facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Przedstawiciele samorządów z terenu powiatu zwoleńskiego rozmawiali o współpracy

2018-12-05
A- A +A

30 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, z inicjatywy starosty zwoleńskiego Stefana Bernaciaka, odbyło się spotkanie z wójtami i burmistrzem gmin wchodzących w skład powiatu zwoleńskiego. Rozmawiali o inwestycjach drogowych, programie „Czyste powietrze”, transporcie publicznym i kształcie obchodzonych corocznie uroczystości dożynkowych. Jak podkreślił starosta, tylko wspólne działanie może przynieść oczekiwane przez mieszkańców efekty.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Teresa Pancerz-Pyrka - wójt gminy Kazanów, Tomasz Adamiec – wójt gminy Policzna, Eugeniusz Wolszczak - wójt gminy Przyłęk, Arkadiusz Baran – wójt gminy Tczów i Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia, a także przedstawiciele powiatu zwoleńskiego, starosta Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, sekretarz powiatu Edyta Sulima i skarbnik powiatu Elżbieta Lange.

Zebranie otworzył starosta zwoleński Stefan Bernaciak. Zaznaczył, że to pierwsze spotkanie ma mieć formę grzecznościową i zapoznawczą. – Chciałbym, aby włodarze gmin spotykali się, rozmawiali i współpracowali. Wymiana doświadczeń jest nieoceniona. My, jako przedstawiciele władz powiatu zwoleńskiego zawsze jesteśmy do Państwa dyspozycji – zapewnił starosta.

Program „Czyste powietrze”

Jeden z poruszonych podczas zebrania tematów dotyczył programu Ministerstwa Środowiska „Czyste powietrze”. – Ministerstwo Środowiska wystąpiło do nas z inicjatywą utworzenia miejsca, gdzie będzie mógł dyżurować ekspert Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformowała sekretarz powiatu Edyta Sulima. -  Zrobiliśmy już rozpoznanie i wskazaliśmy miejsce w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Perzyny, w Wydziale Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Pozwoli to na wymianę doświadczeń i współpracę pomiędzy ekspertem, a naszymi pracownikami i mieszkańcami powiatu, co z pewnością będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron. Cieszymy się, że jest taka inicjatywa i z naszej strony zgłaszamy akces do udziału w niej – dodała sekretarz.

Jeśli, zgodnie z deklaracją Ministerstwa, punkt zostanie uruchomiony, dyżur ekspercki będzie odbywał się pięć dni w tygodniu, w godzinach pracy urzędu. Ekspert będzie do dyspozycji mieszkańców z całego terenu powiatu zwoleńskiego, czyli ze wszystkich pięciu gmin. Zakres świadczonych przez niego, nieodpłatnych usług obejmie doradztwo z zakresu programu „Czyste powietrze”, pomoc w wypełnianiu wniosków, a także konsultacje w terenie.

Inwestycje drogowe

Samorządowcy rozmawiali także o zakończonych i planowanych inwestycjach drogowych na terenie powiatu zwoleńskiego. - Obecny zarząd powiatu, tak jak poprzedni, będzie przywiązywał dużą rolę do kwestii drogownictwa. Chcemy, aby te działania były prowadzone w sposób transparenty, jasny i przejrzysty. W związku z tym dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg opracowuje materiały, które obrazują nakłady poniesione w poszczególnych gminach na drogownictwo w latach 2010-2014 i 2014-2018 – poinformował starosta Stefan Bernaciak. – Wskażemy także drogi, które w pierwszej kolejności wymagają modernizacji. W związku z tym planujemy w ramach zarządu powiatu, a także komisji rady powiatu jeździć w teren. Na tej podstawie przygotujemy swoje propozycje zadań, z  uwzględnieniem pojawiających się programów dofinansowań zewnętrznych do inwestycji drogowych. Następnie będziemy o tych zadaniach rozmawiali z poszczególnymi włodarzami gmin, ponieważ liczymy na ich partycypacje w kosztach. Przy udziale gmin można więcej – dodał starosta.

Co ważne, powiat przygotuje także plan zadań na okres pięciu lat, czyli na całą kadencję samorządu. – Plan powstanie po to, aby włodarze gmin mogli się do pewnych inwestycji przygotować. Chcemy, żeby było jasne i czytelne, jakich działań w danym okresie czasu mogą się spodziewać – wytłumaczył wicestarosta Waldemar Urbański.

Publiczny transport zbiorowy

Podczas spotkania poruszony został także temat publicznego transportu zbiorowego, realizowanego przez PKS Radom. – W związku z problemem, który wystąpił we wrześniu tego roku, kiedy autobusy kursujące na nierentownych liniach nie wyjechały, musimy zabezpieczyć ten obszar, aby taka sytuacja więcej się nie powtórzyła – podkreślił wicestarosta Waldemar Urbański. - Dziękujemy, że samorządy gmin Kazanów i Tczów włączyły się w zapewnienie ciągłości transportu publicznego i razem z powiatem wsparły finansowo dopłaty do kursów. Faktem jest jednak, że trasy na terenie tych gmin są w dalszym ciągu nierentowne, a sytuacja PKS niepewna, dlatego też szukamy innych rozwiązań – dodał wicestarosta.

Samorządowcy rozmawiali o zawarciu dalszego porozumienia w sprawie dofinansowania nierentownych kursów.

Dożynki 2019

Kolejny temat, który został omówiony na spotkaniu, to przyszłoroczne dożynki gminno-powiatowe. - Być może to zaskakujące, że rozmawiamy o tym,  co będzie za rok, ale jest to czas, kiedy musimy już podejmować pewne decyzje, które dotyczą organizacji tego wydarzenia – podkreśliła sekretarz Edyta Sulima.

 Zebrani goście przedyskutowali temat miejsca organizacji dożynek. Padła propozycja, aby każdego roku odbywały się one w innej gminie. Ostatecznie pozostano jednak przy sprawdzonej formule, czyli organizacji imprezy nad zwoleńskim zalewem.  – W Zwoleniu jest odpowiednie miejsce do organizacji takich wydarzeń, powiat jako organizator dożynek jest dobrze przygotowany, impreza prowadzona jest bardzo sprawnie, dlatego wspólnie postanowiliśmy, że dożynki pozostaną w Zwoleniu – powiedział Tomasz Adamiec, wójt gminy Policzna.

Poruszona została także kwestia współorganizacji i współfinansowania wydarzenia przez gminy. Pomysł poparli wszyscy włodarze. - Jestem zwolennikiem oszczędności, dlatego udział gmin w kosztach organizacji wydarzenia jest niezmiernie ważny. Cieszę się, że obecni włodarze popierają ten pomysł i chcą razem z nami współtworzyć imprezę, która ma charakter podziękowania za całoroczny rolniczy trud – podkreślił starosta Stefan Bernaciak.

 

Zebranie zakończyło się dyskusjami włodarzy na różne tematy i wymianą doświadczeń. - Warto brać udział w takich spotkaniach, ponieważ są one bardzo istotne w tworzeniu nowej jakości gmin i powiatu – podsumowała Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza