facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych wzięli udział w Dniu Otwartym ZSR-T w Zwoleniu

2019-05-21
A- A +A

17 maja zwoleński Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych tętnił życiem. Dyrektorzy placówki zaprosili uczniów do zapoznania się z jej ofertą. Były różnego rodzaju pokazy, mecze w piłkę siatkową i piłkę nożną oraz zwiedzanie doskonale wyposażonych pracowni. Jak podkreślali uczestnicy wydarzenia, ZSR-T to nie tylko piękny i nowoczesny budynek, ale też świetna atmosfera.

Oficjalne otwarcie spotkania

Przybyłych gości powitał dyrektor ZSR-T w Zwoleniu Arosław Jakóbik. A wśród nich znaleźli się przedstawiciele organu prowadzącego szkołę - Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, wicestarosta Waldemar Urbański oraz przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu Piotr Fijołek, a także przedstawiciele gminy Zwoleń, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz zastępca burmistrza Grzegorz Molendowski. Dyrektor powitał także absolwentów i nauczycieli zaproszonych szkół, jak również przedsiębiorców, którzy ściśle współpracują z ZSR-T zapewniając miejsca praktyk dla uczniów. – Jest to jubileuszowy, dziesiąty Dzień Otwarty naszej szkoły, czyli już od dziesięciu lat otwieramy jej drzwi dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów, aby mogli zapoznać się z obiektem, pracowniami, przyjrzeć nowoczesnemu wyposażeniu i zdobyć informacje na temat oferty dydaktycznej. To duże i ważne dla młodzieży wydarzenie – powiedział Arosław Jakóbik, dyrektor ZSR-T w Zwoleniu.

– Obiekt, w którym znajduje się szkoła został skrojony na miarę XXI wieku. Naszym celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do zdobywania kwalifikacji zawodowych niezbędnych do wykonywania wymarzonego zawodu lub kontynuowania ścieżki edukacyjnej na uczelniach wyższych – podkreślał przed wydarzeniem starosta Stefan Bernaciak, który ze względu na inne obowiązki służbowe nie mógł w nim uczestniczyć.

            Podczas spotkania w jego w imieniu głos zabrał wicestarosta Waldemar Urbański. – W imieniu władz powiatu chciałbym wszystkich powitać. Cieszę się, że tak dużo młodzieży jest zainteresowane kontynuowaniem nauki w tej szkole. Ten piękny obiekt powstał właśnie dla was, żebyście mogli się kształcić w nowoczesnych, dobrze wyposażonych klasopracowniach, pod okiem wykwalifikowanej kadry. Ten etap edukacji jest niezmiernie ważny w dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej i jestem przekonany, że ZSR-T doskonale swoich uczniów do tej drogi przygotowuje – powiedział wicestarosta Waldemar Urbański i oficjalnie otworzył wydarzenie.

Piękny i doskonale wyposażony obiekt

Po części oficjalnej absolwenci zostali zaproszeni do zwiedzania placówki. Do ich dyspozycji byli uczniowie oraz nauczyciele szkoły, którzy oprowadzali po obiekcie i chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych. - Warto przypomnieć, że od roku szkolnego 2014/2015 szkoła znajduje się w nowym budynku. Mamy tu w pełni zinformatyzowane sale dydaktyczne, bibliotekę z czytelnią, multimedialne centrum informacji, salę widowiskową pełniącą również funkcję sal konferencyjnych i bufet. Na terenie całej szkoły zapewniony jest bezpłatny dostęp do Internetu. Budynek wyposażony jest w windę i sanitariaty przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji młodzieży są również obiekty sportowe, jak hale, bieżnia, boisko wielofunkcyjne, czy siłownia – wymienił dyrektor Arosław Jakóbik.

Równolegle do pokazów i prezentacji prowadzonych w salach dydaktycznych i na szkolnych korytarzach, na hali sportowej odbywały się rozgrywki międzyszkolne w piłkę siatkową i piłkę nożną.

Zagraniczne staże, programy unijne i wysoki poziom kształcenia

Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych to nie tylko piękny budynek, ale też wykwalifikowana kadra. – Wysoki poziom kształcenia znajduje odzwierciedlenie w wynikach zdawalności matur i egzaminów zawodowych, ale też w wynikach konkursów międzyszkolnych i ogólnopolskich, a także olimpiad tematycznych, w których nasi uczniowie wypadają doskonale. Najlepsi otrzymują stypendia Prezesa Rady Ministrów – podkreślił Paweł Ozga, wicedyrektor ds. szkolenia praktycznego ZSR-T w Zwoleniu.

Niewątpliwym atutem szkoły jest to, że jej uczniowie biorą udział w wielu projektach finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach których odbywają płatne staże w przyszłym zawodzie. Placówka współpracuje też z firmą CISCO SYSTEM. Dzięki temu uczniowie mają możliwość ukończenia kursu „IT Essentials” przygotowującego do uzyskania certyfikatów międzynarodowych, które są uznawane na całym świecie i stanowią podstawę rozwoju przyszłej kariery w branży IT.

Oprócz praktyk krajowych uczniowie szkoły biorą też udział w zagranicznych stażach odbywających się w ramach tak zwanej mobilności ponadnarodowej. – W kwietniu tego roku nasi uczniowie wyjechali na praktyki do Włoch. Uczestnicy projektu mieli zapewniony bezpłatny transport, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, ubezpieczenie na czas pobytu i podróży oraz kieszonkowe. Oprócz profesjonalnego szkolenia zawodowego, na uczniów czekał także bogaty program kulturalny połączony ze zwiedzaniem Włoch – powiedziała Aneta Knieć, wicedyrektor ds. dydaktyczno-wychowawczych ZSR-T w Zwoleniu.

Warto dodać, że w ramach staży wdrażana jest procedura Europejskiego systemu ECVET, która ma ułatwiać uznawanie efektów uczenia się i dawać możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w instytucjach poza granicami naszego kraju.

Szeroki wachlarz kierunków kształcenia

Co ważne, tegoroczny nabór prowadzony jest w następujących kierunkach: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik geodeta, technik informatyk, technik rolnik i technik spedytor. W trzyletniej szkole branżowej pierwszego stopnia przewidziano nabór na kierunki: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, sprzedawca, kucharz, piekarz, stolarz, elektryk, monter elektroniki, operator obrabiarek skrawających, cukiernik, ale też innych wybranych przez uczniów zawodach. 

Mirosława Gregorczyk

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza