facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Łatwiejszy dostęp do bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców powiaty zwoleńskiego!

2019-02-08
A- A +A

Od 1 stycznia na terenie powiatu zwoleńskiego świadczone są usługi nieodpłatnych, profesjonalnych porad prawnych, udzielanych na nowych zasadach. Dotychczas  z pomocy prawników i radców prawnych mogły korzystać te osoby, które spełniały określone warunki, ale to się zmieniło. Obecnie każdy, kogo nie stać na taką usługę, otrzyma darmową pomoc prawną oraz wkrótce świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Nieodpłatna pomoc prawna w sześciu lokalizacjach

W finansowanych ze środków publicznych punktach udzielane są porady obejmujące określoną pomoc prawną. Osoby zainteresowane mogą liczyć na wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. Otrzymają też pomoc w przygotowaniu projektu pisma w tych sprawach z wyłączeniem jednak pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. Prawnicy pomogą także sporządzić projekty pism o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postepowań.

- Dla wielu osób porady prawne były nieosiągalne ze względu na ich wysoki koszt. Obecnie na terenie powiatu zwoleńskiego gwarantujemy łatwiejszy dostęp do tego typu usług – podkreśla Stefan Bernaciak, starosta zwoleński. – Zapewniamy pomoc profesjonalistów, którzy swoją wiedzą, doświadczeniem i rzetelnością służą radą tym, którzy jej potrzebują. Co ważne, osoby niepełnosprawne, które nie są wstanie przybyć do punktu, mogą otrzymać poradę przez telefon lub przez Internet – dodał starosta. 

Na terenie powiatu zwoleńskiego zlokalizowano aż sześć punktów, w których można uzyskać pomoc prawną. Są to: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zwoleniu, Urząd Gminy w Tczowie, Urząd Gminy w Kazanowie, Urząd Gminy w Policznej i Urząd Gminy w Przyłęku. Osoby zainteresowane otrzymaniem nieodpłatnej pomocy prawnej proszone są o umawianie wizyty pod numerem telefonu: 48 677 96 23.

Oprócz pomocy prawnej specjaliści zajmą się również poradnictwem obywatelskim. Usługa ta skierowana jest między innymi do osób zmagających się z zadłużeniami, czy potrzebujących porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. – Każdorazowo będą podejmowane działania dostosowane do indywidualnej sytuacji danej osoby, zmierzające do podniesienia jej świadomości o przysługujących uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach. Mieszkańcy otrzymają też wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, w tym, w razie potrzeby, sporządzą wspólnie z osobą uprawnioną plan działania i otrzymają pomoc w jego realizacji – informuje starosta Stefan Bernaciak.  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w najbliższym terminie zostanie uruchomione w zwoleńskim  punkcie.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza