facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

20 LAT POWIATU ZWOLEŃSKIEGO - DUMNI Z SAMORZĄDU

2018-10-17
A- A +A

20 lat Powiatu Zwoleńskiego „Dumni z samorządu” – uroczysty jubileusz

13 października w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odbyły się obchody dwudziestolecia istnienia powiatu zwoleńskiego. Podczas uroczystości przypomniano, jaką drogę przebył powiat przez minione 20 lat, a także wręczono medale i wyróżnienia za wkład pracy w jego rozwój. Był też charyzmatyczny koncert zespołu Humi Accordion Band zakończony owacjami na stojąco i spektakularna wygrana zwoleńskiego zespołu UMKS Orlęta Zwoleń w meczu piłki ręcznej.

Ważna uroczystość w pięknym miejscu

Jubileusz powiatu zwoleńskiego obchodzony był w hali sportowej przy ul. Wojska Polskiego – nowoczesnym budynku, który jest częścią niedawno wybudowanej nowej szkoły, największej inwestycji w historii powiatu zwoleńskiego.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili znamienici goście: Jarosław Kalinowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, Bożenna Pacholczak - wiceprzewodnicząca sejmiku województwa mazowieckiego, Zbigniew Gołąbek – radny sejmiku województwa mazowieckiego, Joanna Wołczyńska – reprezentująca członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, Rudolf Borusiewicz – dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, a także samorządowcy obecnych i minionych kadencji powiatu zwoleńskiego oraz gmin: Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń, służby mundurowe, dyrektorzy jednostek i szkół, radni Rady Powiatu Zwoleńskiego wszystkich kadencji, emerytowani i obecni pracownicy Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, kierownicy jednostek rządowych i samorządowych współpracujących z powiatem zwoleńskim, szefowie stowarzyszeń, organizacji, zespołów ludowych i Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele sektora przedsiębiorców oraz mieszkańcy powiatu zwoleńskiego.

Przybyłych gości powitał starosta zwoleński Waldemar Urbański. Jak podkreślił, uroczystość nie mogłaby się odbyć bez osób, które były świadkami wydarzeń i zmian zachodzących przez minione 20 lat na terenie powiatu zwoleńskiego. Odczytał także list od marszałka senatu RP Stanisława Karczewskiego, który podkreślił w nim ogromną rolę samorządów w rozwoju lokalnych społeczności.

Krótka historia samorządu

W trakcie powitalnego wystąpienia starosta zwoleński przedstawił historię narodzin samorządności w Polsce. – Samorząd jest fundamentem państwa demokratycznego. Powinniśmy być dumni z dorobku Polski lokalnej samorządowej. Wiele pokoleń wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków dołożyło starań, aby ich lokalna ojczyzna była piękna, dobrze urządzona i ciągle się rozwijała – mówił starosta zwoleński Waldemar Urbański.

W 1999 roku na mapie Polski pojawił się powiat zwoleński. Starosta Waldemar Urbański przypomniał trudy z jakimi przyszło się zmierzyć ówczesnemu samorządowi. – Początki działalności każdego samorządu, w tym samorządu powiatu zwoleńskiego, były bardzo trudne. Ogromnym problemem był brak środków na zaspokojenie choćby podstawowych potrzeb lokalnej społeczności i fatalny stan infrastrukturalny. Gigantyczne koszty realizacji zadań przerzucono właśnie na samorząd. Ten jednak szybko się zorganizował. Bilans dwudziestolecia, na który złożyła się wytężona praca urzędników i radnych wszystkich kadencji kształtuje się na plus i wskazuje na wielki wkład samorządu powiatu zwoleńskiego w rozwój i poprawę jakości życia w naszej małej ojczyźnie – podkreślał starosta Waldemar Urbański.

Powiat zwoleński zaczynał od budżetu w wysokości 13 mln zł. Dziś jest to budżet rzędu 42 mln zł, przy czym 10 mln to środki zewnętrzne pozyskane na inwestycje. – Szansę na realizację kolejnych zamierzeń inwestycyjnych zawsze wiązaliśmy z możliwością pozyskania na nie środków zewnętrznych, w tym unijnych. Prowadzona konsekwentnie polityka oparta o zasadę współfinansowania zadań procentuje nie tylko ilością zrealizowanych inwestycji, ale także plasuje powiat zwoleński w krajowej czołówce liderów pozyskiwania środków z Unii Europejskiej – mówił wicestarosta Arkadiusz Sulima.

W okresie dwudziestolecia działalności samorządu powiatu zwoleńskiego zrealizowany został szereg przedsięwzięć na kwotę 113, 4 mln zł, z czego 72,8 mln zł zostało przeznaczone na inwestycje. Samorządowcy pozyskali 82,2 mln zł środków zewnętrznych na realizację wielu ważnych zadań. Intensywna praca zmierzająca do jak najbardziej skutecznego pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych, a także realizacja ogromnych projektów, jak budowa budynku dydaktycznego i sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, gruntowna termomodernizacja szeregu budynków użyteczności publicznej, czy projekt przeciwdziałający wykluczeniu cyfrowemu warty ponad 10 mln zł sprawiły, że powiat zwoleński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na arenie ogólnokrajowej za podejmowane działania.    

Wyróżnienia dla zaangażowanych w rozwój powiatu

Podczas jubileuszu zostały wręczone swego rodzaju „certyfikaty” za wkład pracy w rozwój powiatu zwoleńskiego i województwa mazowieckiego. Honorową Statuetkę Związku Powiatów Polskich oraz tytuł „Samorządowiec 20-lecia” otrzymał starosta zwoleński Waldemar Urbański. – Wyróżnienie jest doskonałym zwieńczeniem wielu lat pracy w samorządzie i dowodem na to, że droga rozwoju, którą obraliśmy dla powiatu zwoleńskiego jest słuszna. Ogromnym sukcesem jest wypracowana latami umiejętność działania ponad podziałami i dobra współpraca z dysponentami środków zewnętrznych, unijnych, norweskich, rządowych, wojewódzkich czy gminnych. Dziękuję im za każde wsparcie finansowe, dziękuję również wszystkim pracownikom samorządu i jednostek podległych za ich mrówczą pracę na rzecz naszego wspólnego dobra, powiatu zwoleńskiego – mówił starosta Waldemar Urbański.

Honorowe wyróżnienia przyznał także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Pamiątkowe medale Pro Masovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego otrzymali: Powiat Zwoleński starosta zwoleński Waldemar Urbański, wicestarosta Arkadiusz Sulima, przewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu Edward Rybak oraz sekretarz powiatu Elżbieta Lange. -  Dziś wiemy, że powiat zwoleński jest małym powiatem wielkich możliwości. Po 20 latach zmian na lepsze nie może zwolnić tempa i musi dalej budować swoją majętność i potencjał. Jest to ogromne wyzwanie i odpowiedzialność. Mam świadomość, że nie można spocząć na laurach i nawet na chwilę osłabić troski o rozwój regionu. I tylko wspólne działanie ponad podziałami, szacunek i dobra współpraca bez względu na opcję polityczną może dać wymierne efekty – podkreślił wicestarosta Arkadiusz Sulima. – Nowoczesna wija rozwoju dla powiatu zwoleńskiego powinna być wytyczną do dalszego działania. Praca na wszystkich płaszczyznach: przedsiębiorczość, rolnictwo, infrastruktura, oświata, pomoc społeczna, kultura czy sport, są to aspekty, a które trzeba szczególnie dbać – dodał przewodniczący Rady Powiatu Edward Rybak.

 Marszałek województwa mazowieckiego przyznał także dyplomy uznania dla radnych powiatu. Otrzymali je: Stanisław Bartosiewicz, Bogusław Bernaciak, Piotr Fijołek, Arkadiusz Jasik, Mirosław Madejski, Jerzy Sowula. Dyplomy uznania od marszałka otrzymali także kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Zwoleniu: Arosław Jakóbik, Aneta Knieć, Paweł Ozga, Barbara Śliwa, Antoni Kozanka, Tomasz Mordziński, Krzysztof Jarosz, Monika Cygan, Bożena Baryła, Izabela Młyńska, Edyta Sulima i Renata Wólczyńska. 

Ja podkreślił starosta zwoleński Waldemar Urbański, osiągnięcia powiatu zwoleńskiego nie byłyby możliwe bez wsparcia różnych instytucji i wielu osób. Dlatego podziękował za współpracę i wyróżnił parlamentarzystów, posłów, wojewodów, marszałków i radnych sejmiku województwa mazowieckiego.

Wyróżnienia, dyplomy i słowa uznania trafiły również do burmistrzów i wójtów z okresu 20 lat powiatu za trud, wysiłek oraz wieloletnią współpracę z powiatem, dzięki której możliwa była realizacja wielu ważnych inwestycji. Historia powiatu zwoleńskiego to także pięć kadencji Rady Powiatu w Zwoleniu, w której byli ludzie podejmujący decyzje służące rozwojowi powiatu i poprawie jakości życia mieszkańców. Medal i dyplomy otrzymali radni, którzy w minionym 20-leciu pracowali w Zarządzie Powiatu oraz wszyscy dotychczasowi radni powiatu z okresu 20-lecia, w tym przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu wszystkich kadencji.

Efektywność działań powiatu zwoleńskiego i wysoka jakość usług świadczonych przez jednostki organizacyjne powiatu to zasługa kierowników i pracowników tych jednostek i do nich także trafiły medale oraz dyplomy. Obchody 20-lecia stały się też okazją do podziękowania pracownikom Starostwa Powiatowego w Zwoleni, za długoletnią, sumienną i pełną oddania pracę na rzecz powiatu. Medale i dyplomy otrzymali pracownicy za 20 letnią pracę oraz pracownicy, którzy przepracowali blisko 20 lat.

Wyróżniono także jednostki współpracujące z powiatem, przedsiębiorców oraz stowarzyszenia i osoby, które promują powiat zwoleński. Szczególne podziękowania popłynęły do Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która ma na swoim koncie wiele osiągnięć w kraju i za granicą.

Nie zapomniano także o ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jej sztabie w Zwoleniu. Od początku istnienia WOŚP zwoleński sztab za pośrednictwem wielu wolontariuszy i otwartych serc mieszkańców zebrał aż 600 tyś. złotych. W ciągu dwóch ostatnich lat Szpital w Zwoleniu otrzymał od Fundacji sprzęt wart prawie 400 tys. złotych. Medale i dyplomy trafiły do przedstawicieli prężnie działającego sztabu.

Piękny koncert i widowiskowy mecz

Po części oficjalnej uroczystości przyszedł czas na część artystyczną. Przed znamienitymi gośćmi wystąpił zespół Humi Accordion Band, szkolny zespół muzyczny prowadzący działalność od 1986 roku przy Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Warto dodać, że młodzi artyści koncertują w regionie, w kraju i za granicą.

W sali rozbrzmiała muzyka klasyczna, filmowa i rozrywkowa. Publiczność mogła usłyszeć utwory wielkich kompozytorów, jak i instrumentalne wersje popularnych hitów, między innymi „Miłość w Zakopanem” Sławomira, czy „Przez twe oczy zielone” Zenona Martyniuka i zespołu Akcent. Występ został nagrodzony gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Ostatnią częścią obchodów 20-lecia powiatu zwoleńskiego był mecz piłki ręcznej. Trybuny wypełniły się tłumem kibiców, a na parkiecie swoje siły zmierzyli zawodnicy w ramach II ligi mężczyzn: UMKS Orlęta Zwoleń i Hutchinson Anilana Łódź. Doskonałym zwieńczeniem całodniowych uroczystości była spektakularna wygrana zwoleńskiego zespołu wynikiem 29:24.

Mirosława Gregorczyk

 

 

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza