facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Powiatowe eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Zwoleniu za nami

2018-03-29
A- A +A


Szesnastu uczniów z terenu powiatu zwoleńskiego wzięło udział w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”, które odbyły się 23 marca w Starostwie Powiatowym w Zwoleniu. Jego uczestnicy wykazali się obszerną wiedzą o działaniach prewencyjnych z zakresu pożarnictwa.

W eliminacjach uczestniczyli zwycięzcy wyłonieni na etapie zmagań gminnych. Reprezentowali szkoły z terenu całego powiatu zwoleńskiego. Turniej przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. – Wszystkim uczestnikom dzisiejszego sprawdzianu wiedzy należą się ogromne gratulacje, ponieważ dotarcie do etapu zmagań na szczeblu powiatowym samo w sobie jest już sukcesem – powiedział Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Bardzo cieszy fakt, że młodzi ludzie chętnie biorą udział w tak ważnych wydarzeniach. Wiedza zdobyta podczas przygotowań do turnieju jest niezwykle cenna, ponieważ w sytuacjach kryzysowych właśnie od niej może zależeć ich zdrowie, a nawet życie – dodał starosta podkreślając tym samym ogromne znaczenie kształcenia z zakresu pożarnictwa i propagowania wiedzy o zapobieganiu pożarów.

Test pisemny i egzamin ustny

Sprawdzian wiedzy składał się  z dwóch etapów. W pierwszym z nich uczniowie pisali test zawierający trzydzieści pytań zamkniętych. W drugim etapie wyłonieni finaliści odpowiadali na pytania ustne przed komisją konkursową. -  Uczniowie bardzo sumiennie przygotowali się do turnieju i udzielali wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania – poinformował mł. bryg. Mariusz Grudziński, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Zwoleniu, przewodniczący komisji konkursowej. -  Bardzo cieszy fakt, że młodzież wie, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i mienia i zna zasady zapobiegania pożarom – dodał mł. bryg. Grudziński.

Zwycięzcy wyłonieni

W kategorii szkół podstawowych na pierwszym miejscu uplasowała się Dominika Majewska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowalkowie. W kategorii szkół gimnazjalnych laureatką została Julia Siczek reprezentująca Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Kacper Byzdra z Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu. Warto dodać, że Kacper Byzdra w ubiegłorocznej edycji Turnieju Wiedzy Pożarniczej uplasował się na bardzo wysokim, piątym miejscu na szczeblu ogólnokrajowym.

Wyłonieni w tegorocznych zmaganiach powiatowych zwycięzcy będą reprezentowali powiat zwoleński podczas sprawdzianu na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 21 kwietnia w Ruścu. 

Cenne nagrody wręczone

Zwieńczeniem zmagań powiatowych było wręczenie okolicznościowych dyplomów oraz nagród rzeczowych. Laureaci konkursu otrzymali rowery! Wśród upominków znalazły się także tablety, powerbanki, torby i kaski rowerowe. Fundatorami nagród byli: marszałek województwa mazowieckiego reprezentowany przez dh Zbigniewa Gołąbka - wiceprezesa ZW ZOSP RP, starosta zwoleński - Waldemar Urbański, p.o. komendant powiatowy PSP w Zwoleniu st.bryg. - Krzysztof Żyliński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - dh Jerzy Kowalski oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń i Marcule. Nagrody komendanta powiatowego PSP ufundowano ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Organizatorami zawodów byli: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zwoleniu przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.

Mirosława Gregorczyk

 

 

 



Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza