facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

DOŻYNKI POWIATOWE 2014

2014-09-03
A- A +AEuropejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Zwoleński Festiwal Chleba - Dożynki Powiatowe 2014” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój w Zwoleniu; Mały projekt Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.„Zwoleński Festiwal Chleba – Dożynki Powiatowe 2014” hołdem mieszkańców powiatu zwoleńskiego dla rolniczego trudu.


 

„Zwoleński Festiwal Chleba”, który odbył się w dniu 31 sierpnia 2014 r. w Zwoleniu był podziękowaniem dla rolników z terenu powiatu zwoleńskiego, a także dla wszystkich osób i firm, dzięki którym na naszych stołach nie brakuje na co dzień chleba lub innego pieczywa.

Pomimo mokrego, kapryśnego lata, które uniemożliwiło wielu rolnikom z terenu powiatu zwoleńskiego zebranie z pól dużej części zbóż, piękna słoneczna pogoda towarzyszyła tegorocznym XVI Dożynkom Powiatowym Zwoleń 2014, które przebiegały pod hasłem „Zwoleński Festiwal Chleba”.

Święto rolników z powiatu zwoleńskiego rozpoczęło się od niedzielnej  mszy dziękczynnej za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie przez ks. Kanonika Bernarda Kasprzyckiego – Proboszcza tejże parafii wieńców dożynkowych i chleba, którym dzielono się z wiernymi.

Dalsze uroczystości odbyły się  na terenie Kompleksu Sportowo-Wypoczynkowego w Zwoleniu, gdzie pokazem musztry paradnej uczestników powitała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia – chluba i prawdziwa perełka naszego miasta.

Korowód dożynkowy prowadzili  Członkowie Zespołu Obrzędowego „STRYKOWICE” kierowanego przez Wandę Krawiec. Na początku niesiono kosz owoców i warzyw symbolizujący tegoroczny urodzaj. Za Zespołem dumnie kroczyli z chlebem dożynkowym wypieczonym przez Piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku Starostowie Powiatowi Dożynek: Agnieszka Maria Kwiecień z Bartodziej, gmina Tczów i Marek Sajnóg z Kroczowa Mniejszego, gmina Kazanów. Powiatowo – gminny wieniec dożynkowy wykonany został przez Zespół „Sobótka z Czarnolasu, gmina Policzna.

Następnie korowód tworzyły delegacje wieńcowe z pozostałych gmin powiatu.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu Starostowie z Gminy Policzna: Marta Alina Krześniak z Teodorowa  i  Grzegorz Witold Kowalczyk z Czarnolasu.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa Starostowie z Gminy Kazanów: Jadwiga Noga z Rudy  i Sławomir Kniotek z Kroczowa Mniejszego.

Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego był Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki z Kazanowa.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przyłęku Starostowie z Gminy Przyłęk: Elżbieta Solecka z Grabowa nad Wisłą  i Marcin Nowicki z Łaguszowa.

Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego było Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa nad Wisłą.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię Pana Tomasza Makucha ze Zwolenia  Starostowie z Gminy Tczów: Dominika Anna Suwała z Bartodziej i Józef Wólczyński z Brzezinek Nowych.

Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego było Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach.

Z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię „Złoty Kłos” Pana Krzysztofa Chydzińskiego ze Zwolenia Starostowie z Gminy Zwoleń: Halina i Bogusław Jemiołowie z Atalina.

Wykonawcą gmino-parafialnego wieńca dożynkowego byli mieszkańcy wsi Helenówka, pod kierunkiem  Małgorzaty Kaczmarczyk Sołtys wsi Helenówka.

 

Najważniejszą częścią Święta Plonów było przekazanie przez Starostów Powiatowych Dożynek Staroście Zwoleńskiemu Waldemarowi Urbańskiemu chleba wypieczonego z mąki z tegorocznego zboża. Piękne bochny otrzymali także z rąk Starostów Gminnych Burmistrz Zwolenia i wójtowie gmin.  Te bochny  chleba  otrzymane z rąk tegorocznych Starostów powiatowych i gminnych dożynek,   upieczone  z  tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej ziemi:  kazanowskiej,  polickiej, przyłęckiej,  tczowskiej,  zwoleńskiej    symbolem   z  jednej strony  obfitości  bożych darów, z drugiej – trudu pracy polskiego rolnika. My samorządowi włodarze   będziemy  sprawiedliwie  dzielić ten chleb  ze wszystkimi mieszkańcami powiatu zwoleńskiego. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszym powiecie zwoleńskim  i naszej  Ojczyźnie Polsce” – powiedział w swoim wystąpieniu Waldemar Urbański.

 

Po ceremonii dzielenia chleba Starosta Waldemar Urbański powitał liczne grono zacnych gości: Dariusza Piątka Wicewojewodę Mazowieckiego, Leszka Ruszczyka Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, Bożennę Pacholczak Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, radnych sejmiku województwa mazowieckiego: Zbigniewa Gołąbka, Leszka Rejmera i Andrzeja Łuczyckiego, a także Artura Dąbrowskiego Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,  Zbigniewa Ostrowskiego Dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie i Włodzimierza Koneckiego Zastępcę Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

 

W swoim przemówieniu Starosta Waldemar Urbański powiedział: Dożynki są jednym z najpiękniejszych obrzędów rolniczych. To również najważniejsze i najpiękniejsze w roku święto gospodarskie rolników będące podsumowaniem i ukoronowaniem całorocznego trudu. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy.  W tym roku plony są wysokie ale  z powodu obfitych opadów deszczu w naszym regionie rozgoryczenie, że trud rolniczej pracy pozostaje na polu, nie udało się zebrać zbóż ze wszystkich pól.  Rolnicy będą potrzebowali wsparcia od nas  samorządowców i pomocy rządu w realizacji melioracji pól oraz  większego zaangażowania spółek wodnych w konserwacji rowów melioracyjnych.

Następnie podziękował słowami: Dziękuję wam za ciężką pracę, zdobywanie wiedzy i doświadczenie,  upór i determinację w dążeniu do sukcesu  i pokonywaniu codziennych problemów, szczególnie słowa uznania kieruje do młodego pokolenia rolników   absolwentów szkół technicznych i wyższych  za to, że  unowocześniacie polską wieś  i produkujecie żywność, jesteście solą Polskiej wsi.

 

Na zakończenie starosta życzył dużo zdrowia, sukcesów,  satysfakcji z wykonywanego zawodu Rolnika,  większej stabilizacji ekonomicznej waszych gospodarstw,   spełnienia marzeń,  kochających żon , wspaniałych synów i córek, łaskawej natury i sprzyjających warunków pogodowych, uznania społecznego dla Waszej pracy.

Niech się Was  w życiu szczęście nie opuszcza. 

 

Tego dnia rolnicy i wszyscy, którzy swoją pracą przyczyniają się do powstania bochenka chleba usłyszeli wiele ciepłych i miłych słów, które skierowali do nich w swoich listach m.in.: Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Karczewski Wicemarszałek Senatu RP, Zbigniew Kuźmiuk Poseł do Parlamentu Europejskiego,  Czesław Czechyra Poseł na Sejm RP oraz Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Piękny obrzęd dożynkowy przedstawiający zwyczaje żniwne przedstawił Zespół Obrzędowy „STRYKOWICE”, którego założycielką i kierowniczką jest Wanda Krawiec.

 

Jak co roku Dożynki stały się okazją do wyróżnienia rolników i osób pracujących na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi. Tego dnia odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uhonorowani zostali:  Abramczyk Violetta Genowefa zam. Mszadla Nowa, Borowska Katarzyna zam. Zwoleń,  Chołuj Irena zam. Atalin,  Fijołek Piotr zam. Tczów, Górecki Rafał zam. Niedarczów Dolny Kolonia, Grzybowski Zbigniew Cezary zam. Miodne Leśniczówka, Ozga Tadeusz Jan zam. Zwoleń, Podsiadły Roman Sławomir zam. Zawada Stara (nie odebrał w 2013 r.), Seredyn Elżbieta Małgorzata zam. Teodorów, Stępień Rafał zam. Sydół, Urbański Daniel Stanisław zam. Strykowice Górne, Ziemka Wojciech zam. Czarnolas Kolonia. W imieniu odznaczonych głos zabrał Piotr Fijołek Członek Zarządu Powiatu w Zwoleniu.

 

Tradycyjnie został rozstrzygnięty konkurs „Najestetyczniejsza miejscowość w powiecie zwoleńskim w 2014 roku”. Komisja konkursowa za najestetyczniejszą miejscowość w tym roku uznała Bartodzieje w  gminie Tczów. Pan Stanisław Kasperczyk Prezes Polskiego Związku Roślin Zbożowych i Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu wręczył nagrodę na ręce sołtysa Bartodziej, zaś Starosta Zwoleński Waldemar Urbański puchar dla wójta zwycięskiej miejscowości Pana Andrzeja Wolszczaka. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także sołtysi: Kowalkowa Wieś, Policzny,  Pająkowa i Paciorkowej Woli Nowej, tj. pozostałych miejscowości biorących udział w tym konkursie.

 

Po raz ósmy został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2014”. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wicestarosty Zwoleńskiego Arkadiusza Sulimy oceniła pięciu laureatów tego konkursu wyłonionych na poziomie każdej gminy i przyznała im następujące miejsca:

I miejsce – Mieczysław Kozuń z Rawicy Kolonii, gmina Tczów,

II miejsce – Wojciech Sikora z Teodorowa, gmina Policzna,

III miejsce - Danuta Sajnóg z Kroczowa Mniejszego, gmina Kazanów,

IV miejsce – Bożena Stępień z Jasieńca Soleckiego, gmina Zwoleń,

V miejsce – Longin Makuch z Łagowa, gmina Policzna.

 

Ponadto na scenie pojawiali się kolejno laureaci takich konkursów jak: „Wiedzy o rolnictwie i BHP w rolnictwie” zorganizowanego przez Radę Powiatową Mazowieckiej Izby Rolniczej i Państwową Inspekcję Pracy, „Pracuj bezpiecznie” zorganizowanego przez Placówkę Terenową KRUS w Zwoleniu.

W ramach rozstrzyganego podczas trwania imprezy dożynkowej „Konkursu na najzabawniejszą przyśpiewkę tegorocznych dożynek” wystąpiły kolejno: „Kazanowianki znad Iłżanki”, Chór „Sycyna”, KGW BArtodzieje, Zespół „Łaguszowianki”, Zespół „SOBÓTKA” z Czarnolasu. Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu w Zwoleniu głosami publiczności otrzymał Zespół „Kazanowianki znad Iłżanki. Wręczył ją Edward Rybak Przewodniczący Rady Powiatu i Stanisław Bartosiewicz Wiceprzewodniczący.

 

Temat przewodni imprezy – chleb powrócił na scenę ponownie o godz. 18.00. W wykładzie nt. ”Nie z każdej mąki dobry chleb” – dr Roman Jurga dzielił się z wszystkimi zgromadzonymi informacjami o zaletach pieczywa wieloziarnistego, upieczonego z mąki powstałej ze zmielenia całego ziarna, bez pozbywania się tzw. otrąb. Przekazane informacje były dobrym wstępem przed oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców najważniejszego podczas festiwalu konkursu: „Najsmaczniejszy chleb tradycyjny lub wieloziarnisty powiatu zwoleńskiego w 2014 roku”.

Laureatami tego konkursu zostali:

Kategoria Piekarnie

·         I miejsce Piekarnia KOZŁOWSKI z Osuchowa za „CHLEB  RAZOWY  WIELOZIARNISTY”

·         II miejsce Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Piotra Figury z Czarnolasu za „CHLEB  MŁODOŚCI”

·         III miejsce Piekarnia Heleny i Ryszarda Głód z Kazanowa za CHLEB „PEŁNY  KŁOS”

 

Kategoria KGW, zespoły ludowe, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe

·         I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach, gm. Tczów za „CHLEB  WIELOZIARNISTY”

·         II miejsce dla Zespołu Śpiewaczo – Folklorystycznego „KORZENIE” z Łaguszowa, gm. Przyłęk za CHLEB TRADYCYJNY „ŻYTNI EKOLOGICZNY Z ZIARNAMI”

·         III miejsce dla Zespołu Ludowego „Piątkowy Stok” z Mostek, gm. Zwoleń za „CHLEB  ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM"

 

Kategoria osoby fizyczne

·         I miejsce Halina Kowalczyk z Osuchowa za „CHLEB  WIELOZIARNISTY”

·         II miejsce dla Luizy Tupadło - Wolszczak z Bartodziej za „CHLEB TRADYCYJNY Z ZIARNAMI”

III miejsce dla Teresy Woźniak z Przyłęka za „CHLEB  NA ZAKWASIE WIELOZIARNISTY NA LIŚCIACH CHRZANU"

Zwycięscy otrzymali ufundowane przez Zarząd Powiatu w Zwoleniu nagrody i dyplomy, które wręczyli: Waldemar Urbański Starosta Zwoleński, Arkadiusz Sulima Wicestarosta, Stefan Bernaciak Członek Zarządu, Piotr Fijołek Członek Zarządu i Mirosław Madejski Członek Zarządu.

 

Popołudnie umilała zgromadzonym Babska Biesiada prezentując w trzech wejściach biesiadę staropolską, góralską i włoską. Podczas ostatnich godzin imprezy na scenie królowała muzyka rozrywkowa w wykonaniu Zespołu „KOLOR” z Kowalkowa i muzyka disco polo w wykonaniu Zespołu „SKANER”

 

Edyta Sulima


Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza