facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

„Profilaktyka przede wszystkim” – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu podsumowuje miniony rok

2019-01-25
A- A +A

Program „Falochron”, Program Wzmacniania Rodzin, Program „Unplugged” czy ochrony najmłodszych w sieci internetowej – to nie jedyne działania zwoleńskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w 2018 roku. Były też konferencje dotyczące niepełnosprawności, profilaktyki i zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także szkolenia dla nauczycieli, rodziców i dzieci w ramach realizacji Oferty. Jak podkreśla dyrektor PPP w Zwoleniu  Izabela Młyńska, miniony rok obfitował w szereg długofalowych działań profilaktycznych.

O profilaktyce

Warto podkreślić że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu posiada uprawnienia do prowadzenia siedmiu programów z rekomendacjami. – Jesteśmy odpowiednio przygotowani do szeroko zakrojonych działań profilaktycznych i wspierających – mówi Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. – Wdrażamy liczne programy z zakresu dobrej profilaktyki. Są to działania oparte na wiedzy o czynnikach chroniących, znajomości czynników ryzyka i sytuacji dziecka oraz odpowiedniej diagnozie i realizacji zadań we współdziałaniu ze szkołą, rodzicami, a także instytucjami niosącymi pomoc rodzinie – dodaje dyrektor.

Spotkania, które pomagają i dają wsparcie

Jedną z konferencji, jaką zorganizowała zwoleńska Poradnia, było spotkanie pod hasłem „Zrozum mnie – świat widziany oczami dziecka z niepełnosprawnością”. Skierowano je zarówno do dyrektorów szkół, specjalistów, nauczycieli oraz instytucji świadczących pomoc na rzecz dziecka i rodziny, jak również rodziców dzieci niepełnosprawnych.

  Na początku października odbyła się natomiast konferencja dotycząca długofalowego programu profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, pod hasłem „Falochron - program wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych. Podsumowanie działań. Przykłady dobrych praktyk”. - W województwie mazowieckim do projektu przystąpiło 20 szkół. Osiem z nich zaprezentowało swoje szkolne „Falochrony” podczas konferencji w Zwoleniu. Najlepszym z nich okazał się Szkolny Falochron „Betonowa Zapora” przygotowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie – informuje dyrektor Izabela Młyńska.

Kolejną konferencją, która, jak podkreślali jej uczestnicy, miała dla nich ogromne znaczenie, było spotkanie zorganizowane pod hasłem „Autyzm – wyzwanie współczesnej rodziny”. Rodzice i osoby pracujące z dziećmi z autyzmem zostali zaproszeni do wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy pod okiem specjalistów. Projekt zrealizowany został we współpracy z Fundacją Follow Me.

 

 

Programy profilaktyczne o dużym znaczeniu

Nowatorskim działaniem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu w 2018 roku była realizacja „Programu Wzmacniania Rodzin” we współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w Tczowie. Udział w nim brali nastolatkowie w wieku 10-14 lat i ich rodzice. – Program był oparty na strategii edukacyjnej skierowanej do dzieci i ich rodziców, w ramach której nabywają oni umiejętności życiowe i prospołeczne, a dorośli dodatkowo umiejętności wychowawcze. Zajęcia poprowadzili wykwalifikowani edukatorzy rodzinni: Joanna Zubrzycka, Ilona Sobieraj i Edyta Karbowińska – mówi dyrektor Izabela Młyńska.

Dzieci z terenu powiatu zwoleńskiego zostały również objęte zajęciami profilaktycznymi pod hasłem „Pierwsze kroki w cyberświecie”. Wzięli w nich udział trzecioklasiści ze szkół PSP Barycz, PSP Tczów oraz PSP Sycyna. Uczniowie zdobywali wiedzę o bezpieczeństwie w Internecie podczas dziesięciu cotygodniowych spotkań.

 Końcówka roku 2018 przyniosła kolejne wyzwania. Pierwszy raz w zwoleńskiej Poradni we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadzono szkolenie dla realizatorów Programu „Unplugged”. –  Program skoncentrowany jest na rozwijaniu umiejętności życiowych, zdobywaniu wiedzy o negatywnych skutkach zażywania substancji psychoaktywnych oraz wpływu i roli rodziny na nastolatka w okresie dojrzewania. Program wdrażany jest w PSP Paciorkowa Wola, PSP Barycz i PSP Sycyna – informuje dyrektor Izabela Młyńska.

 Dodatkowo uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu mogli rozmawiać o trudnym okresie dojrzewania i związanych z nim zagrożeniach podczas zajęć pod nazwą Akademia Ochrony przed Przemocą.

Intensywne działania profilaktyczne w 2019 roku

Jak informuje dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu Izabela Młyńska, 2019 rok będzie obfitował w dalsze działania profilaktyczne. Styczeń rozpoczął się realizacją programu „Golden Five”. – Jego celem jest stworzenie modelu nauczania i wychowania wspomagającego osiągnięcia szkolne i rozwój osobisty uczniów, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem. Program wdrażany jest w ZPO Kazanów oraz PSP Zakrzówek – mówi dyrektor.

Aktualnie ruszają też dwie edycje rekomendowanego programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, którego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Ponadto na bieżąco realizowane są tematy z Oferty Poradni podczas spotkań z rodzicami, uczniami oraz nauczycielami. Od września 2018 r. do chwili obecnej zrealizowanych zostało 36 spotkań.

Już w marcu po raz kolejny zostanie zorganizowana konferencja dla rodziców dzieci z autyzmem. – Pierwsza konferencja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Po jej zakończeniu rodzice zgłaszali nam potrzebę tego typu spotkań i chęć udziału w nich. Chcemy wyjść im naprzeciw, stąd też pomysł organizacji kolejnych konferencji z udziałem specjalistów, które będą dotyczyły autyzmu. Najbliższa odbędzie się w marcu i zapraszamy na nią już dziś – podsumowuje dyrektor  Izabela Młyńska.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza