facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Powiat Zwoleński poszybował w górę w rankingu wykorzystania środków UE

2014-12-22
A- A +A
Powiat Zwoleński poszybował w górę w rankingu wykorzystania środków UE
 
W prowadzonym przez dwutygodnik „Wspólnota” – Pismo Samorządu Terytorialnego rankingu – wykorzystanie środków unijnych, powiat zwoleński zajął 22 miejsce w kraju przesuwając się o 88 w górę.
 
Redakcja dwutygodnika „Wspólnota” Pismo Samorządu Terytorialnego po raz kolejny ogłosiła ranking wykorzystania środków Unii Europejskiej przez samorządy terytorialne.
Dane, które posłużyły do opracowania rankingu odnoszą się do końcówki unijnej perspektywy i pokazują dotacje pozyskane i wydawane w latach 2011-2013. Uwzględnione zostały wydatki pochodzące ze sprawozdań budżetowych JST, a metoda obliczania wskaźnika była identyczna jak w latach poprzednich i obejmowała wydatki wg. klasyfikacji budżetowej JST.
W zestawieniach zaprezentowano dwa wskaźniki. Pierwszy, to wielkość pozyskanych dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W latach 2011 – 2013 dla powiatu zwoleńskiego wyniósł on per capita 357,19zł, co dało 22 miejsce w kraju.
Drugi, to procentowy udział dotacji unijnych w wydatkach inwestycyjnych jednostki samorządu terytorialnego. Pod względem zrealizowanych projektów i inwestycji ze środków unijnych zajęliśmy 18 miejsce w kraju a wydatki majątkowe (inwestycje) stanowiły 49,67%.
 
Pozyskiwanie dotacji to zjawisko zmienne w czasie i uzależnione od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Dla powiatu zwoleńskiego okres 2011- 2013 to czas na efektywne pozyskiwanie środków zewnętrznych, w tym unijnych i realizację znaczących inwestycji dla mieszkańców naszego powiatu.
Czwarta kadencja powiatu była dynamiczna w inwestowanie i efektywna w pozyskiwanie środków unijnych. Życzmy sobie podobnej piątej kadencji obfitującej w środki z UE.

Waldemar Urbański

Starosta Zwoleński

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza