facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Rekordowe nakłady na inwestycje zaplanowano w budżecie powiatu zwoleńskiego na 2018 rok. Co czeka mieszkańców powiatu w 2018 roku?

2017-12-29
A- A +A

Podczas sesji w dniu 29 grudnia 2017 r. Rada Powiatu w Zwoleniu, przy stuprocentowej frekwencji radnych, podjęła jednogłośnie uchwałę budżetową na 2018 rok.  W przyjętym budżecie zaplanowano kwotę 12,5 mln złotych na ważne dla mieszkańców powiatu inwestycje i wydatki majątkowe.

Sesja budżetowa, którą zwołał i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Edward Rybak zgromadziła wszystkich piętnastu radnych. Przedstawiony prze Zarząd Powiatu projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię trzech komisji stałych Rady, a także Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radni jednomyślnie zagłosowali za przyjęciem uchwały budżetowej na 2018 rok.

Zgodnie z podjętą uchwałą dochody budżetu powiatu w 2018 roku zaplanowano w kwocie 41.198.900 zł, zaś wydatki w kwocie 42.548.900 zł. Deficyt w wysokości 1.350.000 zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z emisji obligacji.

Na wydatki majątkowe zaplanowano 12.513.029 zł, czyli 30 % całego budżetu, w tym prawie 8,5 mln zł na poprawę powiatowej infrastruktury drogowej i ponad 3,1 mln zł na dalsze inwestycje w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu.

W planach powiatu na najbliższe 12 miesięcy znalazła się przebudowa dróg powiatowych: Władysławów - Ługi, Zwoleń - Filipinów, Zwoleń - Baryczka, Kazanów – Kopiec w miejscowości Kazanów oraz Miechów, Tczów – Wincentów i Zwoleń – Kroczów - Kazanów.

Zaplanowano także przebudowę kolejnego w tej kadencji obiektu mostowego, tym razem modernizacji zostanie poddany most w Tczowie w ciągu drogi powiatowej Tczów – Wincentów wraz z przebudową obustronnych dojazdów.

Budżet powiatu zakłada, że na inwestycje drogowe zostaną pozyskane środki unijne, środki z budżetu państwa, z budżetu województwa mazowieckiego, a także dofinansowanie z budżetów gmin. Ogółem planuje się pozyskać na ten cel 6.506.279 zł ze środków zewnętrznych.

            Zaplanowano również wydatki inwestycyjne na dalszą informatyzację Starostwa, a także budowę ogólnodostępnego kompleksu sportowo – rekreacyjnego przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu (Zespół Szkół Rolniczo – Technicznych) oraz siłowni plenerowej przy ul. Żeromskiego w Zwoleniu (Zespół Szkół Licealnych).

            W przyszłym roku powiat udzieli dotacji na łączną kwotę 1.738.656 złotych.

            Po przyjęciu uchwały budżetowej Starosta Zwoleński Waldemar Urbański podziękował radnym za merytoryczną i pełną zrozumienia dyskusję nad projektem budżetu. Powiedział m.in.: „Patrząc z perspektywy tej i poprzedniej kadencji na budżet naszego powiatu możemy śmiało mówić, że jesteśmy powiatem nastawionym na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Zachęcam radnych, aby w rozmowach z mieszkańcami podkreślali, że dzięki dobrej współpracy w radzie powiatu, jak również z wszystkimi samorządami gminnymi z terenu powiatu, możliwe są inwestycje na tak dużą skalę. Ten budżet daje nam prawo sądzić, że szykuje się kolejny bardzo dobry rok dla powiatu zwoleńskiego, chociażby pod względem zaplanowanych inwestycji drogowych, które obejmują ponad 16 km dróg powiatowych. Warto dołożyć przysłowiową „złotówkę” do budżetu powiatu, bo powiat tych pieniędzy nie zmarnuje, lecz dołoży swoją „złotówkę”, a jeszcze postara się do tego pozyskać środki z zewnątrz. To jest gwarancja i główne źródło naszych sukcesów, które zauważają także inni, przyznając nam nagrody i wyróżnienia.  Jestem dumny, że współpracuję z taką radą, a także dumny ze swoich pracowników, którzy dzielnie realizują zaplanowane zadania”

 


Edyta Sulima
Sekretarz PowiatuProgram Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza