facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Informatyzacja zakończona.

2014-06-16
A- A +A

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013

dla rozwoju Mazowsza

Informatyzacja Starostwa Powiatowego w Zwoleniu,
Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej
oraz zwoleńskich szkół ponadgimnazjalnych  zakończona.

 

Dobiegła końca informatyzacja Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej  oraz szkół ponadgimnazjalnych w ramach wartego 3 032 409,76 zł projektu „Informatyzacja usług publicznych w Powiecie Zwoleńskim”. Projekt w 85% współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.1 „Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Głównym celem było  wdrożenie e-usług z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Przeprowadzono  kompleksową modernizację infrastruktury ICT (rozbudowa sieci strukturalnej, zakup i instalacja sprzętu i oprogramowania), która ma na celu zwiększenie dostępu, poprawę jakości i bezpieczeństwa świadczonych usług publicznych, wyrównanie szans w dostępie do usług oferowanych przez urząd. W Starostwie Powiatowym prace obejmowały:

 1. Rozbudowę oprogramowania platformy świadczącej e-usługi publiczne oraz oprogramowania BackOffice,
 2. System wspomagający zarządzanie powiatem,
 3. Ochrona antywirusowa – 40 szt.,
 4. Serwerowy system operacyjny wraz z licencjami dostępowymi,
 5. Przebudowa sieci teleinformatycznej i elektrycznej,
 6. Serwer - 2 szt,
 7. Macierz dyskowa wraz z dyskami,
 8. Napęd taśmowy + autoloader,
 9. System backupowy,
 10. Zasilacz awaryjny – 2 szt.,
 11. Przełącznik KVM,
 12. Stanowiska komputerowe  - 26 szt.,
 13. Zasilacze awaryjne - 26 szt.,
 14. Komputer przenośny – 6 szt.,
 15. Urządzenie wielofunkcyjne z podajnikiem ADF – 11 szt.,
 16. Kserokopiarka sieciowa – 2 szt.,
 17. Skaner biurkowy – 3 szt.,
 18. Kioski informacyjne – 10 szt.,
 19. System dyskusyjny wraz z nagłośnieniem,
 20. Portal internetowy
Szkoły prowadzone przez Powiat Zwoleński tj.: Zespół Szkół Licealnych i Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych otrzymały nowe komputery do sal dydaktycznych oraz wprowadzony został elektroniczny dziennik, który umożliwi rodzicom śledzenie ocen swoich pociech.
Zespół Szkół Licealnych otrzymał infrastrukturę, sprzęt i oprogramowanie na łączną kwotę 203 534,47 zł obejmujący:
 1. System wspomagający pracę szkoły – e – dziennik,
 2. Infrastruktura sieci LAN,
 3. Zestawy komputerowe z systemem operacyjnym – 18 szt.,
 4. Pakiet biurowy Office Standard 2013 MOLP – 18 szt.,
 5. Serwer,
 6. Zasilacz awaryjny,
 7. Serwerowy system operacyjny wraz z licencjami dostępowymi,
 8. Sprzętowy system zabezpieczeń sieci ,
 9. Serwer plików wraz z 4 dyskami twardymi,
 10. Multimedialne kioski informacyjne – 2 szt.,
 11. Oprogramowanie zdalnego dostępu i kontroli,
Zespół Szkół Rolniczo – Technicznych  otrzymał infrastrukturę, sprzęt i oprogramowanie na łączną kwotę 241 761,76 zł obejmujący:
 1. System wspomagający pracę szkoły – e- dziennik,
 2. Infrastrukturę sieciowa,
 3. Zestawy komputerowe z systemem operacyjnym – 25 szt.,
 4. Pakiet biurowy Office Standard 2013 MOLP – 25 szt.,
 5. Netbooki z oprogramowaniem – 3 szt.,
 6. Serwer,
 7. Zasilacz awaryjny ,
 8. Serwerowy system operacyjny wraz z licencjami dostępowymi,
 9. Sprzętowy system zabezpieczeń sieci,
 10. Serwer plików wraz z 4 dyskami twardymi,
 11. Komputer przenośny,
 12. Multimedialne kioski informacyjne – 4 szt.,
 13. Oprogramowanie zdalnego dostępu i kontroli,
 14. Drukarka laserowa A3,
Od semestru zimowego równolegle jest prowadzony dziennik papierowy oraz elektroniczny. Całkowite wyeliminowane dzienników papierowych będzie następowało stopniowo.
W Urzędach Gmin na terenie powiatu zwoleńskiego oraz w jednostkach organizacyjnych ustawione zostały  Publiczne Punkty Dostępu do Internetu.
 
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu zakres prac był bardzo szeroki i składał się z pięciu etapów.
Pierwszym etapem była budowa nowoczesnej sieci szkieletowej i strukturalnej.
Światłowodowa sieć szkieletowa o przepustowości 10 Gb/s połączyła trzy lokalizacje SPZZOZ w których realizowane są świadczenia zdrowotne:
1. budynek Przychodni (ul. Aleja Pokoju 5)
2. budynek Szpitala (ul. Jagiełły 12)
3. budynek Pogotowia Ratunkowego (ul. Ludowa 7)
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej i bardzo wydajnej technologii transmisji danych SPZZOZ jest w stanie przesyłać bardzo szybko dane między wyżej wymienionymi lokalizacjami. Zastosowane rozwiązanie zapewni placówce komfortowe działanie infrastruktury sieciowej przeSzafa- serwerowni ZOZz kilkanaście i umożliwi ewentualne wdrożenie nowych technologii, które dopiero pojawią się na rynku. Sieć strukturalna zaprojektowana i wykonana została w kategorii 6. Wykonane zostało 92 punkty logiczne. Dzięki temu każdy gabinet w którym przyjmuje lekarz zyskał możliwość podłączenia komputera do szybkiej sieci komputerowej.
Jednocześnie cały dział administracji został podłączony do nowej sieci.
We wszystkich trzech lokalizacjach SPZZOZ zainstalowane zostały bezprzewodowe punkty dostępowe umożliwiające podłączenie do sieci i uzyskanie dostępu do internetu przy pomocy urządzeń mobilnych (laptop, tablet, telefon). Łącznie użytych zostało 25 punktów dostępowych, które zapewniają zasięg we wszystkich lokalizacjach placówki. Dzięki temu rozwiązaniu lekarze i pielęgniarki na oddziałach szpitalnych mogą przy pomocy tabletów prowadzić dokumentację medyczną. Jednocześnie sieć bezprzewodowa jest bardzo wygodną formą komunikacji ze światem dla pacjentów aktualnie przebywających w Naszej placówce.
Wraz z budową sieci wdrożony został nowoczesny system zarządzania energią. System umożliwia automatyczne sterowanie oświetleniem i wentylacją, analizę zużycia energii oraz wykrywanie nieprawidłowości w działaniu linii energetycznej. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu zredukowane zostaną koszty energii elektrycznej.
Drugi etap to dostawa i wdrożenie środowiska serwerów i stacji roboczych.
Dzięki realizacji projektu zainstalowanych zostało sześć nowoczesnych bardzo wydajnych serwerów, które dzięki zastosowaniu technologii wirtualizacji skonfigurowanych zostałUcyfrowienie RTGo w klastry o wysokiej dostępności zapewniających odporność na awarię pojedynczych serwerów. Zastosowane rozwiązanie gwarantuje dostępność usług realizowanych przez serwery na poziomie 99%. Dostarczonych zostało również 40 nowoczesnych stacji roboczych, które głównie zainstalowane zostały w gabinetach lekarskich i pielęgniarskich. Dzięki temu personel medyczny zyskał możliwość prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, tj prowadzenia elektronicznej historii choroby, drukowania recept, wystawiania skierowań.
Wdrożenie systemu łączności telefonicznej IP to trzeci etap w kolejności, który został zrealizowany w SPZZOZ w Zwoleniu. Zakupiona i zainstalowana została nowoczesna centrala telefoniczna wraz z 70 telefonami obsługującymi technologie VoIP. Dzięki temu rozwiązaniu zredukowane zostaną koszty połączeń telefonicznych, gdyż połączenia w technologii VoIP są o wiele tańsze niż standardowe połączenia telefoniczne. Centrala umożliwia również samodzielne przełączenie się na dany numer wewnętrzny przez dzwoniącego i rejestracje w danej poradni bez konieczności łączenia się z dyspozytorką w rejestracji ogólnej.
Czwartym etapem było ucyfrowienie przestarzałej pracowni rentgenodiagnostyki znajdującej się na ulicy Ludowej. Dzięki temu Nasza placówka ma teraz do dyspozycji dwa cyfrowe aparaty RTG, na których można wykonywać zdjęcia. W przypadku awarii któregoś z aparatów praca nie jest zakłócona gdyż zawsze zlecone badania można wykonać na drugiej maszynie. Ucyfrowienie pracowni rentgenodiagnostyki oznacza redukcję kosztów i ochronę środowiska, ponieważ wiąże się to zaprzestaniem używania drogich środków chemicznych używanych podczas dotychczasowej pracy. Cyfrowa pracownia rentgenodiagnostyki umożliwia przesyłanie wykonanych zdjęć elektronicznie do
poszczególnych gabinetów lekarskich które je zlecały przy pomocy wykonanej w etapie pierwszym sieci informatycznej, albo nagrywanie ich na płyty CD.
Piąty etap to wdrożenie oprogramowania HIS + ERP jako Zintegrowanego Systemu Informatycznego. Etap ten oznaczał dostarczenie 4 systemów informatycznych i ich integracji. Dzięki takiemu rozwiązaniu laboratorium i pracownia rentgenodiagnostyki mogą wymieniać dane z oprogramowaniem HIS odpowiadającym za elektroniczną dokumentację medyczną. Oznacza to możliwość zlecania przez lekarza badań bezpośrednio do laboratorium lub pracowni rentgenodiagnostyki. Wykonane badania zostają automatycznie zwrócone do systemu HIS i stają się częścią elektronicznej dokumentacji medycznej. Uprawniony personel medyczny ma natychmiastowy dostęp do takich wyników. Oznacza to szybszą i bardziej efektywną prace. Takie rozwiązanie redukuje koszty, ponieważ nie ma konieczności drukowania wszystkich wyników badań, gdyż lekarz ma je dostępne w systemie informatycznym.
Dzięki wdrożeniu Zintegrowanego Systemu Informatycznego i uruchomieniu modułu E-REJESTRACJI pacjent zyskał możliwość elektronicznej rejestracji wizyty w naszej placówce. Bez wychodzenia z domu można zarejestrować się do danej poradni. Moduł E-REJESTRACJI umożliwia również przeglądanie własnej historii choroby.
E-REJESTRACJA dostępna jest pod adresem : https://e-zoz.zwolen.net
Mam nadzieje, że realizacja powyższego projektu sprawi , że  zinformatyzowane jednostki staną się bardziej dostępne dla mieszkańców.

 


Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza