facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Powiat Zwoleński w czołówce pod względem wykorzystania środków unijnych

2015-11-16
A- A +A

Powiat Zwoleński znalazł się na drugim miejscu w subregionie radomskim pod względem wykorzystania środków unijnych na jednego mieszkańca w latach 2004–2014 w rankingu „Wspólnoty”. Zajął jednocześnie miejsce w czwartej dziesiątce wśród 314 powiatów w  całej Polsce.  Statystycznie w tym okresie pozyskano 777,07 zł na jednego mieszkańca naszego powiatu.

Pozyskiwanie środków zewnętrznych, w tym unijnych było i jest nadal priorytetem dla władz samorządu powiatu zwoleńskiego. W latach 2004 – 2014 przy wsparciu środków z UE zrealizowano wiele inwestycji, jak również innych działań nakierowanych na rozwój kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych, osób bezrobotnych, klientów korzystających ze wsparcia opieki społecznej, czy też osób wykluczonych cyfrowo.

Przy wsparciu środków unijnych zbudowano m.in. nowy budynek dydaktyczny i pełnowymiarową halę sportową Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Była to największa inwestycja w dotychczasowej historii powiatu zwoleńskiego, której wartość wyniosła blisko 15 mln zł.

Ponadto za środki unijne były realizowane zadania drogowe. Największą inwestycją w tym zakresie była przebudowa drogi powiatowej Zwoleń - Baryczka za ok. 4,7 mln zł.


Mapka źródło: Echo Dnia – Echo Powiśla z dn.13.11.2015 roku

Bardzo duże środki powiat zwoleński pozyskał na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu swoich mieszkańców. Kwota ponad 7 mln zł wydatkowana w ramach dwóch realizowanych projektów została przeznaczona na zakup sprzętu komputerowego i usług internetowych dla 740 beneficjentów oraz dla 29 świetlic i pracowni szkolnych.

 

W analizowanym dziesięcioleciu powiat zwoleński  kilkakrotnie sięgał po fundusze unijne na szeroko rozumianą informatyzację, rozwój elektronicznej administracji i e-usług w takich jednostkach powiatu jak Starostwo Powiatowe, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, czy szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Licealnych i Zespół Szkół Rolniczo – Technicznych w Zwoleniu. Dzięki realizacji projektów w tym zakresie mieszkańcy powiatu zwoleńskiego mogą m.in. bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw w Starostwie, zarejestrować się do lekarza lub sprawdzić oceny swoich pociech w e-dzienniku.

            Bardzo dużą wagę władze samorządowe powiatu zwoleńskiego przywiązywały i nadal przywiązują do projektów inwestujących w zasoby ludzkie, rozwój i podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży. Stąd realizacja w minionej dekadzie kilkudziesięciu tzw. projektów społecznych (współfinansowanych z SPO RZL i PO KL).

            Przedstawiciele lokalnej wspólnoty samorządowej dzięki pozyskanym przez powiat  środkom unijnym mogli wielokrotnie spotkać się na ogólnodostępnych imprezach plenerowych, a także korzystać z efektów zrealizowanego projektu turystycznego w Sycynie, który przyciąga nie tylko mieszkańców naszego powiatu.

            Podsumowując należy podkreślić, że mamy za sobą dekadę intensywnej pracy zmierzającej do jak najbardziej skutecznego pozyskania i wykorzystania środków unijnych. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udowodniliśmy, że mały nie oznacza słaby. Okazało się bowiem, że większe i bogatsze od naszego powiaty przegrały z nami w wyścigu po unijne pieniądze.

 

   Edyta Sulima

Sekretarz Powiatu

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza