facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Dzień Samorządu Terytorialnego

2017-06-09
A- A +A

Szanowni Państwo.

     Dziś  po 28 latach,  od zmian ustrojowych w 1998 roku możemy z dumą mówić o ustawie samorządowej, która jest największym sukcesem naszych przemian w kraju i która uznawana jest za sukces Polski przez kraje europejskie.          

        Nie byłoby nowoczesnej i wolnej Polski bez odrodzonej samorządności. Samorząd stał się fundamentem polskiego ustroju, a w obywatelach wyzwolił nową energię do budowania i współrządzenia w swoich lokalnych ojczyznach. Odrodzona samorządność przyczyniła się do podniesienia komfortu życia Polaków i utrwaliła demokratyczny ustrój państwa.

         Założenia reformy zostały opracowane w oparciu o wieloletnie opracowania i analizy, doświadczenia demokratycznych państw europejskich, analizy bieżących potrzeb narodu polskiego i wad istniejącego systemu w PRL.

Za ojców polskiej demokracji uważamy Jerzego Regulskiego, inicjatora i organizatora badań nad odbudową samorządu terytorialnego, Jerzego Stępnia, senatora I i II kadencji przewodniczącego senackiej Komisji  Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Waleriana Pańko przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Michała Kuleszę Pełnomocnika rządu ds. reformy administracji publicznej.

Reforma samorządowa  dawała szanse na powrót do grona państw  europejskich o ugruntowanej demokracji.

Tadeusz Mazowiecki Premier Rządu RP podkreślał:

 Rzeczypospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć”.                                      

O   dniu   27 maja 1990 roku, powinniśmy mówić z dumą, i wyrażać się z wielkim szacunkiem, a Dzień Samorządu Terytorialnego powinniśmy obchodzić uroczyście w całym kraju, bo po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentował w ich gminie. W tym dniu odbyły się wolne wybory do rad gmin. To dzień zmian systemowych, to złamanie monopolu państwa autorytarnego.

Konstytucja z dnia 2 kwietnia 1997 roku uznaje  samorząd i decentralizację  władzy publicznej za naczelną zasadę ustroju RP.  

Tworzenie negatywnej opinii o samorządzie przez polityków pełniących zaszczytne funkcje w państwie oraz plany ograniczania praw wyborczych obywateli, odbierania kompetencji gminom, powiatom i województwom i przekazywanie ich administracji centralnej to odejście od demokracji, to zamach na samorządność obywatelską. 

 

                                  A  Samorząd   to    JA,  TY,  MY ! Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza