyzmu również w naszym mieście – podsumowała dyrektor PPP w Zwoleniu Izabela Młyńska.

Mirosława Gregorczyk

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza