facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Jest dotacja na szkolny gabinet stomatologiczny!

2018-10-09
A- A +A

Jeszcze w tym roku w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu powstanie gabinet stomatologiczny z bardzo nowoczesnym wyposażeniem i usługami nie odbiegającymi standardem od gabinetów prywatnych. Opieką dentystyczną zostaną objęte dzieci oraz młodzież z dziesięciu placówek oświatowych z terenu gminy Zwoleń. Powiat pozyskał na ten cel aż 105 tysięcy złotych.

Powiat Zwoleński znalazł się w wąskim gronie beneficjentów ministerialnego programu. – Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Jego celem jest zapewnienie uczniom dostępu do świadczeń stomatologicznych oraz objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży, a także ich rodziców i opiekunów edukacją zdrowotną  – mówi Waldemar Urbański, starosta zwoleński. – Warto dodać, że tylko 47 wniosków z terenu całego kraju przeszło drogę formalną i merytoryczną i otrzymało dofinansowanie. Cieszymy, że wniosek powiatu zwoleńskiego znalazł się w tym bardzo wąskim gronie, które zostało zakwalifikowane do programu – dodał starosta.

Opieka stomatologiczna dla dzieci ze szkół i placówek gminy Zwoleń

Gabinet stomatologiczny powstanie w dawnym internacie przy ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu. Przygotowanie pomieszczeń, czyli gabinetu, poczekalni i łazienek zostanie sfinansowane z budżetu powiatu zwoleńskiego. Koszt zakupu wyposażenia będzie pokryty z pozyskanej z Ministerstwa Zdrowia dotacji. – 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wyposażenie gabinetu, pozostałe 5 tysięcy złotych pokryje koszt realizacji projektu edukacyjnego, który będzie prowadzony w ramach programu poprawy dostępności do świadczeń stomatologicznych uczniów w wieku od 3 do 19 lat. Opieką stomatologiczną zostaną objęte dzieci i młodzież z dziesięciu placówek oświatowych z terenu gminy Zwoleń. Będą to przedszkola publiczne, niepubliczne, szkoły podstawowe i szkoły średnie. Grafik przyjęć pacjentów nie został jeszcze rozpisany, natomiast wiemy już, że gabinet będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku – informuje Elżbieta Makuch, inspektor Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, koordynator projektu.

Dobrze wyposażony gabinet

W nowym gabinecie znajdzie się bardzo nowoczesny sprzęt. Zakupiony zostanie unit dentystyczny, czyli: fotel dentystyczny, stolik narzędziowy, spluwaczka ze ślinociągiem, lampa, rękaw turbinowy ze światłem i dedykowaną turbiną ze światłem LED, pompa ssąca, kompresor, lampa polimeryzacyjna LED, skaler, piaskarka, separator amalgamatu, autoklaw oraz wstrząsarka do amalgamatu. W gabinecie stanie również lodówka, szafy do przechowywania leków, narzędzi i materiałów dentystycznych, biurko i fotel biurowy, a także szafka z umywalką, podajnik mydła, środka dezynfekującego oraz ręczników.

Czynne od stycznia

Powiat Zwoleński podpisał już porozumienie z Corten Medic Tomasz Sikora, który zajmie się prowadzeniem gabinetu dentystycznego.  Samorząd powiatu zwoleńskiego bardzo mocno stawia na rozwój placówek oświatowych. Rozbudowa zaplecza sportowego i dydaktycznego, unijne projekty edukacyjne, a dziś gabinet stomatologiczny dla uczniów z terenu gminy Zwoleń, jako kolejna część długoterminowego planu rozwojowego. Jesteśmy dobrze przygotowani do wykonania tego zadania. Jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane pomieszczenia i zakupiony sprzęt. Porozumienie o współpracy na świadczenie usług stomatologicznych zostało już podpisane i na początku 2019 roku przyjęci będą pierwsi pacjenci – podsumowuje wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza