facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Radosna atmosfera i super zabawa podczas XIX Dożynek Powiatowych – Zwoleń 2017

2017-08-29
A- A +A

Radosna atmosfera i super zabawa podczas XIX Dożynek Powiatowych – Zwoleń 2017

 

Uwieńczeniem tegorocznych żniw w powiecie zwoleńskim był „Zwoleński Festiwal Chleba – XIX Dożynki Powiatowe”. W dniu 27 sierpnia 2017 r. na terenie Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego w Zwoleniu świętowali rolnicy, a także wszyscy, którzy pragnęli wyrazić wdzięczność dla rolniczego trudu.

 

Organizatorami święta plonów w powiecie zwoleńskim był Starosta Zwoleński, Burmistrz Zwolenia oraz Wójtowie gmin: Kazanów, Policzna, Przyłęk i Tczów. Do organizacji włączył się także Związek Przedsiębiorców dlaBiznesu ze Zwolenia, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Święto rolników z powiatu zwoleńskiego rozpoczęło się od niedzielnej mszy dziękczynnej za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie przez ks. Kanonika Bernarda Kasprzyckiego – Proboszcza tejże parafii wieńców dożynkowych i chleba, którym dzielono się z wiernymi.

Dalsze uroczystości odbyły się na terenie Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego w Zwoleniu, gdzie mieszkańcy całego powiatu w radosnej atmosferze dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i wierność polskiej tradycji.

Korowód dożynkowy prowadzili Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej. Za Zespołem dumnie kroczyli Starostowie Powiatowi Dożynek: Pani Barbara Dorota Szczepanowska z Miechowa Kolonii, gm. Kazanów i Pan Łukasz Włodarczyk z Baryczki, gm. Przyłęk niosący chleb powiatowy wypieczony przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu.  Powiatowo–gminno-parafialny wieniec dożynkowy wykonany został przez mieszkańców Mieczysławowa z gm. Zwoleń.

Następnie korowód tworzyły delegacje wieńcowe z pozostałych gmin powiatu.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Stowarzyszenie WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu Starostowie z Gminy Tczów: Pani Bogumiła Wieczorek z Wincentowa i Pan Mieczysław Kozuń z Rawicy-Kolonia. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego było Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” w Bartodziejach.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Pana Jana Kościelniaka z Sycyny Północnej Starostowie z Gminy Zwoleń Pani Dorota Solecka z Helenowa i Pan Leszek Michalski z Zielonki Starej. Wykonawcą powiatowo-gminno-parafialnego wieńca dożynkowego byli mieszkańcy miejscowości Mieczysławów.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Kozłowski Szczepan z Osuchowa Starostowie z Gminy Kazanów: Pani Izabela Bochniak z Kowalkowa i Pan Piotr Rzepa
z Osuchowa.
Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego była Pani Anna Szczepanowska
z Miechowa Wieś.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu Starostowie z Gminy Policzna: Państwo Aneta i Sławomir Sztobryn z Gródka. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego była Pani Teresa Jasińska
z Wilczowoli.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku Starostowie z Gminy Przyłęk: Pani Agnieszka Jaskólska z Andrzejowa i Pan Michał Szczepanek z Mszadli Dolnej. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego był Zespół Śpiewaczy „Korzenie” z Łaguszowa.

Na końcu korowodu delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu z wieńcem dożynkowym wykonanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Kazanowa”. 

Najważniejszą częścią Święta Plonów było przekazanie przez Starostów Powiatowych Dożynek Staroście Zwoleńskiemu Waldemarowi Urbańskiemu chleba wypieczonego z mąki z tegorocznego zboża. Piękne bochny otrzymali także z rąk Starostów Gminnych Burmistrz Zwolenia i wójtowie gmin. Wszyscy Gospodarze pełni wdzięczności dziękowali za otrzymane chleby i obiecali sprawiedliwie je podzielić. 

Po ceremonii dzielenia chleba Starosta Waldemar Urbański wraz z Burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską powitał liczne grono zacnych gości, a wśród nich: Posła na Sejm RP Roberta Mordaka, Rafała Rajkowskiego – Członka Zarządu Woj. Mazowieckiego, Bożennę PacholczakWiceprzewodniczącą Sejmiku Woj. Mazowieckiego Zbigniewa Gołąbka – Radnego Sejmiku Woj. Mazowieckiego i Stanisława Kacperczyka – Prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

 

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Waldemar Urbański. Zauważył m.in., że "Dożynki, to piękna polska tradycja, która od pokoleń wpisuje się w pejzaż najważniejszych wydarzeń w życiu polskiego rolnika. Bochny chleba przyniesione przez Starostów powiatowych i gminnych są symbolem trudu pracy polskiego rolnika, a dar przekazywanego chleba jest wyrazem solidarności i przyjaźni oraz niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

            Zaznaczył, że „dla rolników ten rok był trudny, wiosenne przymrozki zniszczyły sady i plantacje owoców miękkich, następnie zbyt małe opady deszczu w czerwcu nie pozwoliły na obfite plony zbóż, podobnie sierpniowa susza na pewno obniży plony kukurydzy i roślin okopowych.

Następnie podziękował słowami: Drodzy Rolnicy,  dzisiaj jako Starosta Zwoleński w imieniu władz Powiatu, Pani Burmistrz Zwolenia, Wójtów i władz gmin Kazanów, Policzna , Przyłęk i Tczów, pragnę podziękować wam za codzienny trud i zmagania z warunkami natury. Dziękuję Wam za wasze osiągnięcia i inwestycje w swoje gospodarstwa oraz za Waszą pracę.

Dziękuję rolnikom starszego pokolenia za zachęcanie swoich dzieci do przejmowania gospodarstw i ich rozwój. Wielkie słowa uznania kieruję do młodych rolników za waszą odwagę, pracę i nowoczesną wizję polskiej wsi, za wprowadzanie nowych technologii w rolnictwie i unowocześnianie swoich gospodarstw z udziałem  środków unijnych.

Na zakończenie Starosta życzył rolnikom i mieszkańcom powiatu zwoleńskiego dużo zdrowia, szczęścia, sukcesów osobistych i zawodowych oraz miłych i niezapomnianych wrażeń z pobytu na Dożynkach Powiatowych w Zwoleniu

  

Piękny obrzęd dożynkowy przedstawili członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej.

            

Jak co roku Dożynki stały się okazją do wyróżnienia rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. Tego dnia odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowani zostali: Bernarda Bielewska z Łagowa, Robert Cywka z Mierziączki, Józefa Grabowska ze Zwolenia, Zdzisław Kaczmarzyk z Brzezinek Starych, Paweł Kniotek z Kroczowa Mniejszego, Wojciech Molenda z Checheł, Zygmunt Ozga z Łagowa, Tomasz Rzepkowski z Osin, Jacek Sałek z Koszar, Grzegorz Suwała z Osuchowa.

 

Po raz jedenasty został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2017”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wicestarosty Zwoleńskiego Arkadiusza Sulimy oceniła pięciu laureatów tego konkursu wyłonionych na poziomie każdej gminy i przyznała im następujące miejsca:

I miejsce – Justyna Sikora z Teodorowa, gm. Policzna,

II miejsce - Zbigniew Wiśniewski z Brzezinek Starych, gm. Tczów,

III miejsce – Izabela Bochniak z Kowalkowa Wieś, gm. Kazanów,

IV miejsce – Jadwiga Lachtara z Mszadli Nowej, gm. Przyłęk,

V miejsce – Maciej Zagożdżon ze Zwolenia, gm. Zwoleń.

 

     Specjalne miejsce podczas uroczystości zajęło oficjalne ogłoszenie zwycięzców najważniejszego podczas festiwalu konkursu: „Najsmaczniejszy chleb tradycyjny lub wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku”.

Laureatami tego konkursu zostali:

Kategoria Piekarnie

I miejsce i Tytuł „Najsmaczniejszy chleb wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” w kategorii piekarnie dla Piekarni Głód z Kazanowa za „CHLEB GRYCZANY NA NATURALNYM ZAKWASIE”

II miejsce Piekarnia Jana Kościelniaka z Sycyny za „CHLEB ŻYTNI NA NATURALNYM ZAKWASIE BEZ DROŻDŻY”

III miejsce Piekarnia „Kozłowski” z Osuchowa za „CHLEB RAZOWY Z ZIARNAMI”

 

Kategoria KGW, zespoły ludowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe

I miejsce i Tytuł „Najsmaczniejszy chleb wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” w kategorii KGW dla Stowarzyszenia WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu, gm. Tczów za „CHLEB  WIELOZIARNISTY Z ŻURAWINĄ"

II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Grabowianki” z Grabowa n/Wisłą, gm. Przyłęk za „CHLEB TRADYCYJNY”

III miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej, gm. Tczów za „CHLEB  TRADYCYJNY”

 

Kategoria osoby fizyczne

I miejsce i Tytuł „Najsmaczniejszy chleb wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2017 roku” w kategorii osoby fizyczne Teresa Woźniak z Przyłęka za „CHLEB WIELOZIARNISTY”

II miejsce Zofia Zawada z Bartodziej, gm. Tczów za „CHLEB TRADYCYJNY”

III miejsce Marzena Maziarek-Pianka ze Zwolenia za „CHLEB TRADYCYJNY”

 

Tradycyjnie już uczestnicy imprezy mogli posmakować dań regionalnych i pieczywa na stoiskach reprezentujących każdą gminę powiatu zwoleńskiego. Pyszne potrawy regionalne zostały przygotowane w tym roku przez: KGW „Kukułki” z Bartodziej, Zespół „Sobótka” z Czarnolasu oraz Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki” z Kazanowa, Zespół Śpiewaczy „Łaguszowianki” z Łaguszowa oraz KGW z Sycyny.

W zorganizowanym konkursie „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2017” zwyciężył Zespół „Sobótka z Czarnolasu”.

            Z kolei w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2017” nagroda Starosty Zwoleńskiego została przyznana dla KGW „Kukułki” z Bartodziej.

  Ponadto na scenie pojawiali się kolejno laureaci takich konkursów jak: „Najestetyczniejsza miejscowość powiatu zwoleńskiego”,  „Olimpiada o rolnictwie” i „Pracuj bezpiecznie”.

 

          Podobnie jak w poprzednim roku w organizację Dożynek włączyli się lokalni przedsiębiorcy ze Związku Przedsiębiorców dlaBiznesu. Sfinansowali koncert zespołu Don Vasyl Junior, który przyciągnął rzeszę mieszkańców naszego powiatu. Przygotowali także wiele darmowych atrakcji dla dzieci, w tym dmuchaną zjeżdżalnię, trampolinę eurobungee i basen z kulkami. Cieszymy się, że przedsiębiorcy widzą potrzebę wspierania lokalnej społeczności i doceniamy ich wkład w organizację Dożynek. Bez nich oprawa Dożynek z pewnością nie byłaby tak atrakcyjna.

          Tegoroczne dożynki stały się okazją do zaprezentowania dziecięcych grup i zespołów, które w swoim repertuarze mają taniec i piosenkę ludową. W tym bloku na scenie mogliśmy podziwiać: Dziecięcą Grupę „Przymierze Pokoleń” działającą przy Bibliotece Publicznej w Przyłęku, Zespół „Sycyniaczki” działający przy Bibliotece Publicznej w Sycynie, Dziecięcą Grupę z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu, Julię Janaczek z Zespołu Śpiewaczego „Korzenie” oraz Dziecięcą Grupę Rytmiczno-Folklorystyczną z domu Kultury w Zwoleniu.

          Uczestników święta plonów zachwycił pokaz musztry paradnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która na swoim koncie ma wiele sukcesów, tytułów i medali w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i przeglądach.

Dożynkowy wieczór należał wyłącznie do zespołu „WEEKEND”. Ta gwiazda disco polo zgromadziła tłumy swoich wielbicieli i sprawiła, że atmosfera stała się naprawdę gorąca. Energetyczny koncert obfitował w znane przeboje, a wśród nich nie mogło zabraknąć hitu „Ona tańczy dla mnie”.

Świetna zabawa zakończyła się tańcami przy muzyce prezentowanej przez DJ Piotrka.

             

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji i nadania godnej oprawy tej wyjątkowej uroczystości, jaką jest święto plonów. 
Edyta Sulima
Sekretarz Powiatu
Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza