facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Samorządowcy rozmawiali o współpracy w zakresie usprawnienia służby zdrowia w Zwoleniu

2019-05-27
A- A +A

Starosta zwoleński Stefan Bernaciak zaprosił przedstawicieli samorządów i poszczególnych jednostek do rozmów na temat nawiązania współpracy służącej poprawie opieki medycznej na terenie powiatu zwoleńskiego. Chodzi o zakup niezbędnego dla szpitala sprzętu.

Zebranych powitał starosta Stefan Bernaciak wraz z wicestarostą Waldemarem Urbańskim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec, wójt gminy Przyłęk Eugeniusz Wolszczak oraz przedstawiciel wójta gminy Tczów - kierownik ośrodka zdrowia w Tczowie Anita Molga, a także dyrektor SPZZOZ w Zwoleniu Zbigniew Młynek oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Paweł Potucha.

Zwoleńska służba zdrowia w liczbach

Jako pierwszy głos w sprawie zabrał dyrektor Zbigniew Młynek, który przedstawił sytuację zwoleńskich placówek medycznych w liczbach. Wymienił zakres świadczonych w nich usług, omówił rodzaje diagnostyki i udzielanych porad. – Z poradni i szpitala korzystają mieszkańcy całego powiatu zwoleńskiego. Pacjenci, którzy do nas trafiają pochodzą z gmin: Kazanów, Policzna, Przyłęk Tczów i Zwoleń. W ostatnim czasie zostało udzielone 42 tys. porad. Zakład diagnostyki laboratoryjnej wykonał 110 tys. badań. Wykonano też 10 tys. zdjęć rentgenowskich. Z oddziału paliatywnego skorzystało 148 osób.– wymienił dyrektor Zbigniew Młynek. – W dużej polityce padają słowa, że małe szpitale są niepotrzebne. Te wyliczenia pokazują, że nie jest to prawdą. Szpitale powiatowe są potrzebne i chcemy robić wszystko, aby zwoleński szpital zachować i usprawnić jego działanie, ale na to potrzebne są środki – podkreślił dyrektor.

Potrzebny nowy sprzęt dla szpitala

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Zwoleniu wystosowali prośbę do burmistrza i wójtów gmin z terenu powiatu zwoleńskiego, aby partycypowali w kosztach zakupu nowego sprzętu dla szpitala, aparatu USG.  – Obecny aparat USG jest już mocno wyeksploatowany. Szpital na chwilę obecną nie posiada środków, aby samodzielnie ten sprzęt zakupić. A ponieważ jest to urządzenie, które będzie służyło pacjentom z terenu powiatu zwoleńskiego, proponujemy udział gmin w kosztach jego zakupu. Wstępnie szacujemy je na ok. 160 tys. zł. – powiedział dyrektor Zbigniew Młynek.

Trudna sytuacja małych szpitali

O trudnej sytuacji szpitali powiatowych i potrzebie ich ratowania mówił starosta Stefan Bernaciak. - Sytuacja wszystkich szpitali powiatowych w całej Polsce jest bardzo zła. Ich potrzeby są znacznie wyższe niż możliwości, a samorządy muszą borykać się z tymi problemami same, bez pomocy z zewnątrz. W skali kraju nie dba się o małe szpitale.  Zwoleń nie jest tu wyjątkiem – mówił starosta Stefan Bernaciak. - Chcemy jednak nasz szpital ratować, wyprowadzić go na prostą i rozwinąć jego działalność. Starostwo w bieżącym roku ponosi ogromne nakłady finansowe związane z przebudową wnętrz szpitala (4,8 mln zł) i zakupem nowej karetki pogotowia (400 tys. zł). Mamy koncepcje, aby oddział wewnętrzny wzmocnić kardiologicznie, a także utworzyć poradnię urologiczną, ale w pierwszej kolejności musimy myśleć o zabezpieczeniu finansowym szpitala. Dlatego zwróciliśmy się do samorządowców z prośbą, aby wsparli nas  w tych działaniach, ponieważ chodzi tu o dobro mieszkańców całego powiatu, także poszczególnych gmin – podkreślił starosta.

Ożywiona dyskusja i deklaracje wsparcia

Po przedstawieniu propozycji współpracy w zakresie zakupu aparatu USG dla szpitala wśród samorządowców wywiązała się żywa dyskusja. - Widzimy podejmowane działania przez samorząd powiatu zwoleńskiego z zakresu poprawy funkcjonowania zwoleńskiej służby zdrowia. Obecnie trwa remont szpitala, niebawem zostanie zakupiona nowa karetka pogotowia i widzimy też potrzebę zakupu nowoczesnych urządzeń do diagnostyki. Ze swojej strony, jako gospodarza gminy Zwoleń deklaruję wsparcie dla powiatu w tym zakresie, ponieważ wiem, że jest ono na tym etapie bardzo potrzebne. Zwoleński szpital to nie tylko pierwsza pomoc, ale też opieka długoterminowa i powinniśmy zadbać o to, aby była ona na dobrym poziomie – powiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Pozytywnie na temat współpracy wypowiedział się również wójt gminy Policzna.

- To nie była łatwa rozmowa, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że każda gmina ma swoje wewnętrzne potrzeby, na których zaspokojenie również potrzebne są środki finansowe – powiedział wicestarosta Waldemar Urbański. - Jednak zwoleński szpital to nasze wspólne dobro, bo korzystają z niego mieszkańcy całego powiatu, musimy więc zrobić wszystko, żeby go utrzymać i usprawnić jego działanie. Sytuacja małych szpitali powiatowych w całej Polsce jest tragiczna. Kolejne rządy nie przejmują się ich losem i  nie zależy im na ich utrzymaniu. Dlatego to samorządy muszą podejmować szereg działań, aby zapewnić mieszkańcom opiekę medyczną, w tym długoterminową i paliatywną. Stąd potrzeba nawiązania współpracy w zakresie doposażenia szpitala i dzisiejsza rozmowa z przedstawicielami władz samorządowych z terenu powiatu zwoleńskiego. Mam nadzieję, że będzie ona owocna – podsumował wicestarosta Waldemar Urbański.

Inicjatywa komendanta

Dodatkowym tematem poruszonym podczas minionego spotkania była inicjatywa komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, który chciałby powołać społeczny komitet fundatorów sztandaru dla tej zwoleńskich strażaków. - Fundatorami sztandaru dla służb mundurowych zawsze jest społeczeństwo. A ponieważ wójtowie, burmistrzowie i starostowie są jego przedstawicielami, prosiłbym, żeby stanowili prezydium tego komitetu i włączyli się w zbiórkę środków finansowych na ten cel. W tej chwili Komenda Powiatowa dysponuje sztandarem jako Komenda Rejonowa, a myślę, że strażacy zasługują na to, aby mieć odpowiedni sztandar. Na ten cel nie można przeznaczyć środków publicznych, muszą one pochodzić od społeczeństwa – podkreślił komendant Paweł Potucha i poprosił samorządowców, aby na swoich trenach dotarli do przedsiębiorców, czy osób prywatnych, którzy chcieliby wspomóc zbiórkę. Komendant zaproponował, by badania okresowe dla strażaków, w tym ochotników przeprowadzał miejscowy SPZZOZ. Szczegóły będą omówione w najbliższym czasie.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza