facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Rekordowe inwestycje na drogach powiatu zwoleńskiego

2017-12-28
A- A +A


Rok 2017 był wyjątkowy dla samorządu powiatu zwoleńskiego w zakresie rozwoju powiatowej infrastruktury drogowej.  Przebudowano ponad 9 km dróg powiatowych, a także 2 obiekty mostowe w mieście Zwoleń. Wybudowano prawie 2,3 km chodników, a także pierwszą przy drodze powiatowej ścieżkę rowerową o długości prawie 1,4 km. Na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i komfort mieszkańców wydatkowano w 2017 roku ok. 8,5 mln złotych.

 

W 2017 r. powiat zwoleński pozyskał łącznie 5.073.298,50 zł na inwestycje w infrastrukturę drogową.

 

*   1.998.867 zł z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019 (środki z budżetu państwa za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego),

*   1.578.472,50 zł  z budżetów gmin wchodzących w skład powiatu zwoleńskiego,

*   1.0227.859 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 (środki unijne w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego),

*   292.100 zł z rezerwy subwencji ogólnej (środki w dyspozycji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa),

*   176.000 zł z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (środki w dyspozycji Marszałka Województwa  Mazowieckiego).

 

Przy okazji podsumowania bieżącego roku, ale także lat poprzednich, warta podkreślenia jest skuteczność powiatu zwoleńskiego w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, m.in. na inwestycje drogowe. Wszystkie wykonane w 2017 roku zadania poprawiające infrastrukturę drogową uzyskały dofinasowanie z wszelkich możliwych źródeł.

Ulice przebudowane w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016 – 2019.

Największą i najbardziej oczekiwaną przez mieszkańców całego powiatu inwestycją drogową w 2017 była bez wątpienia przebudowa ul. Targowej i Majora Hubala w Zwoleniu w ciągu drogi powiatowej Zwoleń – Kroczów Kazanów na odcinku prawie 1,4 km. Jest to ulica o strategicznym znaczeniu dla Zwolenia, z racji znajdujących się tam obiektów użyteczności publicznej, w tym targowiska miejskiego, które w każdy czwartek przyciąga setki mieszkańców okolicznych miejscowości. Jest to także ważny ciąg komunikacyjny w kierunku Kazanowa, Skaryszewa i Iłży.

Była to także najbardziej kosztowna inwestycja w bieżącym roku. Jej wartość wyniosła 5.151.261 złotych, z czego 1.998.867 zł stanowiły środki z budżetu państwa, 1.020.000 zł środki z budżetu Gminy Zwoleń, 2.132.394 zł środki własne z budżetu powiatu.

Zakres prac na przebudowanej ulicy Targowej i Majora Hubala w Zwoleniu był bardzo szeroki i obejmował m.in. przebudowę mostu i budowę kładki dla ruchu pieszo rowerowego na rzece Piątkowy Stok wraz z montażem barier drogowych i poręczy mostowych, wymianę nawierzchni jezdni na długości prawie 1,4 km, przebudowę 10 skrzyżowań, w tym budowę 2 wyniesionych skrzyżowań z kostki brukowej, budowę 91 zjazdów do posesji, wybudowanie ścieżki rowerowej o długości 1,1 km i ciągu pieszo rowerowego o długości ok. 300 mb o nawierzchni asfaltowej, wybudowanie 2,2 km chodników z kostki brukowej, wybudowanie 14 zatok postojowych, zabudowanie istniejącego rowu i wykonanie instalacji burzowej, wymianę 44 opraw oświetleniowych, w tym 25 z wysięgnikiem, a także zainstalowanie licznych innych elementów poprawiających bezpieczeństwo pieszych i kierowców takich jak: bariery ochronne, czy azyle bezpieczeństwa. Cała ulica zyskała nowe oznakowanie poziome, a także nowe tablice znaków drogowych.

Blasku, zmienionej nie do poznania ulicy Targowej w Zwoleniu, dodały powieszone na słupach iluminacje świąteczne.

Mamy nadzieję, że nowa infrastruktura na ul. Targowej i Majora Hubala w Zwoleniu będzie służyła dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa jej użytkowników.

Drogi powiatowe przebudowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

W minionym roku zostały wykonane ostatnie dwa z czterech odcinków dróg powiatowych,  które zostały dofinansowane ze środków z PROW na lata 2014 – 2020.

W miesiącu maju br. oddano do użytku przebudowaną na długości ponad 2 km drogę powiatową Kazanów – Kopiec. Całkowity koszt przebudowy wyniósł – 596.542 zł, z czego 373.680 zł stanowiły środki unijne, 108 tys. zł pochodziło z budżetu Gminy Kazanów, zaś 114.862 zł  z budżetu powiatu zwoleńskiego. Zakres prac obejmował wykonanie poszerzenia jezdni oraz wzmocnienie istniejącej nawierzchni bitumicznej poprzez wykonanie dwóch warstw bitumicznych. Przebudowane zostały istniejące przepusty oraz wykonane zjazdy na posesje oraz drogi boczne.

W miesiącu czerwcu uroczyście oddano do użytku przebudowaną na 3 odcinkach o łącznej długości 4 km drogę powiatową Garbatka – Czarnolas. Całkowity koszt zadania wyniósł 1.045.396 zł, z czego 654.179 zł stanowiły środki unijne, 187.900 zł dotacja z budżetu Gminy Policzna, zaś 203.317 zł  z budżetu powiatu zwoleńskiego. Zakres robót obejmował m.in.: odwodnienie korpusu drogowego, wykonanie warstwy wyrównawczej z betonu asfaltowego i warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego oraz wykonanie poboczy.

Drogi powiatowe przebudowane w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych

Współpraca władz powiatu zwoleńskiego z samorządem powiatu radomskiego i gminą Zwoleń przyniosła korzyść mieszkańcom Męciszowa w zakresie kompleksowego rozwiązania komunikacyjnego w ramach lokalnej infrastruktury drogowej.

Przebudowa drogi powiatowej Sucha - Męciszów prowadzona była na długości ok. 1km. Inwestycja ta, której wartość wyniosła  380.481 zł, została zrealizowana przy udziale środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych w kwocie 114 tys. zł, z budżetu Gminy w Zwoleń 87.500 zł oraz środków własnych powiatu w wysokości 178.981 zł. Zakres robót obejmował m.in. wykonanie: nowych przepustów pod drogą i zjazdów, wzmocnienia nawierzchni jezdni oraz warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego,  obustronnych poboczy.

Drugim odcinkiem przebudowanym w ramach FOGR była droga powiatowa Zwoleń – Kroczów – Kazanów w miejscowości Kroczów na długości ok. 0,6 km i wartości 164.604 zł, z czego 62 tys. zł stanowiły środki pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego, po 36 tys. zł z budżetu Miasta Zwoleń i budżetu Gminy Kazanów, zaś 30.604,04 zł z budżetu powiatu.

Ulica przebudowana z rezerwy subwencji ogólnej

W 2017 r. powiat zwoleński sięgnął po raz pierwszy po środki  rezerwy subwencji ogólnej pozostające w dyspozycji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W ramach tych środków przebudowano obiekt mostowy na rzece Zwolence na ulicy Słowackiego w Zwoleniu i ponad 300 metrowy odcinek tej ulicy oraz chodnik w ciągu drogi powiatowej Zwoleń – Filipinów. Koszt zadania zamknął się kwotą 950.034 zł. Złożyły się na nią środki z subwencji w wysokości 292.100 zł, środki z budżetu Miasta Zwoleń 66.500 zł oraz wkład własny z budżetu powiatu 556.994 zł.

„Podsumowując działania powiatu zwoleńskiego w zakresie rozwoju lokalnej infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa na drogach powiatowych podkreślenia wymaga fakt, że realizacja tak licznych i ważnych strategicznie zadań jest możliwa dzięki znakomitej współpracy partnerskiej z samorządami gminnymi i wspaniałej efektywności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na ten cel” – podkreśla Waldemar Urbański Starosta Zwoleński.

    

Edyta Sulima
Sekretarz Powiatu

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza