facebook
Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.
mapka Kazanów Przyłęk Policzna Zwoleń Tczów

100 mieszkańców – 100 balonów – 100 lat niepodległości

2018-02-16
A- A +A

Wypuszczeniem w powietrze 100 białych i czerwonych balonów mieszkańcy Zwolenia zainaugurowali obchody 100 – Lecia Odzyskania Niepodległości.

Dnia 11 lutego 2018 r. mieszkańcy Zwolenia wraz z członkami Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100 - Lecia Odzyskania Niepodległości zgromadzili się na Placu Kochanowskiego w Zwoleniu, aby uroczyście zainaugurować cykl imprez i wydarzeń, które planowane są w 2018 roku w hołdzie Niepodległej.

            Głównym punktem programu było wypuszczenie w niebo 100 białych i czerwonych balonów przez 100 mieszkańców naszego miasta, którzy wcześniej utworzyli biało – czerwoną flagę narodową. Uroczystość tę wzbogacił bardzo widowiskowy pokaz tańca z chustami w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu i występ zespołu „Sobótka” z Czarnolasu.

            Spotkanie z mieszkańcami Zwolenia stało się okazją do zaproszenia wszystkich chętnych osób, do włączenia się w organizację, inicjowanie i promowanie  działań związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Do współpracy w ramach Zwoleńskiego Komitetu Obchodów 100 – Lecia Odzyskania Niepodległości zaprosiła jego Przewodnicząca Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia. Zaznaczyła jednocześnie, że do dnia 31 marca 2018 r. otwarta jest lista uczestników tego Komitetu, która ostatecznie zostanie zamknięta liczbą 100 członków. Kandydatury i chęć współpracy w tym zakresie należy zgłaszać do Sekretarza Powiatu Edyty Sulimy, która pełni jednocześnie funkcję sekretarz Komitetu.

            Głos zabrał także Wiceprzewodniczący Komitetu Waldemar Urbański Starosta Zwoleński, który powiedział „Rok 2018 jest rokiem jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Dnia 11 listopada 1918 roku spełnił się sen i marzenia wielu pokoleń Polaków, narodziła się Polska, później zwana II Rzeczpospolitą. Po 123 latach zaborów naród polski nie uległ rusyfikacji i germanizacji, zachował język polski, historię, tradycje i religię oraz duchowy i materialny dorobek swoich ojców.

Za ojców niepodległości uważamy Józefa Piłsudskiego, Naczelnika Państwa, Naczelnego Wodza oraz Marszałka, który stał się legendą i bohaterem Niepodległej.

Drugą postacią, która odegrała ważną rolę był Wincenty Witos trzykrotny Premier Rządu. Następnie Roman Dmowski, Ignacy Paderewski oraz Władysław Grabski zapisali się jako ambasadorzy sprawy polskiej na Zachodzie.

Należałoby wymienić jeszcze wiele innych, jak Macieja Rataja Marszałka Sejmu, Ignacego Daszyńskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego autora projektu portu w Gdyni, czy twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego.

My wszyscy obecnie po 1989 roku budujemy III Rzeczpospolitą. Jesteśmy jako Polacy dumni z siebie i naszej Polski, za osiągnięcia samorządów, jak również kolejnych rządów i lokalnych ojczyzn.

Nie dajmy sobie wmówić, że te 29 lat, to czas stracony, jak również nie dajmy się podzielić.

Polska jest wspólnym domem wszystkich Polaków”.

Program Regionalny - Mazowsze Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

dla rozwoju Mazowsza