facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

ODBUDOWA STAWÓW W SYCYNIE ZAKOŃCZONA

2014-08-22
A- A +A

W dniu 25 lipca 2014r. zakończono roboty budowlane polegające na odbudowie stawów w Sycynie oraz wykonaniu ciągu pieszego edukacyjno-przyrodniczego w Parku Krajobrazowo-Przyrodniczym w Sycynie w ramach Projektu „SYCYNA – WOKÓŁ GNIAZADA OJCZYSTEGO JANA KOCHANOWSKIEGO” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI „Wykonanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji”. Działania 6.2 „TURYSTYKA” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Zadanie to kosztowało ok 352 tys. zł. i zostało wykonane przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ZBIG-BET Halina Paszkowska, Dorota Paszkowska.
Kierownikiem budowy był Roman Ankurowski oraz z ramienia powiatu nadzór inwestorski pełnił Szymon Nowakowski.
Obecnie realizowane są kolejne etapy tego projektu.
Już jest siłownia plenerowa w Parku Sycyńskim na 10 stanowisk. Za kilka tygodni tablice nad stawami zostaną wypełnione treścią, z których dowiemy się jaka występuje roślinność, zwierzęta, ryby i ptaki w Parku Krajobrazowo-Przyrodniczym „SYCYNA”. Będzie to następne piękne miejsce po Parku Sycyńskim na spacery i obserwację flory i fauny oraz w przyszłości wędkowanie.
Następnie zostanie wyznaczony wielofunkcyjny szlak turystyczny obejmujący dolinę Sycynki i dolinę Zwolenki(Natura 2000). Szlak ten rozpoczyna się Sycynie w Parku, biegnie przez Sycynę Północną
w kierunku Baryczy, następnie do Jasieńca Soleckiego i powrót do Sycyny.
W Baryczy w okolicy Szkoły Podstawowej będzie wieża widokowa(taras), z którego będziemy obserwować ptaki w Naturze 2000. W Jasieńcu Soleckim poznamy zabytkowy kościół i w parku cenotaf oraz pomnik.
Kolejny etap to zabudowa urządzeń teleinformatycznych i monitoringu w Parku Sycyńskim oraz na budynku Szkoły. Będzie infokiosk z pełną informacją turystyczną i dostępem do Internetu, tablica meteorologiczna, kamery monitorujące i liczące turystów lub osoby odwiedzające Park Sycyński
i stawy.
Mamy nadzieję, że ten cały projekt edukacyjno-turystyczny będzie atrakcyjny nie tylko dla mieszkańców powiatu zwoleńskiego, a rodzinna miejscowość Jana Kochanowskiego – Sycyna będzie odwiedzana przez turystów z całego kraju.
Prosimy Państwa o korzystanie z naszego obiektu zgodnie z regulaminem Parku Krajobrazowo-Przyrodniczego – „SYCYNA”
Realizatorem tego projektu jest Powiat Zwoleński, zaś wkład do projektu w kwocie ok. 167 tys. zł. jest sfinansowany wspólnie z Urzędem Miasta w Zwoleniu.
Wartość całego projektu wynosi 666 666,65 zł, w tym 500 000 zł. to środki unijne.
Życzymy Państwu miłego pobytu w Sycynie i jednocześnie prosimy o przestrzeganie regulaminu
w Parku Krajobrazowo-Przyrodniczym – „SYCYNA”.
 
 
Starosta Zwoleński
Waldemar Urbański

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza