facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Festyn Rodzinny "W gościnnym gnieździe ojczystym Jana Kochanowskiego" XVIII Dni Sycyny 2017

2017-06-20
A- A +A

W dniu 18 czerwca w sycyńskim parku już po raz osiemnasty odbyły się Dni Sycyny. W tym roku impreza miała charakter Festynu Rodzinnego pn. „W gościnnym gnieździe ojczystym Jana Kochanowskiego”. Pomysł ten bardzo przypadł do gustu mieszkańcom powiatu zwoleńskiego, którzy licznie przybyli miło spędzić niedzielne popołudnie. Była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. Tego dnia funkcję Starosty Zwoleńskiego pełnił Maksymilian Grzeszczyk ze Zwolenia.

Festyn Dni Sycyny 2017 rozpoczął się od zawodów wędkarskich, które zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie „Nasz Jasieniec”, na czele z prezesem Marcinem Liberadzkim. Wędkarze spotkali się już o godzinie 5:00, żeby rywalizować na sycyńskich stawach. Pierwsza trójka osób, które złowiły najwięcej(kg) prezentuje się następująco:

I Miejsce – Rafał Chołuj
II Miejsce – Karol Kupis
III Miejsce – Dawid Pastuszka

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zwoleniu.

Kolejnym wydarzeniem był bieg „Wokół gniazda ojczystego Jana Kochanowskiego”. Zawody rozgrywały się na dwóch dystansach: 2000m dla kategorii szkół podstawowych i 5000m dla kategorii open, w której rywalizowali uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i wszyscy chętni zawodnicy.

Przy dużym wsparciu Stowarzyszenia „Zwoleń biega”, na czele którego stoi Krzysztof Cywka oraz zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego z Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sycynie udało się zebrać na starcie blisko 200 osób. Przybyli m.in. zawodnicy, którzy znani są w środowisku biegaczy, jako zwycięscy wielu biegów.
Klasyfikacja końcowa biegów:

Kategoria I (szkoły podstawowe)

Chłopcy:
I Miejsce – Mateusz Guzek
II Miejsce – Mateusz Chołuj
III Miejsce – Jakub Adamiec

Kategoria II(szkoły podstawowe)

Dziewczęta:
I Miejsce – Natalia Książek
II Miejsce – Natalia Czarkowska
III Miejsce – Natalia Krawczyk

Chłopcy:
I Miejsce – Piotr Nowak
II Miejsce – Bartłomiej Domagała
III Miejsce – Kacper Potrząsaj

Kategoria III(szkoły gimnazjalne)
Dziewczęta:
I Miejsce  - Patrycja Sandomierska
II Miejsce – Izabela Kulesza
III Miejsce – Magdalena Pietrzyk

Chłopcy:
I Miejsce - Łukasz Klimas
II Miejsce – Kacper Grzegorczyk
III Miejsce – Bartosz Bors

Kategoria IV(szkoły ponadgimnazjalne)
Dziewczęta:
I Miejsce – Agata Burzyńska
II Miejsce – Natalia Piasek
III Miejsce – Anna Cywka

Chłopcy:
I Miejsce – Mateusz Dębski
II Miejsce – Michał Karasiński
III Miejsce – Damian Seremak

Kategoria OPEN:
Kobiety:
I Miejsce – Dominika Łukasiewicz
II Miejsce – Sylwia Sobieszek
III Miejsce – Marta Wójcik

Mężczyźni:
I Miejsce - Sylwester Lepiarz
II Miejsce – Jakub Gałasiewicz
III Miejsce – Michał Jagieło

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Zwycięzcy zostali nagrodzeni na scenie przez Waldemara Urbańskiego – Starostę Zwoleńskiego, Bogusławę Jaworską – Burmistrz Zwolenia, Tomasza Adamca – Wójta Gminy Policzna oraz Maksymiliana Grzeszczyka, który w tym dniu sprawował urząd Starosty Zwoleńskiego wylicytowany podczas 25. Finału WOŚP.

Kolejną częścią festynu było nagrodzenie osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do tego, aby o Sycynie i ziemi zwoleńskiej było słychać w całej Polsce. Nagrodą Starosty Zwoleńskiego zostali nagrodzeni:

Angelika Toporek – tamburmajorka Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, zdobywczyni złotego medalu i nominacji do Mistrzostw Polski w kategorii buława w VI Otwartych Mistrzostwach Mażoretek, Tamburmajorek i Cheeleaderek Polski Południowo-Wschodniej.

Krzysztof Paduch – akordeonista, uczeń PSP im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu oraz ZSM im. O. Kolberga w Radomiu, za zajęcie I miejsca w prestiżowym 24. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu.

Po części oficjalnych na scenie pojawiły się dziecięce zespoły artystyczne. Wśród nich „Iskierki”, „Wesoła Gromada” oraz solistki: Martyna Kopcińska i Gabriela Bednarczyk. Inscenizację dla dzieci pt. „Rzepka” przedstawili dla najmłodszych dorośli ze Stowarzyszenia „Nasz Jasieniec”.

Po występach scenicznych impreza przeniosła się pod scenę, gdzie dla dzieci czekało wiele atrakcji. Zabawy i gry prowadziły ciocie Dusia i Lusia. Na placu rozstawiły się również animatorki, które malowały wszystkim chętnym twarze. Na boisku szkolnym stały zabawki plenerowe, z których dzieci mogły korzystać za darmo. Dla wszystkich uczestników rozdawany był pyszny bigos.

W tym czasie, kiedy dzieci wesoło i aktywnie spędzały czas przed sceną, wszyscy sympatycy piłki nożnej przenieśli się na boisko piłkarskie w pobliżu stawów. Tam swoje mecze o Puchary Starosty Zwoleńskiego i Burmistrz Zwolenia rozgrywały drużyny Old Boys i Młodzików z Sycyny i Jasieńca. Zarówno w pierwszym jak i drugim meczu lepsi okazali się gospodarze, czyli Sycyna wygrywając 2:1(Old Boys) i 7:2(Młodzicy). Szczególnie mecz starszych zawodników był niezwykle emocjonujący.

Na koniec festynu na scenie pojawiły się miejscowe zespoły ludowe, które zaprezentowały krótkie autorskie programy artystyczne. Po zespołach „Sycyna”, „Piątkowy Stok”, „Osuchów” oraz „Kapeli Zdzisława Kwapińskiego” na scenę wszedł DJ Piotrek, który przez ponad godzinę serwował muzykę do tańca dla uczestników festynu.

Tegoroczne Dni Sycyny odbyły się bezpiecznie, w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu dziękuje wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji festynu i zaprasza za rok!!! Do zobaczenia.

Jakub Król

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza