facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Rada Powiatu w Zwoleniu jednogłośnie przyjęła budżet na 2016 rok...

2015-12-31
A- A +A

Rada Powiatu w Zwoleniu jednogłośnie przyjęła budżet na 2016 rok z zaplanowaną nadwyżką budżetową i wieloma zadaniami inwestycyjnymi

Podczas sesji w dniu 30 grudnia 2015 r. Rada Powiatu w Zwoleniu podjęła jednogłośnie uchwałę budżetową na 2016 rok.  Przyjęty budżet jest pierwszym od kilku lat budżetem nadwyżkowym, a więc zakładającym brak deficytu. Zaplanowano w nim jednak wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji i zadań.

Sesja budżetowa, którą zwołał i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Edward Rybak zgromadziła czternastu z piętnastu radnych. Przedstawiony prze Zarząd Powiatu projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię wszystkich trzech komisji stałych Rady, a także Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nie dziwił więc wynik głosowania – 14 głosów obecnych na sesji radnych za przyjęciem uchwały budżetu powiatu na 2016 rok.

Zgodnie z podjętą uchwałą dochody budżetu powiatu w 2016 roku zaplanowano w kwocie 33 947 613 zł, zaś wydatki w kwocie 33 397 613 zł. Nadwyżka w wysokości 550 000 zł zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji obligacji.

Na wydatki inwestycyjne zaplanowano 4 713 871 zł, w tym prawie 4,5 mln zł na przebudowę dróg powiatowych  i prawie 150 000 zł na dalszą termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej budynku szpitala w Zwoleniu.

Inwestycje drogowe na najbliższe 12 miesięcy będą dotyczyły m.in. dróg powiatowych: Zwoleń – Baryczka, Miodne – Bartodzieje, Kazanów – Kopiec, Garbatka – Czarnolas i Jasieniec – Mierziączka. Budżet powiatu zakłada, że na ich przebudowę zostaną pozyskane środki unijne, a także otrzymają one dofinansowanie z budżetów gmin. Ogółem planuje się pozyskać na zadania inwestycyjne w 2016 roku 3 861 158 zł z innych źródeł, w tym z budżetów gmin i UE. Zostanie ponadto zlecone wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy Targowej i Majora Hubala w Zwoleniu, co pozwoli na realizację tej inwestycji w 2017 roku.

            Zaplanowano również wydatki inwestycyjne na dalszą informatyzację Starostwa, a także zakup samochodu dla przewozu osób niepełnosprawnych – uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wilczowoli.

            W przyszłym roku powiat udzieli dotacji na łączną kwotę 1 501 480 zł z przeznaczeniem m.in. na: zadania drogowe realizowane w partnerstwie z gminami, zadania powiatowego rzecznika konsumentów, za pobyt dzieci  w rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów, na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej przez stowarzyszenie, na działalność zespołu orzekającego o niepełnosprawności.

            Starosta Waldemar Urbański podziękował radnym za merytoryczną i pełną zrozumienia dyskusję nad projektem budżetu i zapewnił, że nadal Zarząd Powiatu będzie wykorzystywał każdą możliwość pozyskania dodatkowych środków na inne zadania i projekty, które aktualnie nie znalazły się w przyjętym budżecie na 2016 rok.

 

    Edyta Sulima

 

Sekretarz Powiatu

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza