facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Powiat wraz z gminami dofinansują nierentowne kursy autobusów.

2018-10-17
A- A +A
Powiat wraz z gminami dofinansują nierentowne kursy autobusów.

9 października samorząd powiatu zwoleńskiego zawarł porozumienie z samorządami gminy Tczów i Kazanów na dofinansowanie kursów nierentownych linii autobusowych. Podpisał jednocześnie umowę z PKS na utrzymanie i obsługę tych linii.
 
     Mowa o liniach Zwoleń-Kazanów-Zakrzówek Wieś oraz Zwoleń-Tczów-Tynica. Jak poinformował naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu Ryszard Fijoł, 3 września wystąpiły zakłócenia w ich obsłudze i autobusy nie wyjechały. – PKS nie chciał ponosić strat i realizować nierentownych połączeń. Podjęliśmy więc natychmiastowe kroki w celu ponownego uruchomienia tych linii – mówi naczelnik Ryszard Fijoł.
     Starosta zwoleński Waldemar Urbański podjął rozmowy z przedstawicielami PKS o kontynuowaniu obsługi nierentownych linii. – Nie mogliśmy pozwolić, aby mieszkańcy gminy Tczów i Kazanów, w dużej mierze uczniowie zwoleńskich szkół, zostali pozbawieni jedynego środka transportu publicznego. Musieliśmy reagować błyskawicznie i doprowadzić do natychmiastowego uruchomienia wstrzymanych kursów – informuje starosta zwoleński Waldemar Urbański. – Jednocześnie podjęte zostały rozmowy z przedstawicielami samorządów gmin Tczów i Kazanów w sprawie partycypowania w kosztach utrzymania linii – dodaje starosta.
     W wyniku przeprowadzonych negocjacji obyło się bez dłuższej przerwy w zatrzymanych we wrześniu kursach. – Porozumienia z gminami i umowa na prowadzenie przez PKS dwóch nierentownych linii zostały podpisane 9 października. Jednak dołożyliśmy wszelkich starań, aby do tego czasu autobusy tych linii kursowały bez zmian. To się udało, mieszkańcy nie zostali pozbawieni publicznego środka transportu, a wszelkie formalności związane z tą sprawą zostały już dopięte i zabezpieczone odpowiednimi dokumentami – podkreśla wicestarosta Arkadiusz Sulima.
     Zgodnie z zawartą umową, PKS każdego miesiąca przedstawi samorządowi Starostwa Powiatowego w Zwoleniu rozliczenie kursów. Poniesiona strata zostanie wyrównana do ustalonej wysokości z budżetu Starostwa Powiatowego w Zwoleniu oraz gmin Kazanów i Tczów.
 
Mirosława Gregorczyk

 
Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza