facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Łatwiejszy start dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej - zdobyli certyfikaty

2018-05-24
A- A +A


Kurs zawodowy pod nazwą „Opiekun osób starszych”, egzamin państwowy i uroczyste wręczenie certyfikatów – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wilczowoli wzięli udział w unijnym projekcie realizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu  i zdobyli nowe umiejętności.

16 osób, uczestników WTZ w Wilczowoli wzięło udział w projekcie pod nazwą „Łatwiejszy start” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa IX  Wspieranie  włączenia społecznego i walka z ubóstwem Działanie 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu pn. „Łatwiejszy start”. W jego ramach, w kwietniu tego roku, ukończyli kurs „Opiekun osób starszych”, który zakończył się egzaminem państwowym potwierdzającym ich umiejętności. – Poniesienie kwalifikacji i rozwój osobisty, są dla osób niepełnosprawnych niezwykle ważne – podkreśla Grażyna Jargot, kierownik WTZ w Wilczowoli. – Wszyscy uczestnicy kursu bardzo się starali, a sam egzamin, ze względu na jego rangę, był dla nich dużym przeżyciem i stresem. Dlatego otrzymane certyfikaty to ogromna nobilitacja dla naszych podopiecznych. Dzięki zdobytemu wykształceniu mogą szukać pracy  i zacząć siebie realizować. Trzymam kciuki, żeby rynek pracy otworzył się na osoby niepełnosprawne – dodaje kierownik Grażyna Jargot.

 

Uroczyste wręczenie certyfikatów

Dokumenty tłumaczone na język angielski, potwierdzające wiedzę i umiejętności uczestników kursu na ich ręce wręczyli: starosta zwoleński Waldemar Urbański oraz wicestarosta Arkadiusz Sulima. – Dzisiejsze wydarzenie jest jednym z przykładów współpracy powiatu i jego jednostek organizacyjnych oraz partnerów zewnętrznych na rzecz osób niepełnosprawnych – mówił starosta Waldemar Urbański. - Chylimy czoła przed Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu i jesteśmy dumni, że udało się pozyskać środki zewnętrzne i zorganizować szkolenie dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z tak pięknym efektem, jakim są państwowe certyfikaty. Powiat zawsze chętnie wspiera finansowo tego typu inicjatywy – podkreślał starosta.

Gratulacje niepełnosprawnym uczestnikom kursu złożyli również: wicestarosta Arkadiusz Sulima, dyrektor Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zwoleniu odpowiedzialnego za szkolenie Leszek Krzyczkowski oraz kierownik PCPR w Zwoleniu Barbara Śliwa. – Jesteśmy dumni, że podjęliście wyzwanie, ukończyliście kurs i otrzymaliście dyplomy. Warto zdobywać wiedzę, bo tej nikt wam nie zabierze – mówił starosta Arkadiusz Sulima.

Głos zabrała także kierownik PCPR, Barbara Śliwa. - Ukończyliście kurs opiekuna osób starszych. Dziś dostajecie dokument, który upoważnia was do realizacji obowiązków zawodowych. Jest to bardzo ważny dokument, potwierdzający, że w momencie, kiedy poczujecie siłę i będziecie mieli taką potrzebę, możecie okazać się certyfikatem i wnioskować o podjęcie obowiązków służbowych. To bardzo podniosła chwila, zarówno dla was, uczestników kursu, jak i dla nas, ponieważ bardzo zależało nam, żeby ten kurs się odbył i zakończył wynikiem pozytywnym. Gratuluję – mówiła kierownik Barbara Śliwa, kierownik PCPR w Zwoleniu.

 

„Łatwiejszy start” nie tylko dla niepełnosprawnych

Kurs dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej był częścią dużego programu unijnego „Łatwiejszy start”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Celem projektu jest aktywna integracja osób z niepełnosprawnością, pełnoletnich wychowanków z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dzieci z rodzin zastępczych. Zadanie realizowane jest od stycznia 2017 roku i potrwa do końca sierpnia 2018 roku. Całkowita wartość projektu to 475 tys. 668 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyniosło 380 tys. 535 zł, a wkład własny powiatu zwoleńskiego 95 tys. 133 zł.

W ubiegłym roku w ramach projektu zorganizowano wyjazdowe warsztaty i spotkania integracyjne, prowadzono doradztwo socjalne, psychologiczne i prawne. Odbyły się także kursy zawodowe i warsztaty szkoleniowo-rehabilitacyjne. Wypłacono również zasiłki w formie comiesięcznej pomocy pieniężnej na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej  oraz kontynuację nauki.

Na rok 2018 zaplanowano kursy zawodowe, treningi pracy i przedsiębiorczości oraz warsztaty rozwojowe. Uczestnicy kursu objęci są także doradztwem psychologicznych prawnym i socjalnym.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza