facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat ASF

2016-09-02
A- A +A

Starosta Zwoleński Waldemar Urbański przewodniczył doraźnemu posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (PZZK), którego uczestnikami byli szefowie powiatowych służb i inspekcji, kierownicy jednostek samorządowych. W posiedzeniu, które odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zwoleniu ponadto wzięli udział:

·         Włodzimierz Kabus Z-ca Burmistrza Zwolenia,

·         Andrzej Wolszczak Wójt Gminy Tczów,

·         Marian Kuś Wójt Gminy Przyłęk,

·         Teresa Marszałek Sekretarz Urzędu Gminy Policzna,

·         Adam Kałdonek Inspektor Urzędu Gminy Kazanów,

·         Arkadiusz Jasik Inspektor Urzędu Miejskiego w Zwoleniu,

·         Anna Staszewska Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zwoleniu,

·         Jarosław Bednarz Inspektor PIW w Zwoleniu,

·         Teresa Kacperczyk-Baran Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zwoleniu,

·         Krzysztof Płachta Komendant Powiatowy PSP w Zwoleniu,

·         Ireneusz Piasek Z-ca Naczelnika Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu,

·         Roman Sulima Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu,

·         Sławomir Okoń Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń,

·         Mirosław Solecki Inspektor WESSiZK.

Głównym problemem omawianym podczas narady była sytuacja na terenie kraju, a w szczególności województwa mazowieckiego związana z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zwoleniu Pani Anna Staszewska (PLW) w szczególności przedstawiła następujące następujące tematy:

·        pojawianie się nowych ognisk chorobowych (w tym także na obszarze Mazowsza),

·        przypomnienie objawów ASF występujących u trzody chlewnej oraz dzików,

·        bioasekuracja w gospodarstwach i hodowlach trzody chlewnej;

·        zasady znakowania i przemieszczania trzody chlewnej;

·        przypomnienie zapisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Zebrani po wysłuchaniu wystąpienia PLW zadawali pytania oraz prosili o uszczegółowienie niektórych aspektów występującego zagrożenia. W wyniku przeprowadzonej dyskusji dokonano bieżącej analizy zagrożeń oraz przygotowania do ewentualnego usuwania jego skutków na terenie powiatu zwoleńskiego.

Największym problemem mogącym doprowadzić do powstania kolejnych ognisk chorobowych (także na terenie powiatu zwoleńskiego) jest handel trzodą chlewną poza systemem identyfikacji - sztukami niezarejestrowanymi, bez wymaganych świadectw zdrowotnych, poza targowiskami.

Niezbędne jest przestrzeganie postanowień aktów prawnych regulujących cytowaną problematykę oraz wszelkich, doraźnych zaleceń i informacji wydawanych przez Inspekcję Weterynaryjną, które możemy znaleźć na stronach internetowych urzędów:

  1. http://www.wetgiw.gov.pl/719---asf-w-polsce 
  2. https://www.mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci/32879,Afrykanski-Pomor-Swin-ASF-Wojewoda-Mazowiecki-wyznaczyl-obszar-ochronny.html
  3. http://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/audyt-wewnetrzny-iw/18-zakazne/45-klasyczny-pomor-swin-csf-afrykanski-pomor-swin-asf

Wojewoda Mazowiecki wydał Informator dotyczący afrykańskiego pomoru świń.

* Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Opracowanie:
Mirosław Solecki

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza